Bolesti brucha

bolesti brucha Bolesti brucha sú jedným z najzložitejších príznakov v medicíne. Spadajú síce najmä do okruhu záujmu chirurgov, avšak prejavuje sa nimi aj viacero interných chorôb. Každý aspoň trochu zodpovedný lekár má z bolesti brucha oprávnené obavy. Viacero zdanlivo vážnych prípadov sú úplné banality, z miernych ťažkostí sa naopak môže vyvinúť závažný stav vrátane tzv. náhlych brušných príhod.

Klasifikovať príčiny bolesti brucha je veľmi ťažké, pomerne často sa rozdeľujú podľa miesta, kde chorý bolesť cíti.

Toto rozdelenie je samozrejme nepresné, pretože u niektorých stavov sa bolesť môže vyskytovať v rôznych oblastiach, alebo sa môže sťahovať. Už z toho dôvodu by sme v tomto všeobecnom rozbore rozlíšili bolesti brucha skôr podľa orgánových systémov.

  • I. Tráviaca trubica
  • II. Pečeň, žlčník, pankreas
  • III. Vylučovací systém
  • IV. Gynekologické príčiny
  • V. Mužský pohlavný systém
  • VI. Srdce, cievy, pľúca
  • VII. Bolesti brušnej steny
  • VIII. Choroby sleziny
  • IX. Metabolické príčiny

I. Tráviaca trubica a bolesti brucha


1. Infekcia tráviaceho traktu

Infekčné ochorenie žalúdka aj čriev býva väčšinou sprevádzané bolesťami brucha. Bežné sú vírusové infekcie (napr. norovírusy, rotavírusy), ktoré sa ľudovo označujú ako črevná chrípka a nemajú dlhé trvanie.

O niečo menej časté sú infekcie baktériami ako je salmonela, Campylobacter, Clostridium, apod.

Okrem bolestí brucha, ktoré bývajú kŕčovité, sa objavuje zvracanie a-alebo hnačky, často nachádzame hlien v stolici. Pri podozrení na vážnejší stav než je bežná črevná chrípka odoberáme vzorku stolice na kultivačné vyšetrenie, aby sme našli pôvodcu infekcie.

Liečbou je zvyčajne hydratácia, v indikovaných prípadoch je možné podať antibiotiká.

2. Žalúdočné vredy

Zvyčajne ich sprevádzajú chronické bolesti v oblasti nadbruška. Bolesti bývajú závislé na jedle, pričom vredy nachádzajúce sa priamo v žalúdku začnú bolieť skôr po jedle (pri uvoľnení väčšieho množstva žalúdočnej kyseliny), zatiaľ čo vredy dvanástnika bolia skôr nalačno a s potravou prichádza úľava.

Prudká bolesť v nadbrušku vzniká pri prasknutí vredu, čo je nasledované sťahom brušných svalov a výrazným stuhnutím brušnej steny.

Ak vzniknutým otvorom v žalúdočnej stene vyteká žalúdočný obsah do dutiny brušnej, môže sa bolesť začať posúvať dole do okolia pupka a do podbruška.

Prasknutý žalúdočný vred je život ohrozujúci stav, ktorý sa primárne rieši neodkladným chirurgickým zákrokom.

3. Divertikulitída

Bolesť pri tomto zápale vydutín črevnej steny sa najčastejšie objavuje v ľavom podbrušku, kde sa nachádza koncová časť hrubého čreva, v ktorej je výskyt divertikuly najčastejší.

Bolesť býva sprevádzaná horúčkou, nechutenstvom a zvracaním.

4. Akútny zápal slepého čreva

Bolesť najprv začína v okolí pupka a je tupá, neurčitá. Môže byť sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním.

Postupne sa bolesť presunie do pravého podbruška a stáva sa ostrou. Pridávajú sa horúčky, hnačky nebývajú typické.

