Dehydratácia

dehydratáciaDehydratáciu v bežnom slova zmysle chápeme ako nadmernú stratu telesnej tekutiny a iónov. V internom lekárstve ide o veľmi častý problém, pretože ju veľmi často nachádzame u pacientov pokročilejšieho veku. Dehydratácia môže byť hlavnou príčinou ich prijatia do nemocnice, inokedy “len” sprevádza iné ochorenia, ktorých priebeh zvyčajne zhoršuje.

Poznámka: Podobne častým problémom je dehydratácia v ordináciách detských lekárov a najmä na pediatrických lôžkových oddeleniach vzhľadom k ľahkému vzniku dehydratácie v detskom veku. Problematiku detí tu však pre nedostatok skúseností ďalej rozvíjať nebudem a sústredím sa na príčiny, prejavy a liečbu dehydratácie u klasických interných pacientov.

Príčiny dehydratácie:


Dehydratácia je typická pre pokročilý vek. Prispieva k tomu krehkosť organizmu starého človeka, mnohokrát ťažšia spolupráca a rôzne formy demencie. Zásadné je postupné vymiznutie pocitu smädu ako varovného mechanizmu, ktorý má dehydratácii zabrániť.

Starý človek mnohokrát necíti smäd na rozdiel od mladého jedinca ani pri nedostatku tekutín a k príjmu tekutín sa musí aktívne povzbudzovať. Existuje však viacero chorobných stavov, pri ktorých môže dehydratácia vzniknúť aj u oveľa mladších pacientov.

1. Zvýšená telesná teplota

Zvýšená telesná teplota je typicky spojená s vyššími stratami telesných tekutín, v takomto prípade potom ľahko nastáva dehydratácia. Únava a apatia jedincov s vysokou horúčkou môže navyše narušiť ochotu prijímať tekutiny. Dostatočný pitný režim, či iné hradenie strát tekutín je preto u horúčkovitého stavu veľmi dôležité.

2. Hnačky

Hnačka môže spôsobiť veľmi ťažkú dehydratáciu (čo je typické pre infekčné hnačky detského veku). Tá je podporená častým mylným (zdanlivo logickým) presvedčením, že keď nebude chorý piť, hnačka sa zmierni či dokonca ustane. To sa však nestane a navyše sa dostavia známky dehydratácie.

Poznámka: Veľmi ťažké vodnaté hnačky sprevádzali v minulosti obávanú epidémiu cholery. S moderným spôsobom hradenie straty tekutín vnútrožilovými infúziami úmrtnosť na túto infekčnú bakteriálnu chorobu výrazne poklesol aj bez užívania antibiotík.

3. Neliečená cukrovka

Neliečená cukrovka je mimo iného sprevádzaná dehydratáciou rôzneho stupňa, čo je dôsledkom zvýšenia hladiny cukru v krvi. Ak prekročí táto hladina istú hodnotu, začne sa cukor vylučovať do moču a so sebou strháva vodu a ióny. Človek s hyperglykémiou (vysoká hladina cukru) má preto kožu skôr suchú, zatiaľ čo človek s hypoglykémiou (nízka hladina cukru) má kožu skôr spotenú.

4. Diuretiká

Dehydratácia spôsobená týmito liekmi je z pohľadu internistu veľmi častá. Diuretiká sa používajú u mnohých chorôb, najmä u srdcového zlyhávania a v liečbe krvného tlaku. Princípom týchto liekov je zvýšenie strát iónov a telesnej tekutiny močom, pri príliš vysokej dávke však môžu starého človeka ľahko dehydrovať.

5. Diabetes insipidus

Ide o vzácnejšiu hormonálnu poruchu, kedy sa v tele vytvára nedostatok antidiuretického hormónu (ADH), alebo je tento hormón neúčinný na cieľové tkanivá. Za normálnych okolností účinkuje ADH v obličkách a bráni stratám tekutín močom. Poruchy sú rôzne závažné, u ťažkých foriem môže dôjsť k stratám cez 15 litrov tekutín denne. Viac si prečítajte v príslušnom článku.

6. Bartterov syndróm

Jedná sa o vzácne geneticky podmienené ochorenie, kedy vplyvom poruchy funkcie obličkových kanálikov dochádza k stratám iónov a tekutín do moču, potom ľahko vzniká dehydratácia.

Prejavy dehydratácie

Mierna dehydratácia nemusí mať prejavy prakticky žiadne. Za normálnych okolností ako varovný prejav nastupuje smäd, ten však u mnohých pacientov (najmä starých ľudí) úplne chýba. Postupne sa začnú objavovať aj prejavy ako je suchosť slizníc a kože a popraskané pery.

Na koži sa môžu urobiť riasy, ktoré sa len pomaly narovnávajú (znížené napätie kože), jazyk býva odkvapkaný a povlečený. U ľudí s už tak tenkou kožou môže pri dehydratácii vzniknúť pergamenová koža. Moč sa začína koncentrovať (telo sa snaží vylúčiť so splodinami čo najmenej vody), tmavne, býva zakalený a môže viac páchnuť.

Nedostatok tekutín v krvnom obehu sa pri vážnejšej dehydratácii začne prejavovať poklesom krvného tlaku a zrýchlením pulzu. U starých ľudí dôjde pomerne ľahko k narušeniu správnej funkcie mozgu – objavuje sa zmätenosť, motanie hlavy, zvyšuje sa riziko pádu. V najťažších prípadoch môže dôjsť k akútnej tubulárnej nekróze so zlyhaním obličiek, poruche vedomia a smrti.

Diagnostika

Laboratórne vyšetrenie nám síce môže ukázať rôzne abnormality svedčiace pre dehydratáciu (zhoršenie funkcie obličiek, zvýšené koncentrácie rôznych zlúčenín pri zahustení krvi), najlepšie je ale podľa môjho názoru zhodnotenie klinických prejavov. Je rýchle a orientačne nám poskytne veľa informácií.

Jednoduchý je nález uschnutého jazyka, suchých pier a suchej kože, ktorá má znížené napätie (najčastejšie skúšame vytvorením kožnej riasy v oblasti nad kľúčnou kosťou).

Význam má aj hodnotenie množstva a farby moču, opäť je to veľmi rýchle a jednoduché. Malé množstvo tmavého moču svedčí skôr pre dehydratáciu.

Liečba dehydratácie

Dehydratáciu je nutné správne vyliečiť, či už sa jedná o hlavný, či len sprievodný problém pacienta. Napríklad u pacienta s ischemickou cievnou mozgovou príhodou zväčší dehydratácia nenávratne poškodenú oblasť mozgu. Dehydratáciu liečime zavodňováním. U miernejších foriem stačí len intenzívnejší pitný režim, pri ťažších formách a ťažšie spolupracujúcich pacientov je vhodné podávanie vnútrožilových infúzií. Vnútrožilové podanie je ľahké, veľmi účinné a nevyžaduje nijako veľkú aktívnu spoluprácu chorého.

Existuje viacero infúznych prípravkov, ktoré sa líšia obsahom a množstvom jednotlivých iónov. Pri podávaní je nutné dať pozor u pacientov s horšou pumpovacou schopnosťou srdca, pretože príliš rýchlo podaná infúzia u nich môže srdce preťažiť a vyvolať akútne zlyhanie srdca.

Infúzna liečba dehydratácie je nutná aj u umierajúcich pacientov, kedy patrí dostatočný prísun tekutín a iónov medzi základné princípy humánnej starostlivosti (čo však neplatí o dodávaní ostatných živín).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dehydratace

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.