Minerály

MinerályMinerály sú anorganické látky, ktoré sú dôležité na správne fungovanie organizmu. Naše telo obsahuje až 4 % minerálov, a preto hovoríme, že sú aj biogénne – nevyhnutné pre život. Napríklad majú význam na správny rast a vývin orgánov, tvorbu krvných buniek, podpore nervového systému, riadení tráviacej sústavy, stavbe kostí a zubov, správnom fungovaní orgánov a mnoho ďalších. Samozrejme, je dôležité poznamenať, že nielen nedostatok minerálov v tele je nebezpečný, ale aj nadbytok. Preto si treba dávať pozor na užívanie výživových doplnok a odporúča sa skôr dopĺňať minerálne látky zo stravy.

Zoznam minerálov


Rozdelenie minerálov podľa zastúpenia v organizme

Minerály si človek nedokáže vytvoriť sám (sú tzv. esenciálne), a preto je potrebné ich dopĺňať.

Rozdeľujeme ich podľa množstva, v ktorom sa jednotlivé prvky v organizme nachádzajú.

1. Makroelementy

Makroelementy sú prvky, ktorých zastúpenie v organizme je vysoké a ich odporúčaná dávka je viac ako 100 mg na deň. Patria sem vápnik, horčík, chlór, fosfor, draslík, sodík a síra.

2. Mikroelementy (stopové prvky)

Mikroelementy sú prvky, ktorých zastúpenie je síce veľmi nízke, ale sú nesmierne významné pre správny priebeh metabolizmu.

Preto im hovoríme aj stopové prvky, kedy je potrebná dávka menej ako 100 mg na deň.

Patria sem zinok, železo, mangán, selén, molybdén, kobalt, jód, meď, kremík, fluór, chróm, vanád a ďalšie.

Úlohy minerálov

1. Sú stavebnými látkami kostí a zubov

Medzi takéto prvky patria vápnik, fosfor a horčík, ktoré dodávajú kostre pevnosť a pružnosť.

2. V podobe nerozpustných solí kontrolujú zloženie telesných tekutín a buniek

Medzi minerály, ktoré plnia túto úlohu, patria sodík, chlór (oba kontrolujú tekutiny mimo buniek), draslík, horčík a fosfor (tieto tri kontrolujú tekutiny priamo v bunkách).

Prítomnosť týchto prvkov v tele zabezpečuje normálny osmotický tlak, stále pH krvnej plazmy a výmenu látok cez membránu bunky oboma smermi – aj dnu, aj von.

3. Sú súčasťou dôležitých látok v tele

Medzi takéto látky patria aminokyseliny, hemoglobín, nukleové kyseliny, bielkoviny či enzýmy. Radíme sem napríklad síru, fosfor, železo, jód, horčík a iné.

4. Regulujú sústavy človeka

Každý minerál má svoj význam na správne fungovanie určitej sústavy človeka.

Niektoré sú dôležité pre správnu činnosť nervovej sústavy, iné sa zúčastňujú na prevencii rôznych ochorení, vrátane rakoviny.

Minerály vs vitamíny

Rovnako aj vitamíny sú esenciálne látky, a preto ich musíme do nášho tela dodávať, najlepšie vo forme stravy.

Niektorý ľudia dávajú prednosť práve vitamínom, no nie je to správne. Minerály totiž spolupracujú z vitamínmi.

Dobrým príkladom je vitamín D, ktorý zabezpečuje vstrebávanie vápnika do tela, a vitamín C, ktorý zlepšuje vstrebávanie železa. Aj naopak je to podobne. Takýmto prípadom je fosfor, bez ktorého by sa vitamíny zo skupiny B nevstrebali, alebo zinok, ktorý uvoľňuje vitamín A zo zásob v pečeni.

Preto odporúčam, aby ste užívali potrebné množstvo nielen vitamínov, ale aj minerálov.

Kde nájdeme minerály

Minerálne látky nájdeme v rôznych potravinách. Avšak, každá potravina je bohatá na niečo iné. Sám odporúčam jesť pestrú a čerstvú stravu, ktorá okrem minerálov obsahuje aj iné látky, ako sú vitamíny a vláknina. Navyše takéto minerály sú pre telo lepšie stráviteľné.

Samozrejme, veľa minerálov sa nachádza v minerálnych vodách, no pri ich nadmernom pití sa môžeme predávkovať určitými minerálmi. Preto by sme ich nemali často piť, ale brať ich skôr ako doplnok stravy.

Výživové doplnky sú dobrým riešením pre tých, ktorý nemajú pestrý jedálniček. Je však nutné dodržiavať ich presné dávkovanie.

Okrem užívania konkrétneho minerálu existujú aj výživové doplnky, ktoré obsahujú viacero minerálnych látok (napríklad kombinácia vápnik + horčík + zinok pomáha udržať zdravý pohybový aparát).

Samozrejme, aj pri doplnkoch stravy si treba dať pozor, a preto sa odporúča po nejakej dobe užívania vysadenie lieku. Ešte doplním, že minerály v doplnkoch stravy nemajú rovnakú štruktúru ako v pestrej strave. Preto je ich vstrebanie do tela zložitejšie.

Minerály môžeme prijímať v dvoch podobách – v organickej a anorganickej. Organická podoba minerálov znamená, že sú viazane v organických zlúčeninách rastlinných a živočíšnych tkanív.

Anorganická podoba sa dá jednoduchšie povedať ako čisté minerály. Náš organizmus dokáže rozdielne využiť minerály v oboch podobách.

Preto niektoré minerály je lepšie prijať v organickej podobe (napríklad železo) a iné v anorganickej (napríklad sodík).

Odporúčaná denná dávka minerálov

Všeobecne naše telo využije niekoľko gramov minerálov denne. Preto často dochádza k minerálovej nerovnováhe, čo znamená, že jedného minerálu máme nedostatok a druhého nadbytok. ObA stavy sú charakterizované rôznymi príznakmi.

Preto je potrebné mať presne stanovenú dennú dávku minerálov, ktorá závisí od:

  • veku – či už ide o dieťa, dospelého alebo o dôchodcu, každý využije iné množstvo minerálov,
  • pohlavia – muži potrebujú iné množstvo a čiastočne aj iné typy minerálov ako ženy,
  • životného štýlu – človek bez pohybu nevyužije toľko minerálov ako aktívny športovec,
  • zdravotného stavu – u chorých pacientov môže byť odporúčané užívať minerály vo forme výživového doplnku (napríklad pri osteoporóze je potrebná vyššia dávka vápnika).

Aby tieto mikroelementy v organizme pôsobili správne, mali by byť prijímané v optimálnom množstve po celý život v závislosti na aktuálnom zdravotnom stave človeka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button