5. Lymfadenitída mesenterialis

Toto je pomerne časté ochorenie mladších pacientov infekčnej príčiny, kedy dochádza k napadnutiu črevných lymfatických uzlín baktérií známych ako Yersinia enterocolitica.

Na ultrazvuku brucha nájdeme v dutine brušnej väčší počet zväčšených uzlín. Inak má toto ochorenie bohužiaľ veľmi podobné symptómy ako akútna apendicitída, a preto nezriedka končí operačným odstránením slepého čreva.

6. Crohnova choroba

Jedným z najčastejších miest, kde sa táto choroba bolestivo prejavuje, je koniec tenkého čreva. Ten je zvyčajne lokalizovaný v pravom podbrušku, a tu tiež ťažkosti vznikajú. Prvé vzplanutia Crohnovej choroby môžu byť veľmi podobné akútnej apendicitide (zápale slepého čreva).

Ak je vykonaný operačný zákrok a pri ňom je zistené zápalové postihnutie tenkého čreva a nie apendixu, je apendix rovnako odstránený, aby sa podobnému omylu pri ďalšom záchvate Crohnovej choroby predišlo.

Nutné dodať, že Crohnova choroba môže napadnúť ako tenké, tak hrubé črevo a vo vzácnejších prípadoch aj akúkoľvek inú časť tráviaceho traktu.

7. Ulcerózna kolitída

Bolesti brucha sa môžu objaviť prakticky v akomkoľvek mieste, ide o to, aká veľká časť hrubého čreva je postihnutá.

Záchvaty choroby sú spojené s nálezom krvi v stolici a s nepríjemnými hnačkami.

8. Celiakia

Toto imunitné ochorenie črevnej steny sa môže prejavovať radom nešpecifických príznakov vrátane bolesti brucha. Viac informácií nájdete v príslušnom článku.

9. Črevná nepriechodnosť

Väčšina prípadov črevnej nepriechodnosti je spojená s trvalými, či nárazovými bolesťami brucha.

Pacient si môže sťažovať na neurčité bolesti okolo pupku, brucho býva hmatom bolestivé prakticky v celom povrchu. Stavy sú to vážne a môžu byť spojené s mnohými chorobami orgánov dutiny brušnej (rozlišujeme mechanický, cievny a neurogénny ileus).

Je nutná hospitalizácia na chirurgickom oddelení, sledovanie pacienta, zistenie príčiny ileusu a v prípade nutnosti jeho chirurgické riešenie. O jednotlivých typoch črevnej nepriechodnosti a ich príčinách si prečítajte v príslušných článkoch.

10. Ischemická kolitída

Ide o zápalový proces čreva, ktorý je vyvolaný nedostatkom kyslíka a živín prichádzajúcich do črevnej steny.

11. Funkčné ťažkosti

Psychické faktory ako stres, depresie a pod. sa premietajú do tráviaceho traktu veľmi často a napodobňujú organické ochorenie.

Môžu sa premietať ako bolesti prakticky do ktorejkoľvek časti brucha, môže byť prítomná nevoľnosť, občasné hnačky alebo zvracanie.

Diagnózu robíme vylučovacou metódou, kedy bežnými vyšetreniami vylúčime inú príčinu ťažkostí. Typickým príkladom je známy syndróm dráždivého čreva.

12. Pooperačné zrasty

Zrasty sa môžu objaviť po prekonanej brušnej operácii medzi ktorýmikoľvek orgánmi v dutine brušnej, najčastejšie sú však postihnuté črevá.

Zrasty kľučiek spôsobujú chronické ťažkosti vrátane bolestí brucha.

II. Pečeň, žlčník, pankreas

1. Prekrvenie pečene

Náhle prekrvenie pečene a jej zväčšenie môže byť spojené s bolestivosťou pod pravým rebrovým oblúkom.

Veľmi často sa bolesť objaví u netrénovaných jedincov pri výraznej fyzickej námahe (napr. pri behu) a môže byť prítomná aj u pravostranného srdcového zlyhania, kedy sa krv začne hromadiť v žilách pred srdcom a teda aj v pečeni.

