Bielkovina v moči
Bielkovina v moči (proteinúria) môže byť príznakom mnohých chorôb. Sama o sebe sa prakticky nijako neprejavuje a je nachádzaná náhodne pri bežnom vyšetrení. Druhou možnosťou je, že bielkovinu nájdeme pri vyšetrení človeka, ktorý prichádza kvôli iným príznakom choroby, ktorá je s bielkovinou v moči spojená.
Príčiny bielkoviny v moči:
1. Infekcie močových ciest
Zápalové procesy v močových cestách sú zvyčajne spojené s výskytom bielkoviny v moči.
Ďalším typickým príznakom je pálenie a rezanie pri močení alebo nález krvi v moči.
K týmto infekciám je nutné zaradiť aj infekciu tkaniva obličiek, tj. pyelonefritídu. Tie infekcie väčšinou prebiehajú aj so silnými horúčkami a s relatívne jednoduchým prechodom do sepsy.
2. Zvýšená záťaž organizmu
Veľakrát nájdeme bielkovinu v moči pri stresovej záťaži organizmu, či pri akútnych infekčných stavoch.
Proteinúria býva v tomto prípade len dočasným nálezom. Vhodné je preto po odznení tejto záťaže vyšetrenie moču zopakovať.
3. Vysoký tlak
Dlhodobo zvýšený krvný tlak vedie k postupnému poškodzovaniu obličiek a jedným z prejavov môže byť objavenie bielkoviny v moči.
Ako liečba sa používajú lieky na zníženie krvného tlaku.
4. Cukrovka
(najmä cukrovka 1. typu a cukrovka 2. typu) – Diabetici sú úplne špeciálnou podskupinou. Dlhé roky trvajúca cukrovka vedie k poškodeniu obličkových ciev a filtračných schopností obličiek, stav sa označuje ako diabetická nefropatia.
Obličky môžu potom začať do moču prepúšťať bielkoviny a súčasne s tým dochádza k postupnému zhoršovaniu ich funkcií.
Toto je dôvod, prečo musia diabetici chodiť na pravidelné vyšetrenia moču. Strata len malého množstva bielkoviny sa nazýva mikroalbuminúria a je varovnú známkou, že sa stav musí riešiť – nutná je najmä starostlivé dodržiavanie vhodnej stravy pri cukrovke a udržiavanie nižšieho krvného tlaku (najmä antihypertenzíva zo skupiny ACE-inhibítorov majú ochranný vplyv na obličky).
5. Glomerulonefritída
Jedná sa o zápalové ochorenie obličkových filtračných jednotiek, glomerulov. Je ich veľké množstvo, ich klasifikácia je zložitá a nebudem sa o nich detailne zmieňovať.
Majú rôznu prognózu – niektoré sú relatívne nenápadné, iné môžu úplne ustúpiť, iné však vedú k náhlemu či postupnému zlyhaniu obličiek.
Príkladom je IgA nefropatia a akútna poststreptokoková glomerulonefritída.
6. Nádorové procesy v močových cestách
Akýkoľvek nádor močových ciest (rakovina obličky, rakovina močovodu, rakovina močového mechúra, a pod.) môže byť spojená s nálezom bielkoviny v moči.
Dôležitým príznakom je v tomto prípade aj nález krvi v moči.
7. Mnohopočetný myelóm
Toto je pochopiteľne veľmi vzácna príčina bielkoviny v moči, nemôžeme ju však úplne vylúčiť. Jedná sa o nádorové ochorenie vychádzajúce z krvných buniek, ktoré vytvára bielkovinové protilátky (B-lymfocyty).
Nádorové bunky vytvárajú protilátky tiež, ale tie sú veľmi chybné a škodlivé. Malá časť týchto protilátok potom preniká do moču a odborne ich nazývame ako Bence-Jonesovu [Bence-Džounsovu] bielkoviny.
8. Preeklampsia
Tento chorobný stav sa týka druhej polovice tehotenstva a je spojený s nálezom vysokého tlaku. Svojimi komplikáciami môže ohroziť na živote tehotnú ženu aj plod.
Prejavy bielkoviny v moči
Snáď jediným a skôr učebnicovým prejavom bielkoviny v moči je to, že moč viac pení. Pozornosť však vyvolá skôr nedostatok bielkovín v tele pri ich výrazných stratách močom.
Typickým prejavom sú potom opuchy – klasicky najprv opuchy viečok, ale následne sa objavujú aj opuchy dolných končatín a ďalších častí tela.
Človek so zníženým množstvom bielkovín bude tiež unavený a náchylnejší k infekciám.
Ak dôjde k strate bielkovín vyššej ako sú 3 gramy denne, vzniká nefrotický syndróm, o ktorého príznakoch si prečítajte v príslušnom článku.
Ďalšie príznaky budú spojené s vyvolávajúcou chorobou.
Diagnostika
Základom je anamnéza ťažkostí a fyzikálne vyšetrenie. Samotnú bielkovinu zistíme vyšetrením moču pomocou testovacích papierikov alebo konkrétnejšie vyšetrením vzorky moču v biochemickom laboratóriu.
Niekedy vyšetrujeme vzorku zo zberu moču za 24 hodín (pričom musíme poznať objem tohto množstva moču), z ktorého môžeme odvodiť straty bielkoviny za 24 hodín.
Ďalšie vyšetrenia už zaraďujeme podľa podozrenia – môžeme vyšetriť moč na prítomnosť baktérií, močové cesty vrátane obličiek možno zobraziť zvonku ultrazvukom, či zvnútra cystoskopiou a tak by sme mohli pokračovať ďalej.
Treba dodať, že podozrenie na ochorenie obličiek, najmä filtračných glomerulov spadá do kompetencii nefrológov. Tí majú svoje špeciálne vyšetrovacie postupy, ktoré môžu zahŕňať aj biopsiu obličky (to znamená nabodnutie obličky hrubšou ihlou a získanie vzorky na histologické vyšetrenie).
Liečba
Liečba pochopiteľne závisí na vyvolávajúcej príčine. Nie vždy sme však účinnej liečby schopný.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/bilkovina-v-moci
Použité zdroje: základné zdroje textu