Opuchy
Opuchy sú častým prejavom mnohých ochorení. Klasický opuch časti tela viditeľný voľným okom vzniká hromadením tekutiny mimo cievy v okolitých tkanivách. Je však dobré si uvedomiť, že môžu vzniknúť aj opuchy v telových dutinách (pohrudnice, brucha) alebo opuchy niektorých tkanív a orgánov (opuchy dolných končatín, pľúcny edém) Než sa pustíme do jednotlivých príčin opuchov, ktorý je veľa, je dobré si opuchy rozdeliť a povedať si niečo o mechanizmoch ich vzniku.
Rozdelenie:
Opuchy pomerne delíme do dvoch skupín.
1. Miestne opuchy
V tomto prípade vznikne opuch v jednej určitej časti tela, klasicky podkožne. Príčina býva väčšinou miestna.
2. Celkové opuchy
Tu spadajú opuchy viacerých častí tela. Príčiny vedúce k ich vzniku bývajú skôr systémové.
Presuny tekutiny medzi kapilárami a tkanivami:
Mechanizmus vzniku opuchov si najlepšie vysvetlíme na najdrobnejších krvných cievach (kapilárach).
Kapiláry sa nachádzajú vo všetkých tkanivách a prebieha v nich výmena živín a odpadových látok medzi krvou a tkanivom.
Na presunoch krvnej tekutiny medzi krvným cievami a tkanivami sa podieľa tieto faktory:
1. Tlak krvi
Krv ako každá tekutina má svoj tlak, ktorý umožňuje vytláčanie tekutiny (a živín) von z krvi do tkanív.
2. Tlak krvných bielkovín
Bielkoviny v krvnom riečisku vytvárajú svoj vlastný tlak, ktorý sa volá onkotický.
Nebudeme to fyzikálne rozvádzať, ale tento tlak pôsobí proti tlaku krvi a pomáha udržiavať tekutinu v krvných cievach, prípadne pomáha pri nasávaní tekutiny z tkanív do krvi.
3. Priepustnosť steny kapilár
Steny drobných kapilár sú dosť priepustné, takže pri správnej súhre vyššie uvedených tlakov umožnia priechod tekutín medzi cievou a tkanivom.
Mechanizmus vzniku opuchov:
1. Zvýšenie krvného tlaku v kapiláre
Pokiaľ bude tlak krvi na konci kapiláry vyšší ako onkotický tlak, tak to zabráni návratu tekutiny do krvnej cievy. Tekutina sa preto bude hromadiť v tkanivách.
2. Zníženie onkotického tlaku
Tento tlak je závislý na množstve bielkovín v krvi. Ak je v krvi málo bielkovín, poklesne onkotický tlak.
Rovnako ako v predchádzajúcom prípade potom onkotický tlak na konci kapiláry bude nižší ako tlak krvnej tekutiny a to zabráni návratu tekutiny
3. Zvýšená priepustnosť kapilár
Ak dôjde z akéhokoľvek dôvodu k zvýšeniu priepustnosti steny kapilár, môže do okolitého tkaniva prechádzať z krvi viac tekutiny. Vznikne opuch.
4. Porucha odtoku tekutiny lymfatickými cievami
Vzhľadom na to, že asi 10% objemu tekutiny sa z tkanív odvádza lymfatickým systémom sa pri poruche odtoku lymfy začne hromadiť tekutina v tkanivách.
A to je všetko. Choroby spôsobujú opuchy cez jedným vyššie uvedeným mechanizmom a ich kombináciami. A aké stavy sú za opuchy zodpovedné? Uvedieme tie najčastejšie.
Príčiny opuchov:
1. Srdcové zlyhávanie
Pri srdcovom zlyhávaní prestáva srdce plniť funkciu pumpy a pred srdcovými oddielmi sa začne v cievach hromadiť krv, ktorú srdce nezvláda prečerpávať.
Pred ľavú polovicou srdca sa krv nahromadí v pľúcnom obehu a cez stenu ciev sa prefiltruje do pľúc – vzniká pľúcny edém. Viac o srdcovom zlyhávaní a pľúcnom edéme nájdete v príslušných článkoch.
Pred pravou polovicou srdca sa krv hromadí v žilách tečúcich k srdcu. To sa najviac prejaví na dolných končatinách, ktoré opuchnú.
Oproti trombóze je pre srdcové zlyhávanie typický opuch oboch dolných končatín.
2. Alergia
Alergická reakcia vedie k zvýšeniu priepustnosti cievnych stien a k vzniku opuchov. Ťažká alergická reakcia (anafylaktický šok) môže viesť k opuchom celého tela, pričom najnebezpečnejšie sú opuchy dýchacích ciest, ktoré môžu človeka udusiť.
Tekutina, ktorá sa pri takto silnej alergickej reakcii vyleje do tkanív, potom chýba v cievach a kvôli tomu môže dôjsť k zrúteniu krvného obehu a ku smrti.
