Gerstmannov syndróm

Gerstmannov syndróm je veľmi vzácny stav, pri ktorom je poškodená parietálna časť dominantnej polovice mozgu (každý človek má jednu polovicu mozgu (tzv. hemisféru) dominantnú, tj. viac rozvinutou. Zvyčajne je to polovica mozgu na druhej strane, ako je dominantná ruka. Praváci teda mávajú dominantnú ľavú polovicu mozgu a ľaváci tú pravú. V dominantnej hemisfére býva uložené centrum reči). Typicky sa s týmto syndrómom veľmi často stretávajú neurológovia. Čo je to Gerstmannov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a môžeme tento syndróm nejako účinne liečiť?

Príčiny Gerstmannovho syndrómu


Syndróm môže byť spôsobený mozgovou mŕtvicou, ktorá je ohraničená na vyššie popísané miesto mozgu, podobné je to s niektorými mozgovými nádormi.

Okrem toho niekedy syndróm vznikne bez jasnej vyvolávajúcej príčiny, čo je typické skôr pre detský vek.

Prejavy

Postihnutie pri Gerstmannovom syndrómu zvyčajne nezahŕňa poruchy hybnosti, ide o kombináciu poruchy písania (odborne dysgrafia), počítania (odborne dyskalkúlia), čítanie (dyslexia), neschopnosť rozoznávať predmety hmatom so zavretými očami a neschopnosť správne určovať ľavú a pravú stranu.

Ťažké formy syndrómu prakticky znemožňujú vykonávať takmer akúkoľvek odbornú prácu alebo činnosť.

Diagnostika

Každý človek s vyššie uvedenými problémami by mal byť vyšetrený neurológom, súčasťou vyšetrenie by malo byť vykonanie niektorej zo zobrazovacích metód (CT vyšetrenie mozgu alebo magnetická rezonancia mozgu) na potvrdenie, alebo vylúčenie štrukturálneho postihnutia mozgu.

Liečba

Syndróm nejde ľahko vyliečiť. Terapia je dlhodobá a sústreďuje sa na rehabilitáciu a precvičovanie stratených schopností.

Mozog je úžasne plastická vec a stratené funkcie možno v mnohých prípadoch znovu získať.

Čím nižší je vek postihnutého, tým je logicky celý proces liečby jednoduchší.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/gerstmannuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button