Pergamenová koža

pergamenová kožaPergamenová koža je v medicíne označenie pre veľmi tenkú, vyschnutú a krehkú kožu, ktorá sa ľahko poraní. U chorých pokročilého veku sa s ňou stretávame pomerne často. Aké sú príčiny takejto kože a ako ju liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny pergamenovej kože:


1. Vek

S vekom postupne ubúda spojivové tkanivo, koža sa stenčuje a stráca svoju pružnosť.

Pergamenová koža sa veľmi často vyskytuje u pacientov nad 80 rokov. Evidentnejšia je u ľudí s menším objemom podkožného tuku.

2. Dehydratácia

Strata tekutiny u starších ľudí vedie k strate napätia kože (kožného turgoru) a už aj tak prítomné stenčenie kože sa ešte viac zvýrazní.

3. Cievne príčiny

Na dolných končatinách sa kvalita kože zhoršuje u žilovej nedostatočnosti. Horší odtok žilovej krvi nie je pre kožu najlepší, navyše sa v nej ukladá pigment a spomaľuje sa odstraňovanie produktov metabolizmu.

Preto sú dolné končatiny viac ohrozené vznikom pergamenovej kože.

Prístup a liečba pergamenovej kože

K pergamenovej koži je vhodné pristupovať veľmi opatrne. Ľahko sa poraní, veľmi ľahko v jej teréne vzniknú preležaniny a na dolných končatinách potom vredy predkolenia.

Ležiacich pacientov s pergamenovou kožou je preto potrebné polohovať, koža sa musí pravidelne premasťovať, aby nebola suchá a musí sa dbať na prevenciu jej poranenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pergamenova-kuze

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button