Zápal nechtového lôžka

Zápal nechtového lôžkaZápal nechtového lôžka sa odborne označuje ako paronychia. S týmto bolestivým stavom ľudia najčastejšie navštevujú chirurgickú ambulanciu. Čo všetko môže tento zápal spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zápal nechtového lôžka a jeho príčiny

Zápal sa objavuje na okraji nechtu v mäkkom tkanive tvoriace nechtové lôžko. Stav môže vzniknúť bez jasnej príčiny, niekedy mu predchádza neodborné strihanie nechtu, poranenia, alebo zarastanie nechtu. Vyvolávajúcimi činiteľmi sú najčastejšie baktérie, paronychia môže mať však aj plesňový pôvod. Vyššie riziko vzniku zápalu nechtového lôžka majú ľudia s oslabenou imunitou.

Prejavy

V mieste vzniku zápalu dôjde k začervenaniu kože a opuchu, na pohmat je koža teplá. Prst začne vcelku pochopiteľne nepríjemne bolieť, môže z neho vytekať hnis.

Diagnostika

Zápal nechtového lôžka je vidieť na prvý pohľad, u pokročilejšieho zápalu sa niekedy vykoná röntgen prsta. Aby sa vylúčilo, že je zápalom postihnutá kosť daného prsta (osteomyelitída).

Liečba

Hnisavé bakteriálne infekcie sa liečia pomocou antibiotík, niekedy je však nutné vykonať chirurgický zákrok pri miestnom znecitlivení, zapálené miesto otvoriť a hnis vypustiť. Bez liečby môže aj sprvu malý zápal postúpiť hlboko do tkanív, napadnúť celý prst a hlboké priestory v dlani.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-nehtoveho-luzka

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.