Pergamenová koža

Pergamenová koža je v medicíne označenie pre veľmi tenkú, vyschnutú a krehkú kožu, ktorá sa ľahko poraní. U chorých pokročilého veku sa s ňou stretávame pomerne často. Aké sú príčiny takejto kože a ako ju liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny pergamenovej kože:
1. Vek
S vekom postupne ubúda spojivové tkanivo, koža sa stenčuje a stráca svoju pružnosť.
Pergamenová koža sa veľmi často vyskytuje u pacientov nad 80 rokov. Evidentnejšia je u ľudí s menším objemom podkožného tuku.
2. Dehydratácia
Strata tekutiny u starších ľudí vedie k strate napätia kože (kožného turgoru) a už aj tak prítomné stenčenie kože sa ešte viac zvýrazní.
3. Cievne príčiny
Na dolných končatinách sa kvalita kože zhoršuje u žilovej nedostatočnosti. Horší odtok žilovej krvi nie je pre kožu najlepší, navyše sa v nej ukladá pigment a spomaľuje sa odstraňovanie produktov metabolizmu.
Preto sú dolné končatiny viac ohrozené vznikom pergamenovej kože.
Prístup a liečba pergamenovej kože
K pergamenovej koži je vhodné pristupovať veľmi opatrne. Ľahko sa poraní, veľmi ľahko v jej teréne vzniknú preležaniny a na dolných končatinách potom vredy predkolenia.
Ležiacich pacientov s pergamenovou kožou je preto potrebné polohovať, koža sa musí pravidelne premasťovať, aby nebola suchá a musí sa dbať na prevenciu jej poranenia.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/pergamenova-kuze
Použité zdroje: základné zdroje textu