Krv v moči

krv v močiNález krvi (červených krviniek) v moči sa nazýva aj ako hematúria a je to ešte závažnejší a varovnejší príznak ako je krv v stolici. Môže sa totiž vyskytovať u mnohých vážnych chorôb, zatiaľ čo krv v stolici býva najčastejšie spojená s prakticky neškodnými hemoroidmi. Je dôležité si o tomto príznaku krv v moči povedať niečo viac.

Krv v moči môže vzniknúť prienikom krvi do moču v akomkoľvek úseku močových ciest. Tieto cesty začínajú v obličke.

V obličke je obrovské množstvo glomerulov, čo sú kĺbka ciev, v ktorých sa filtruje krv do kanálikov v obličke. Cez tento filter preniká len minimálne množstvo červených krviniek.

Filtráciou v glomeruloch vzniká primárny moč, ktorý potom preteká kanálikmi v obličke a drvivá väčšina tejto tekutiny sa cez steny kanálikov vstrebe späť do krvného obehu.

Zvyšok (asi 1,5 litra za deň) sa nevstrebe a dotečie do dutého priestoru obličkovej panvičky. Odtiaľ tečie do močovodu, ktorý vyústi do močového mechúra.

Z močového mechúra potom moč odteká močovou trubicou.

Aké teda môžu byť príčiny krvi v moči? Uvediem tie najčastejšie a najzávažnejšie z nich.

Príčiny krvi v moči:


1. Znížená zrážanlivosť krvi

Znížená zrážanlivosť krvi môže byť vrodená, ako je tomu napríklad u hemofílie, Von Willebrandovej chorobe a u ďalších chorôb.

Oveľa častejšia je však získaná znížená krvná zrážanlivosť, klasicky po niektorých liekoch „riediacich krv“ ako je Warfarín, Pradaxa, Xarelto a Eliquis.

Avšak aj nesteroidné antireumatiká svojimi účinkami spôsobujú zníženú zrážanlivosť krvi, pretože svojím účinkom narúšajú činnosť krvných doštičiek.

Akékoľvek príčiny zníženého zrážania krvi môžu viesť k častejšiemu krvácaniu do ktorejkoľvek časti močových ciest.

Tento problém sa u vrodených stavov rieši nápravou krvného zrážania podávaním najrôznejších chýbajúcich alebo defektných súčastí zrážacieho systému krvi.

Ak je porucha zrážania spôsobená liekmi, možno teoreticky znížiť ich dávky alebo lieky vysadiť. To však len za predpokladu, že je to z hľadiska celkového zdravotného stavu pacienta možné.

Pacient by si nikdy nemal meniť predpísané dávky týchto liekov sám bez konzultácie s lekárom!

2. Glomerulonefritída

Jedná sa o pestré spektrum chorôb, ktoré postihujú glomeruly v obličkách. V drvivej väčšine sú spôsobené poruchami imunitného systému, kedy jeho elementy jednoducho povedané poškodzujú glomeruly a narúšajú ich funkciu.

Poškodenými glomerulmi potom do moču preniká viac červených krviniek. Príkladom je choroba známa ako IgA nefropatia.

Poškodenie obličiek u glomerulonefritíd s nálezom krvi v moči a ďalšími príznakmi sa označuje ako nefritický syndróm.

3. Rakovina obličky

Krv v moči môže byť po dlhú dobu jediným príznakom tejto rakoviny. Je to jeden z dôvodov, prečo by sa mala akákoľvek krv v moči hlásiť lekárovi. Viac o rakovine obličky nájdete v príslušnom článku. Tu len zdôrazňujem, že hematúria nebýva v tomto prípade sprevádzaná ďalšími príznakmi (teplota, bolesti pri močení, atď.).

4. Močové kamene

Močové kamene samozrejme môžu pri svojom prechode močovými cestami poraniť ich steny a to môže spôsobiť krvácanie do moču.

Ak pritom kameň prechádza ťažko, vznikne okrem krvi v moči veľmi bolestivý stav nazývaný obličková kolika (prudká záchvatovitá bolesť brucha často vystreľujúca do triesla a niekedy až do semenníkov u mužov alebo do pyskov ohanbia u žien).

5. Infekcie močových ciest

Infekcie sa môžu prejavovať nálezom krvi v moči. U infekcií dolných močových ciest (močový mechúr a nižšie) môžeme okrem krvi v moči nachádzať aj pálivé a rezavé bolesti pri močení a častejšie močenie. Infekcie obličiek sa často prejavujú ako vážne stavy s vysokou teplotou a môžu skončiť aj smrťou.

Ako u nás vzácnou, ale celosvetovo častou parazitárnou infekciou spôsobujúcou krv v moči by som menoval schistosomiazu.

6. Rakovina močového mechúra

Táto rakovina sa podobne ako rakovina obličky môže prejavovať po dlhú dobu „len“ občasným nálezom krvi v moči a je to ďalší dôvod, prečo by sme nemali tento príznak podceňovať.

Táto hematúria nebýva spojená s ďalšími príznakmi.

7. Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je ďalším dôvodom, prečo krv v moči nepodceňovať.

