Norovírusové infekcie

norovírusové infekcieNorovírusové infekcie nie sú medzi ľuďmi tak známe ako rotavírusové infekcie. Napriek tomu je dobré o nich vedieť, pretože norovírusové infekcie sú zodpovedné za veľké percento infekčných hnačiek. Klasické norovírusové epidémie prebiehajú v zimných mesiacoch. Aké môžu byť príčiny týchto infekcií ako sa prejavujú a ako ich diagnostikovať a liečiť?

Príčiny norovírusových infekcií


Norovírusy sú celou skupinou jednoduchých vírusov.

Prenášajú sa veľmi ľahko vzduchom kvapôčkovou infekciou (kvapôčky sa uvoľňujú do okolia pri kašli alebo pri vracaní), čo spôsobuje časté epidémie, napríklad v detských kolektívoch a v zdravotníckych zariadeniach. Kvapôčky môžu kontaminovať aj predmety dennej potreby.

Ďalším spôsobom šírenia je stolica nakazených, vďaka ktorej môže vírus kontaminovať napríklad vodné zdroje.

Príznaky

Norovírusy spôsobujú klasickú črevnú chrípku so zvýšenou teplotou, nevoľnosťou, bolesťami brucha, zvracaním a vodnaté hnačky.

Príznaky bývajú síce nepríjemné, ale zvyčajne krátke (1-2 dni) a prakticky neškodné. Vyššie riziko komplikácií majú starí ľudia a malé deti, pretože sa môžu ľahko dehydrovať.

Po prekonanej infekcii má človek po určitú dobu imunitu, ale rýchle mutácie vírusu spôsobujú, že po dlhšom čase sa môže dotyčný nakaziť znova.

Diagnostika

Diagnóza sa väčšinou ani nestanovuje.

Ak chceme norovírusy preukázať, je možné skúsiť sérologické vyšetrenie krvi alebo vykonať molekulárno genetické vyšetrenia s preukazom vírusovej nukleovej kyseliny.

Liečba

Terapia nie je možná a v podstate nie je ani potrebná.

Základom je odpočinok, dostatočný prísun tekutín a prípadne lieky proti nevoľnosti s liekmi proti horúčke.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/noroviry

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button