2. Zápaly pečene

Zápalové procesy tkaniva pečene môžu byť spojené s bolesťami brucha pod pravým rebrom.

Najčastejšie sa jedná o infekcie vírusmi infekčných hepatitíd.

Niekedy sa však vyskytuje aj bakteriálna infekcia pečene, ktorá môže mať podobu pečeňových abscesov.

3. Zápal žlčníka a zápal žlčových ciest

Zápal žlčníka (odborne cholecystitída) a žlčových ciest (odborne cholangitída) sú spojené s bolesťou brucha pod pravým rebrom a obvykle s horúčkou.

U cholangitídy bývajú horúčky veľmi vysoké, objavuje sa zimnica a triašky. Okrem toho sú prítomné klasické príznaky ako je nevoľnosť a zvracanie.

Okrem klinického obrazu a krvných náberov je pre diagnózu dôležitý ultrazvuk brucha. Zápal sa lieči pokojom na lôžku, chladivými obkladmi, liekmi na zníženie horúčky, antibiotikami a diétou a-alebo chirurgickým odstránením žlčníka.

4. Metastázy pečene

Postihnutie tkaniva pečene metastatickým rozsevom môže byť bolestivé.

Zhoršenie funkcie pečene a pokles schopnosti spracovávať farbivo bilirubín sa môže prejaviť žltačkou.

5. Žlčníková kolika

Tento veľmi bolestivý stav sa objaví pri upchatí žlčových ciest žlčovým kameňom. Objavujú sa kolikovité bolesti pod pravým rebrom, ktoré môžu byť pre chorého neznesiteľné.

Okrem bolesti dominuje tomuto stavu nevoľnosť a zvracanie.

6. Akútny zápal pankreasu

Jedná sa o náhlu brušnú príhodu, najčastejšou príčinou je uzáver žlčových ciest a vývodu pankreasu žlčovým kameňom, alebo alkoholový exces.

Bolesť je prudká, skôr v oblasti nadbruška a pásovito sa šíri do strán. Pacient musí byť hospitalizovaný na internom alebo chirurgickom oddelení, monitorovaný a liečený.

U ľahších prípadov je postup skôr konzervatívny (infúzie, lieky proti bolesti, antibiotiká).

Závažnejšie komplikácie, ako je bakteriálna infekcia odumretých okrskov pankreasu, je nutné riešiť chirurgicky. Úmrtnosť pri vážnych formách akútneho zápalu pankreasu je veľmi vysoká.

7. Chronický zápal pankreasu

Pri tomto ochorení veľmi častým u chronických alkoholikov (ale nielen pri nich) sa postupne tkanivo pankreasu mení na väzivo. To býva sprevádzané stratou na váhe, bolesťami brucha rôznej intenzity a poruchou vstrebávania živín v čreve s podvýživou.

Zvyčajne sa postupuje konzervatívne a významným liekom sú predpripravené enzýmy pankreasu, ktoré sa podávajú v špeciálnych kapsulách.

Pri ťažkých bolestiach brucha sa na pankrease vykonávajú chirurgické zákroky.

8. Rakovina pankreasu

Pokročilé formy tohto ochorenia sú niekedy spojené s výraznou bolestivosťou, čo je spôsobené prerastaním nádoru do miestnych nervových pletení.

Bolesť sa objavuje najviac v nadbrušku a môže byť veľmi krutá. Okrem toho chorý trpí nechutenstvom a ubúda na váhe. Riešením je zvyčajne podanie silných liekov proti bolesti brucha.

III. Vylučovací systém

1. Zápal obličiek

Ide o nepríjemné infekčné ochorenie mnohokrát s dramatickým priebehom sprevádzaným vysokými horúčkami, bolesťami hlavy a bolesťami v chrbte.