Ak sa vyskytne krv v moči u staršieho muža a je sprevádzaná príznakmi poruchy odtoku moču (časté močenie, pocit nevyprázdnenia, tenký prerušovaný prúd moču), je to dôvod k návšteve lekára.

8. Poranenie močových ciest

Poranenie akejkoľvek časti močových ciest pri nehodách, ale aj pri urologických výkonoch a cievkovaní môže byť (a vo veľkej väčšine prípadov tiež je) sprevádzané väčším či menším krvácaním do moču.

9. Červený moč bez prítomnosti krvi

Moč môže byť červený aj po užití niektorých liekov (v infekčnom lekárstve nám zdôrazňovali liek pyrvínium proti mrliam).

10. Gynekologická krv

Ak lekár odoberá vzorku moču od ženy počas menštruácie, alebo pri inom krvácaní z gynekologických ciest, môže malé množstvo krvi „znečistiť“ vzorku moču a tým lekára zmýliť.

Prejavy krvi v moči

Hematúriu rozdeľujeme na mikrohematúriu (neviditeľná voľným okom a zistená len chemickým vyšetrením moču) a makrohematúriu.

Makrohematúria je krv v moči viditeľná voľným okom. Na urológii nám povedali zaujímavý fakt, že okom viditeľné sfarbenie moču vznikne pri koncentrácii 1 mililitra krvi v 1 litri moči a vyššie.

Môžu a nemusia sa vyskytovať ďalšie príznaky podľa vyvolávajúcej príčiny výskytu krvi v moči.

Dodávam a opakujem, že veľmi varovná je hematúria u starších ľudí, ktorá nie je spojená so žiadnymi ďalšími príznakmi (vyššie riziko nádorov).

Hematúria spojená s bolesťou býva spojená s infekciou močových ciest a s močovými kameňmi.

Diagnostika

Pri podozrení na krv v moči je nutné navštíviť lekára. Ten potom pomocou špeciálneho laboratórneho papieriku ponoreného do moču môže zistiť prítomnosť krvi alebo krvného farbiva.

Pod mikroskopom možno vyšetriť krvný sediment (krv sa odstredí, tekutá časť odleje a vzorka zo zvyšku sa dá na sklíčko a pozoruje pod mikroskopom).

Ak sa nachádzajú v zornom poli v priemere viac ako dve červené krvinky, jedná sa o pozitívny nález krvi v moči.

Pomocou špeciálneho vyšetrenia zvaného „fázový kontrast“ rozlíšime, či sa jedná o červené krvinky, ktoré prenikli glomerulmi alebo či pochádzajú až z nižších častí močových ciest.

Ďalšie vyšetrenia spočívajú vo vyšetrení zrážanlivosti krvi, v ultrazvuku brucha (vylúčenie nádorov), röntgene brucha a panvy (močové kamene), bakteriologickom vyšetrení moču (infekcia) a prípadne v endoskopických metódach.

Klasickou endoskopickou metódou je cystoskopia, kedy sa tenká trubička prenášajúca obraz zavedie močovou trubicou do močového mechúra, ktorého vnútro potom vidíme na obrazovke (veľmi dobré u nádorov močového mechúra).

Podľa výsledkov týchto vyšetrení možno potom vykonávať ďalšie vyšetrenia – CT vyšetrenie, vyšetrenie nukleárnej medicíny a tak podobne. To je však už zbytočne zložité.

Liečba

Liečba sa vykonáva podľa zistenej príčiny.

Záver

Nález krvi v moči, či už viditeľnej voľným okom, či ako okom nezistiteľný náhodný nález pri chemickom vyšetrení moču z akejkoľvek príčiny sa nesmie podceňovať – a to najmä, ak nie je sprevádzaná žiadnymi inými príznakmi.

Je tu mnoho veľmi vážnych chorôb (nádory, niektoré glomerulonefritídy), ktoré je nutné diagnostikovať a liečiť čo najskôr.

Strach z rakoviny nie je z tohto hľadiska racionálny, pretože pri včasnom náleze ju možno mnohokrát vyriešiť relatívne jednoduchými zákrokmi a to bez akýchkoľvek ďalších následkov.

Raz som ešte počas štúdia na vysokej škole hovoril s veľmi sympatickou a vitálnou paňou, ktorá si sama zistila krv v moči a ihneď išla za lekárom. Bol jej síce zistený pokročilejší nádor v istej časti močových ciest (nebudem udávať žiadne podrobnosti), takže bola potrebná väčšia operácia, no problém sa zrejme podarilo úspešne zvládnuť. Rozhodne by som jej to aspoň prial. Keby krv v moči ignorovala mohlo to celé dopadnúť inak a určite oveľa horšie. Zoberme si z toho príklad a krv v moči nikdy nepodceňujme.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/krev-v-moci-priciny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Dobrý deň,mám 75r zákl.diagnoza skleroza multiplex.M8m zavedený kateter a v poslednej dobe sa mi objavila v moči krv ale už moč je čistá-zakalená bola asi týždeň Užíval som antibiotkum“Zinnat“ Aký názor máte. Prosím odpoveď Ďakujem

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button