Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciestAké sú príčiny vzniku týchto infekcií? Ako sa infekcie močových ciest prejavujú a ako sa liečia? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Najprv si len krátko povedzme o močových cestách. Obličkami preteká krv a pod tlakom sa tu filtruje moč do obličkovej panvičky. Z panvičiek je moč vedený močovodom (z každej obličky vychádza jeden), ktorý ústi do močového mechúra. Tieto ústia sú riešené anatomicky tak, že pri zvýšení tlaku moču v močovom mechúre nedochádza normálne k spätnému toku moču do močovodov. Výstup z močového mechúra je uzavretý zvieračom, ktorý sa pri močení uvoľní a moč vytečie do močovej trubice a tadiaľ von z tela. Močová trubica u mužov prechádza prostatou a celou dĺžkou penisu a je dlhšia ako ženská močová trubica. To má potom v otázke infekcií močových ciest svoj význam.

Príčiny infekcií močových ciest


Infekcie močových ciest sú častým problémom a nebýva to nič príjemné. Oveľa viac postihnuté nimi bývajú ženy a to z časti kvôli ich krátkej močovej trubici.

Pôvodcom infekcie močových ciest bývajú najčastejšie baktérie žijúce v oblasti konečníka a genitálií. Tieto baktérie môžu kratšou močovou trubicou ľahšie prejsť do močového mechúra alebo aj vyššie. U žien tiež môže dôjsť k nákaze pri pohlavnom styku.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú neliečení alebo zle stabilizovaní diabetici. V ich moči sa nachádza cukor, čo je pre baktériu vítaná potrava.

Ďalej platí, že infekcie močových ciest vznikajú tam, kde sa hromadí vo vylučovacom systéme moč.To napokon platí všeobecne – teda kdekoľvek v tele sa začne hromadiť nejaká tekutina, je riziko vzniku infekcií.

Príčiny zhoršeného odtoku moču sú rôzne, v detstve to môžu byť vrodené chyby močových ciest, u dospelých to bývajú močové kamene, u starých mužov zväčšená prostata.

Pomerne nebezpečnou príčinou môžu byť aj brušné nádory utláčajúce niektorú z častí vylučovacieho systému.

V neposlednom rade sú močovými infekciami viac ohrození pacienti v nemocniciach, ktorí majú dlhodobo zavedenú cievku do močového mechúra. Cievka permanentne spája močový mechúr s okolím a môže byť vhodnou cestou pre baktérie.

Prevencia

Človek sám toho veľa robiť nemôže. Rozhodne sa oplatí veľa piť (okolo 2 litrov denne alebo aj viac pri častom potení), aby sa udržiaval prietok vylučovacím systémom a zabránilo sa tak šíreniu baktérií nahor. Svoj význam pri nekomplikovaných zápaloch majú podľa niektorých ľudí aj lekárov brusnice a doplnky stravy, ktoré ich obsahujú.

U človeka, ktorý má opakovane nekomplikované infekcie močových ciest, iste stoja brusnice za zváženie, pretože neustále podávanie antibiotík nie je príliš vhodné.

Pri ťažkom zápale obličiek (pyelonefritída) by sme si však dovolili tvrdiť pravý opak.

Prejavy

Najčastejším prejavom infekcie močových ciest je časté nutkanie na močenie, prerušované močenie, pálenie alebo rezanie pri samotnom močení a pocit nedokonalého vymočenia.

Moč môže nepríjemne zapáchať a na pohľad môže byť zakalený. Prítomné môžu byť aj bolesti brucha v podbrušku a dočasná urgentná inkontinencia moču.

Niekedy sa objavuje krv v moči a bielkovina v moči (bielkovina nie je viditeľná a nájdeme ju pri vyšetrení moču).

Komplikácie

Veľmi nebezpečná začne byť situácia v momente, ak sa baktérie vzostupnou cestou dostanú až do obličiek.

V takom prípade môže vzniknúť život ohrozujúci zápal obličiek (pyelonefritída). Pyelonefritída je závažný stav, ktorý sa prejavuje vysokými horúčkami, bolesťou v chrbte a bolesťami hlavy.

Môže dôjsť k zlyhaniu obličiek a s tým spojenému zníženému vylučovaniu moču alebo rozšírenie baktérie krvou z obličiek do celého tela za vzniku otravy krvi.

Tento stav môže pacienta zabiť. Pyelonefritída by sa mala liečiť v nemocnici dostatočným príjmom tekutín a intenzívnym podávaním antibiotík.

Liečba

Najprv sa musí vyšetriť moč. Odoberie sa stredný prúd moču, z moču sa kultivačne zistí prítomná baktéria a antibiotikum, na ktorú je citlivá.

Toto antibiotikum sa potom nasadí. Pri opakujúcich sa infekciách môže byť vhodné začať pátrať po príčinách týchto infekcií.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mocove-infekce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button