Zápal nechtového lôžka

Zápal nechtového lôžkaZápal nechtového lôžka sa odborne označuje ako paronychia. S týmto bolestivým stavom ľudia najčastejšie navštevujú chirurgickú ambulanciu. Čo všetko môže tento zápal spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zápal nechtového lôžka a jeho príčiny

Zápal sa objavuje na okraji nechtu v mäkkom tkanive tvoriace nechtové lôžko.

Stav môže vzniknúť bez jasnej príčiny, niekedy mu predchádza neodborné strihanie nechtu, poranenia, alebo zarastanie nechtu.

Vyvolávajúcimi činiteľmi sú najčastejšie baktérie, paronychia môže mať však aj plesňový pôvod. Vyššie riziko vzniku zápalu nechtového lôžka majú ľudia s oslabenou imunitou.

Prejavy

V mieste vzniku zápalu dôjde k začervenaniu kože a opuchu, na pohmat je koža teplá.

Prst začne vcelku pochopiteľne nepríjemne bolieť, môže z neho vytekať hnis.

Diagnostika

Zápal nechtového lôžka je vidieť na prvý pohľad, u pokročilejšieho zápalu sa niekedy vykoná röntgen prsta.

Aby sa vylúčilo, že je zápalom postihnutá kosť daného prsta (osteomyelitída).

Liečba

Hnisavé bakteriálne infekcie sa liečia pomocou antibiotík, niekedy je však nutné vykonať chirurgický zákrok pri miestnom znecitlivení, zapálené miesto otvoriť a hnis vypustiť.

Bez liečby môže aj sprvu malý zápal postúpiť hlboko do tkanív, napadnúť celý prst a hlboké priestory v dlani.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-nehtoveho-luzka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. 22.10.2021 bude rok, čo mi chirurg odstránil postihnutý a spola uvoľnený necht na palci ľavej nohy. Bolo to nesmierne bolestivé a nechcela by som si to nikdy zopakovať. Neskôr som navštívila iného chirurga, ktorý mi odstránill nový necht , ktorý bol chorý, totálne uvoľnený a stačil ho vytrhnúť pinzetou. Zhodnotil stav môjho nechta tým, že pôvod je pleseň a kým vyrastie nový, mám používať denne 2x Canesten. To som robila, nechet mi vyrástol očividne zdravý, avšak lôžko sa mi opätovne zapaľuje a s tým si neviem rady. Robím si často repíkové kúpele prstov na nohách, stav sa mi upokojí, ale cez noc sa mi zápal obnovuje. Zbadala som opuch, tak som na náplasť naniesla gafor ichtamolovú masť, do rána mi ten opuch zhnisal a hnis som vytlačila. Ešte zopár dní som aplikovala gáfrovú masť a nechtové lôžko sa upokojilo. Lenže nie nadlho, opäť sa mi zapaľuje. Je to nekonečný príbeh a už neviem, čo mám robiť. Nesmierne mi to otravuje život. Neviem, či som zvládla niekoľkomesačným natieraním canestenom pleseň, alebo je to už vec baktérií, ktoré ten zápal spôsobujú. Rovnako ma dráždi antibiotická masť od kožnej lekárky, ako canesten. Skúšla som oboje. Nič nezaberá. Predstava, že by mi lekár napichol to bolestivé miesto, je pre mňa nepredstaviteľná, lebo tá bolesť pichnutia lokálnej anstézy pri chirirgickom zákroku sa stala mojou traumou, nočnou morou.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button