Úvod / Choroby / Zápal nechtového lôžka

Zápal nechtového lôžka

Zápal nechtového lôžkaZápal nechtového lôžka sa odborne označuje ako paronychia. S týmto bolestivým stavom ľudia najčastejšie navštevujú chirurgickú ambulanciu.

Čo všetko môže tento zápal spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zápal nechtového lôžka a jeho príčiny:


Zápal sa objavuje na okraji nechtu v mäkkom tkanive tvoriace nechtové lôžko. Stav môže vzniknúť bez jasnej príčiny, niekedy mu predchádza neodborné strihanie nechtu, poranenia, alebo zarastanie nechtu.

Vyvolávajúcimi činiteľmi sú najčastejšie baktérie, paronychia môže mať však aj plesňový pôvod. Vyššie riziko vzniku zápalu nechtového lôžka majú ľudia s oslabenou imunitou.

Prejavy:

V mieste vzniku zápalu dôjde k začervenaniu kože a opuchu, na pohmat je koža teplá. Prst začne vcelku pochopiteľne nepríjemne bolieť, môže z neho vytekať hnis

Diagnostika:

Zápal nechtového lôžka je vidieť na prvý pohľad, u pokročilejšieho zápalu sa niekedy vykoná röntgen prsta. Aby sa vylúčilo, že je zápalom postihnutá kosť daného prsta (osteomyelitída).

Liečba:

Hnisavé bakteriálne infekcie sa liečia pomocou antibiotík, niekedy je však nutné vykonať chirurgický zákrok pri  miestnom znecitlivení, zapálené miesto otvoriť a hnis vypustiť. Bez liečby môže aj sprvu malý zápal postúpiť hlboko do tkanív, napadnúť celý prst a hlboké priestory v dlani.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *