Bolesť v podbrušku

bolesť v podbruškuV oblasti podbruška sa v brušnej dutine nachádza žalúdok, pod ním v hĺbke pankreas a priečne touto oblasťou prechádza časť hrubého čreva. Z toho dôvodu je bolesť v podbrušku, v tejto oblasti najčastejšia kvôli nejakému z týchto orgánov. Výskyt prenesenej bolesti z hrudníka je tiež možný.

Bolesť v podbrušku a jej možné príčiny:


1. Infekcia tráviaceho traktu

Infekčné zápaly žalúdka a čriev bývajú väčšinou sprevádzané bolesťami brucha. V hornej časti brucha je bolesť situovaná najmä pri zápalovom postihnutí žalúdka.

Bežné infekcie sa ľudovo označujú ako črevná chrípka, bývajú spôsobné skôr vírusmi (rotavírusy a norovírusy) a nemajú dlhé trvanie, menej časté sú infekcie baktériami ako je salmonela, Campylobacter, klostridium, apod.

Okrem bolestí brucha, ktoré bývajú kŕčovité, sa objavuje zvracanie a -alebo hnačky.

Pri podozrení na vážnejší stav než je bežná črevná chrípka odoberáme vzorku stolice na kultivačné vyšetrenie, aby sme našli pôvodcu infekcie.

Liečbou je zvyčajne hydratácia, v niektorých prípadoch je možné podať antibiotiká.

2. Žalúdočné vredy

Obvykle ich sprevádza silná chronická bolesť. Bolesti bývajú závislé na jedle, pričom vredy nachádzajúce sa priamo v žalúdku začnú bolieť skôr po jedle (pri uvoľnení väčšieho množstva žalúdočnej kyseliny), zatiaľ čo vredy dvanástnika bolia skôr nalačno a s potravou prichádza úľava.

Prudká bolesť v podbrušku vzniká pri prasknutí vredu, čo je nasledované sťahom brušných svalov a výrazným stuhnutím brušnej steny.

Ako vzniknutým otvorom v žalúdočnej stene vyteká žalúdočný obsah do dutiny brušnej, môže sa bolesť začať posúvať dole do okolia pupka.

Prasknutý žalúdočný vred je život ohrozujúci stav, ktorý sa primárne rieši neodkladným chirurgickým zákrokom.

3. Akútny zápal pankreasu

Jedná sa o náhlu brušnú príhodu, najčastejšou príčinou je uzáver žlčových ciest a vývodu pankreasu žlčovým kameňom, alebo alkoholový exces.

Bolesť je prudká a z nadbruška sa šíri do strán. Pacient musí byť hospitalizovaný na internom alebo chirurgickom oddelení, monitorovaný a liečený.

U ľahších prípadov je postup skôr konzervatívny (infúzie, lieky proti bolesti, antibiotiká).

Závažnejšie komplikácie, ako je bakteriálna infekcia odumretých častí pankreasu, je nutné riešiť chirurgicky. Úmrtnosť pri vážnych formách akútneho zápalu pankreasu je veľmi vysoká.

4. Rakovina pankreasu

Pokročilé formy tohto ochorenia sú niekedy spojené s výraznou bolestivosťou, čo je spôsobené prerastaním nádoru do miestnych nervových zakončení.

Bolesť v podbrušku môže byť veľmi krutá. Okrem toho chorý trpí nechutenstvom k jednu a chudne na váhe. Riešením je zvyčajne podávanie silných liekov proti bolesti.

5. Prenesená bolesť z hrudníka

Patrí sem najmä infarkt myokardu. Infarkt spodnej steny srdcového svalu býva zradný v tom, že sa môže prejaviť prenesenou bolesťou v podbrušku.

Z toho dôvodu je vhodné u každého pacienta s náhle vzniknutou bolesťou v tejto lokalizácii okrem iných vyšetrení spraviť aj EKG.

Pochopiteľne sa v podbrušku môžu objaviť menej často aj bolesti z inej príčiny, pre celkový prehľad si prečítajte rozsiahlejší článok o bolestiach brucha.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-v-podbrisku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button