Typicky bolestivý je poklep v oblasti bedier, človek si však môže sťažovať aj na bolesti brucha.

Zápalovo presiaknuté tkanivo obličiek môže odhaliť ultrazvuk.

2. Preplnený močový mechúr

Porucha odtoku moču, ktorá spôsobí preplnenie močového mechúra, je pochopiteľne spojená s nepríjemným stavom a bolesťami v podbrušku.

3. Infekcia močových ciest

Infekcia môže byť spojená s pálením a rezaním pri močení, objaviť sa môžu aj bolesti brucha lokalizované do podbruška.

Pohmatové vyšetrenie brucha nad močovým mechúrom môže byť veľmi nepríjemné pri inak prakticky nebolestivom zvyšku brucha.

4. Obličková kolika

Tento stav je spojený s upchatím vylučovacieho ústrojenstva močovým kameňom. Bolesť je zvyčajne v podbrušku a šíri sa buď do chrbta, alebo smerom do triesla.

IV. Gynekologické príčiny

1. Torzia (priškrtenie) vaječníka

Táto prudká bolesť vzniká v podbrušku na strane postihnutého vaječníku. Vaječník je v bruchu ukotvený na väzivovom aparáte, ktorým do vaječníka prichádzajú cievy.

Ak dôjde k rotácii vaječníka okolo svojej osi, dôjde k zaškrteniu prívodných tepien. Následné zacviknutie vaječníka potom môže ľahko skončiť jeho odumretím.

2. Gynekologické zápaly

Bolesti brucha v oblasti podbruška u ženy musia byť vždy podozrivé z gynekologickej príčiny. Zápaly môžu postihnúť prakticky každý orgán ženskej pohlavnej sústavy, teda napr. vaječníky, maternicu, vajcovody.

Okrem bolestí brucha sú zvyčajne prítomné horúčky. Pre bližšie informácie sa treba obrátiť skôr na gynekológov.

3. Mimomaternicové tehotenstvo

Veľmi varovné sú bolesti podbruška u mladej ženy, ktorej vynechala menštruácia, či sa objavilo nepravidelné gynekologické krvácanie.

Ak sa oplodnené vajíčko uhniezdi vo vajíčkovode a ak spôsobí jeho prasknutie, objaví sa prudká bolesť v podbrušku, žena zvyčajne skolabuje a môže rýchlo zomrieť na vnútorné krvácanie.

Dôležité je vykonať ultrazvuk brucha a z krvi nabrať tehotenský hormón.

4. Endometrióza

Toto gynekologické ochorenie je zodpovedné za množstvo prípadov bolestí brucha u žien.

Bolesti sú lokalizované skôr v podbrušku a bývajú často závislé na menštruačnom cykle.

Príčinou sú malé okrsky sliznice maternice, ktoré sa doteraz nie úplne objasneným spôsobom môžu dostať do dutiny brušnej.

5. Cysty vaječníka

Cysty na vaječníku bez ohľadu na ich príčinu môžu spôsobovať nepríjemné bolesti brucha, ak narastú do väčšej veľkosti a tlačia na okolité tkanivá.

V. Mužský pohlavný systém

1. Torzia semenníka

Jedná sa o pretočenie semenníka v miešku okolo svojej osi, čo vedie k zaškrteniu tepien privádzajúcich do semenníka krv.

Bolesť je prudká až šokujúca a zo semenníka vystreľuje smerom do triesla, či do podbruška. Hrozí odumretie semenníka, preto je nutná kontrola urológom.

VI. Srdce, cievy, pľúca

1. Infarkt myokardu

Infarkt spodnej steny srdcového svalu býva zradný v tom, že sa môže prejaviť prenesenou bolesťou brucha v nadbrušku.

Z toho dôvodu je vhodné u každého pacienta s náhle vzniknutou bolesťou v tejto lokalizácii natočiť EKG.