3. Zápaly
Zápaly akejkoľvek príčiny (teda infekčné aj neinfekčné) majú za následok rozšírenie ciev a zvýšenie priepustnosti cievnych stien.
Zápalové ložiská sú preto začervenané a opuchnuté. Zoberme si ako príklad komárie uštipnutie, artrózu (neinfekčné zápaly) či hnisajúce akné (infekčný zápal).
Nutné je dodať, že tkanivové opuchy pri zápaloch nie sú doménou kože a podkožia, ale dochádza k nim aj vo vnútorných orgánoch – stena apendixu je pri jeho zápale opuchnutá tiež.
4. Lymfedém
Akékoľvek narušenie lymfatických ciev v určitej časti tela vedie k opuchom. Je to preto, že lymfatické cievy odvádzajú oných 10% tekutín z tkanív a ak prestanú fungovať, v tkanivách sa začne tekutina hromadiť. Všetky detaily vrátane príčin a liečby nájdete v príslušnom článku.
5. Cirhóza pečene
Cirhóza spôsobuje najmä únik tekutiny do dutiny brušnej, tomuto javu sa hovorí ascites. Spolu tu pôsobia dva faktory.
Po prvé krv cirhotickou pečeňou zle preteká a hromadí sa v cievach pred nimi. Preto sa v týchto cievach zvýši krvný tlak a tekutina sa začne cez steny ciev filtrovať do brušnej dutiny.
Navyše cirhotická pečeň prestáva správne fungovať a nevyrába dostatok bielkovín, čím klesne ich koncentrácia v krvi.
K tomu sa pripája aj nedostatok bielkovín z podvýživy, pretože väčšina pacientov s cirhózou v našom štáte sú chronickí alkoholici (a tí míňajú peniaze skôr za alkohol než za jedlo).
6. Nedostatok proteínov v krvi
Tento stav je typický pre podvyživené osoby a pre niektoré choroby obličiek. Ak sú v chorých obličkách straty bielkovín do moču vyššia ako 3 gramy denne, hovoríme o tzv. nefrotickom syndróme.
Ťažká podvýživa má v dôsledku nedostatok prijímaných bielkovín a pokles ich koncentrácie v krvi. Kvôli tomu sa zníži onkotický tlak v krvi a tekutina sa vo zvýšenej miere filtruje do tkanív.
Klasické podkožné opuchy a voda v brušnej dutine (ascites) sú charakteristické pre fotky podvyživených afrických detí.
Podobný problém nastáva u niektorých ochorení obličiek, kedy poškodené obličky prepúšťa do moču veľké množstvo bielkovín. Koncentrácia bielkovín v krvi potom logicky poklesne.
7. Upchatie žilového systému
Ak dôjde k upchatiu žíl, čo je typické najmä pre trombózu žíl dolnej končatiny, nemôže krv odtekať a začne sa v končatine hromadiť. Tým sa v tamojších cievach zvýši tlak krvi a tá sa začne filtrovať do tkanív.
Preto je noha pri trombóze opuchnutá. Na rozdiel od srdcového zlyhávania je opuchnutá skôr len jedna noha, pretože vznik trombózy v oboch dolných končatinách je menej pravdepodobný (aj keď sa nedá vylúčiť).
8. Lieky
Opuchy dolných končatín sú typickým vedľajším účinkom liekov zo skupiny blokátorov kalciových kanálov.
Prejavy
Ako vyzerá opuch vieme asi všetci, ale nie je to až tak jednoduché. Rozsiahle podkožné opuchy, vznikajú pomaly, totiž sprvu vôbec nemusíme vidieť a ich prvým prejavom je zvýšenie telesnej hmotnosti.
Voda v bruchu vyzerá ako obezita, pri dôkladnejších vyšetreniach ale zistíme, že brucho je zväčšené kvôli tekutine.
Tekutina v pohrudnicovej dutine (čiže voda na pľúcach) sa môže prejaviť dýchavičnosťou a kašľom. Opuch pľúc (pľúcny edém) sa taktiež prejaví dýchavičnosťou a kašľom.
Diagnostika
Ak nájdeme opuch, pátrame po príčine. Podľa charakteru opuchu a prítomnosti ďalších príznakov si urobíme predbežnú diagnózu a ďalšie vyšetrenia smerujeme k očakávaným prejavom.
Môžeme vyšetriť krv a hľadať stopy zápalu, vyšetriť koncentráciu krvných bielkovín, vyšetriť funkciu srdca na ECHO, vyšetriť pečeňové tkanivo, či priechodnosť žíl ultrazvukom a vykonať mnoho ďalších vyšetrení.
Liečba
Ak hovoríme o opuchoch všeobecne, nemožno spomenúť žiadnu všeobecnú liečbu.
Základné je liečiť konkrétne príčiny opuchov. Informácie o ich terapii nájdete v príslušných článkoch.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/otoky-priciny
Použité zdroje: základné zdroje textu