Pancoastov syndróm

Pancoastov syndrómPancoastov [Penkoustov] syndróm je skupina príznakov, ktoré sú spojené s Pancoastovým nádorom. Ako Pancoastov tumor sa označuje každý nemalobunkový * nádor pľúc, ktorý rastie v hornej časti pľúc. Rast nádoru v tejto oblasti potom môže útlakom okolitých štruktúr spôsobiť niektoré špecifické ťažkosti – Pancoastov syndróm.

* Pľúcne nádory sa delia na nemalobunkové a malobunkových. Nemalobunkové sú častejšie, súvisia s fajčením a majú tendenciu rásť viac ohraničene.

Pancoastov syndróm a jeho prejavy


V tesnej blízkosti vrchného laloka pľúc sa nachádzajú nervy a cievy zásobujúce hornú končatinu a potom tiež krčný sympatikus.

Krčný sympatikus patrí do tzv. autonómneho nervového systému, čo je sústava nervových jadier a vlákien, ktoré ovplyvňujú procesy v tele nezávisle na našej vôli.

Krčný sympatikus má význam napríklad v ovládaní šírky zrenice.

zúženie zrenícUtláčanie ciev a nervov zásobujúcich hornú končatinu sa obvykle prejavuje nepríjemnými bolesťami vystreľujúcimi z chrbta do hornej končatiny na strane nádoru, objaviť sa môže aj vymiznutie pulzu na príslušnej hornej končatine a Raynaudov syndróm.

Narušenie krčného sympatika sa prejaví ako tzv. Hornerovho trias (trojicou príznakov) na rovnakostrannom oku – zúženie zrenice (mióza), čiastočný pokles horného viečka (ptóza) a „zapadnutie“ oka do hĺbky (enoftalmus).

Na bolesti chrbta a hornej končatiny, ktoré chorý pociťuje, sa môže podieľať napadnutie stavcov a rebier nádorom.

Diagnostika

Pľúcne nádor možno diagnostikovať zobrazovacími metódami ako je röntgen pľúc alebo CT vyšetrenie hrudníka.

Ďalšou vyšetrovacou metódou, ktorá má nádej na získanie vzorky nádorovej hmoty je bronchoskopia.

Liečba

Liečba Pancoastovho tumoru sa v zásade nelíši od liečby ostatných pľúcnych nádorov.

Je však nutné si uvedomiť, že ak je hmota nádoru tak rozsiahla, že utláča štruktúry okolo pľúc, je operabilita nádoru značne neistá.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pancoastuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Dobrý deň .chcela by som sa opýtať ,či sa dá zhubný nádor pľúc ľavej časti operovať ak tam niesu metastázy.dakujem

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button