2. Ruptúra aneuryzmy brušnej aorty

Pri prasknutí tepnovej vydutiny sa objaví náhla bolesť brucha, ktorá pomerne rýchlo prechádza v šokový stav.

Diagnózu možno stanoviť podľa ultrazvuku, či CT vyšetrenia brucha, riešením je chirurgický zákrok. Úmrtnosť je veľmi vysoká.

3. Zápal pľúc

Zápal pľúc môže viesť k podráždeniu bránice a spôsobiť prenesenú bolesť do dutiny brušnej.

Bolesť sa môže objaviť pod rebrami na strane postihnutého pľúcneho tkaniva.

VII. Bolesti brušnej steny

Zrejme najčastejšou príčinou po bolestiach spôsobených namáhaním brušného svalstva je infekčný pásový opar sprevádzaný charakteristickou vyrážkou.

Bolesť s horúčkou sa môže objaviť aj pri infekcii podkožných tkanív (tzv. flegmóna).

VIII. Choroby sleziny

Poranenia aj ochorenia sleziny sa môžu prejaviť bolesťou na ľavej strane pod rebrami. Poranenia bývajú zákerné a pri natrhnutí sleziny môžu ľahko spôsobiť vykrvácanie do dutiny brušnej.

Bolestivé môže byť aj zväčšenie sleziny pri napadnutí jej tkaniva niektorým z ochorení krvi (napr. leukémia). Asi najbanálnejšou a najčastejšou príčinou bolestí sleziny je však jej prekrvenie pri fyzickej námahe u netrénovaného jedinca, typicky pri behu.

IX. Metabolické príčiny

Bolesti brucha v týchto prípadoch bývajú celkové a nedajú sa presne lokalizovať. Vznikajú napríklad pri nahromadení dusíkatých splodín pri zlyhávaní obličiek, či pri dekompenzácii cukrovky 1. typu.

Nepríjemné kolikovité bolesti brucha sa objavujú aj u otravy olovom ako tzv. saturninská kolika. Zabudnúť nesmieme ani na záchvatové bolesti brucha u niektorých typov porfýrií.

Záver

Bolesti brucha sú tak častým problémom, že nie je jednoducho možné všetky plne vyšetriť. Na otázku, kedy ísť s bolesťou brucha k lekárovi nemožno celkom jasne odpovedať. Iste by mala byť lekárom pozorne vyšetrená každá akútnu bolesť brucha takej intenzity, ktorá donúti pacienta lekára navštíviť.

Z dlhodobých bolestí brucha je rozhodne potrebné navštíviť lekára, keď sa objavujú niektoré z týchto príznakov:

  1. Bolesti brucha vás budia zo spánku.
  2. Súčasne sa vyskytuje krv v stolici alebo krv v moči.
  3. Strieda sa hnačka a zápcha.
  4. Objavuje sa zvýšená teplota nad 37 ° C (trvalá, či občasná).
  5. Je prítomná nechcená strata na váhe.
  6. Ak sa objaví žltačka, svetlá stolica alebo tmavý moč.
  7. U žien s náhlym vynechaním menštruačného cyklu, či s gynekologickým krvácaním.

Z hľadiska miesta najväčšej bolestivosti môžeme bolesti brucha rozdeliť do týchto kvadrantov:

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolesti-bricha

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Pri bakteriálnej infekcii tráviaceho traktu ako príčiny bolesti brucha treba spomenúť aj patogén Helicobacter pylori, ktorého prevalencia vo svete je až na úrovni 40% infikovanej populácie. Jeho výskyt v organizme býva spravidla spojený s problémami ako sú bolesti brucha, žalúdočné kŕče a pálenie žalúdka. Pri neliečení môže vyústiť do gastritídy, či peptických vredov. Z tohto dôvodu by si mal každý pri dlhšie trvajúcich / opakovaných bolestiach brucha vykonať minimálne domáci test na helikobaktera, prípadne navštíviť gastroenterologickú ambulanciu.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button