Svrab

svrabSvrab je nepríjemné kožné ochorenie. V minulosti išlo o veľmi rozšírenú chorobu, dnes už jej výskyt našťastie o niečo poklesol.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa presne prejavuje, aká je pred ním prevencia a ako ho liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vzniku svrabu


Svrab spôsobuje parazitický roztoč, ktorý sa volá zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Pri nákaze týmto roztočom sa jeho samičky dostanú do kože a tam začínajú tvoriť chodbičky.

K prenosu dochádza blízkym kontaktom s nakazeným človekom. Ľahšie nakaziť sa môžu ľudia s nízkou hygienou, nie je to však pravidlom. K prenosu parazitov môže dôjsť aj počas sexuálnych aktivít, a preto možno svrab považovať za sexuálne prenosné ochorenia.

Príznaky

Samičky zákožky svrabovej sa predierajú kožou a robia si v nej chodbičky. Samčekovia zákožky žijú iba na koži a chodby si nerobia. Na koži môžu byť viditeľné jemné, červené linky, ktoré zodpovedajú chodbičkám.

Takto postihnuté miesta začnú veľmi nepríjemne svrbieť a človek si ich rozškriabe. Svrbenie sa zhorší pri zahriatí a spotení. Škrabanie vedie k ďalšiemu narušeniu kože a to môže viesť k prieniku baktérií a vzniku druhotnej kožnej bakteriálnej infekcie (impetiginizace).

Diagnostika

Presnú diagnózu by mal robiť skúsený kožný lekár. Niekedy stačí len klinický obraz a pohľad na chorú kožu, mnohokrát je však obraz ochorenia nejasný a je nutné zoškrabať postihnutú kožu. V týchto vzorkách je pod mikroskopom veľká šanca na nájdenie zákožky.

Bio a Raw potraviny

Prevencia

Prevencia aj keď nie stopercentná, je dodržiavanie hygienických návykov a dôsledné a včasné preliečenie všetkých chorých v rodine.

Liečba

Liečba spadá pod skúseného kožného lekára. Používajú sa rôzne prípravky, ktoré zákožku s rôznou účinnosťou likvidujú. Liečbu je nutné spojiť s dôslednou hygienou a najmä starostlivým vypraním a vyžehlením osobného oblečenia. Presné inštrukcie dá každý kožný lekár a ja odporúčam sa nimi presne riadiť.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/svrab

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Jeden komentár

  1. Dobry den.. Mam problem so. Svrabom…..poradte mi prosim jak sa toho zbavit co pomoze??? Som nanervy stoho.. Dakujem

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.