Mozgová mŕtvica (cievna mozgová príhoda-CMP)

Mozgová mŕtvicaMozgová mŕtvica (odborne iktus) by sa dala definovať ako náhle vzniknutá porucha funkcie mozgu, ktorá je spôsobená poškodením mozgových buniek. Rozlišujeme ischemickú a krvácavú CMP.

Ischemická mozgová mŕtvica

Príčiny

Táto cievna mozgová príhoda je spôsobená poškodením mozgových buniek nedostatkom kyslíka (tzn. poškodenie ischémiou).

Tvorí asi 80% mozgových mŕtvic. Mechanizmus je v podstate podobný infarktu myokardu.

V tepnách zásobujúcich mozog, z ktorých sú najvýznamnejšie krkavice, môže dochádzať k procesu aterosklerózy.

Zúženie krčnej tepny samo o sebe nemáva vzhľadom k dobrému cievnemu zásobeniu mozgu významnejší vplyv, lenže pri prasknutí aterosklerózou narušenej cievnej steny sa vytvorí v tomto mieste krvná zrazenina a tá sa z krkavíc prúdom krvi vmetie do niektorej mozgovej cievy. Hlavným rizikovým faktorom väčšiny ischemických mozgových príhod je teda ateroskleróza.

Okrem toho je však nutné zmieniť sa aj o iných príčinách, ako sú poruchy srdcového rytmu známe ako fibrilácia predsiení a flutter predsiení. Pri nich vznikajú krvné zrazeniny v srdcových predsieňach a odtiaľ sa uvoľňujú a vnikajú do ciev mozgu.

Krvné zrazeniny sa môžu do mozgu dostať aj pri infekčnej endokarditíde. Nesmieme opomenúť ani fakt, že k vzniku ischemickej mŕtvice sú viac náchylní dehydratovaní pacienti vyššieho veku a ľudia so zvýšenou zrážanlivosťou krvi.

Prejavy

Ischemická mozgová príhoda môže mať celý rad prejavov. Radíme medzi ne ochrnutie niektorých častí tela (s následným úbytkom svalovej hmoty) vrátane typicky ovisnutého kútika úst, bolesti hlavy, zvracanie, motanie hlavy, stratu vedomia, poruchy pamäti, zmeny správania, demenciu, organický psychosyndróm, poruchy citlivosti, poruchy zraku, dvojité videnie, stratu reči, niekedy aj kŕče a epileptické záchvaty.

U imobilných pacientov dochádza niekedy k rozvoju inkontinencie stolice.

Prevencia

Ateroskleróza krkavíc a ich zúženie nebolí, môže trvať dlhodobo bez akýchkoľvek prejavov, a preto sa jedná o ochorenie veľmi závažné.

Zistiť ju môže lekár počas prehliadky, kedy počúva krkavice fonendoskopom a počuje šelest. Podobne môže lekár počas vyšetrenia zistiť doteraz nerozpoznanú fibriláciu predsiení.

Samotný laik by sa mal snažiť brániť sa rizikovým faktorom aterosklerózy a chodiť poctivo na preventívne prehliadky.

Zo strany prevencie je dôležité, že ischemickej mozgovej príhode niekedy predchádza tzv. Tranzitórny ischemický atak (TIA), čo sa dá preložiť ako dočasný záchvat ischémie. Je spôsobený odtrhnutím a zanesením len malej krvnej zrazeniny z krkavíc do nejakej mozgové cievy.

Táto malá zrazenina je naším telom rýchlo rozpustená a jej účinky sú len dočasné.

Záchvat je krátky a môže mať mnoho podôb, človek veľmi často stratí zrak na jedno oko (amaurosis fugax), má narušenú hybnosť niektorej končatiny, začne mať náhle problémy s rozprávaním a pod. Bohužiaľ sú tieto príznaky väčšinou nerozpoznané alebo na ne nie je kladený dôraz.

Diagnostika

Základom určenia diagnózy je neurologické vyšetrenie a prevedenie niektorej zo zobrazovacích metód, ideálne CT vyšetrenie mozgu.

U čerstvej ischemickej mozgovej mŕtvice je najprv CT bez významného nálezu, ale s odstupom niekoľkých hodín sa na ňom rozvinie obraz mozgovej ischémie.

Súčasťou vyšetrenia by malo byť EKG na vylúčenie fibrilácie predsiení a podobných arytmií.

Liečba

U niektorých ľudí je možné podať tzv. trombolýzy, čo sú zlúčeniny priamo rozpúšťajúce krvné zrazeniny.

Tieto lieky však majú efekt len vtedy, pokiaľ sú podané skoro po prvých prejavoch mŕtvice a navyše môžu mať závažné vedľajšie účinky – nie sú teda určené pre každého.

Väčšina pacientov je liečená pokojom na lôžku, hydratáciou a liekmi na riedenie krvi. Tiaž postihnutia sa môže výrazne znížiť skorou usilovnou rehabilitáciou.

Krvácavá mozgová mŕtvica

Príčiny

Krvácavá CMP tvorí asi len 20% všetkých mŕtvic, sú však oveľa vážnejšie ako ischemické CMP.

Krvácavé mozgové príhody sú určitým podtypom krvácanie do hlavy a sú spôsobené priamo prasknutím cievy v mozgu, prúd krvi sa vyvalí von a mechanicky poškodí okolité mozgové štruktúry.

Základnou príčinou je dlhodobo neliečený vysoký krvný tlak, ktorý je v narušení malých mozgových ciev najvýznamnejší.

Svoju úlohu hrajú niekedy aj genetické predispozície spojené s vrodeným oslabením cievnych stien mozgu.

Steny týchto ciev sa vplyvom napríklad aj normálneho krvného tlaku začnú vydúvať a vznikajú vydutiny nazývané aneuryzmy. Steny týchto aneuryziem ľahšie praskajú a vzniká veľmi nebezpečná forma krvácavej CMP.

Rizikový faktor

Hlavným rizikovým faktorom je onen vysoký krvný tlak. Jeho liečba je v prevencii zásadná.

Prejavy

Príznaky sa zvyčajne zásadne neodlišujú od ischemickej mŕtvice, avšak je tu jeden rozdiel.

Pokračujúce krvácanie môže spôsobiť vznik vnútrolebečného pretlaku, ktorý môže človeka ľahko usmrtiť.

Diagnostika

Okrem neurologického vyšetrenia je základom diagnózy CT vyšetrenie mozgu, ktoré krvácanie objaví.

Doplniť možno aj CT angiografiu mozgu, ktorá odhalí prípadné krvácajúce aneuryzmy.

Liečba

U väčšiny ľudí postačuje pokoj na lôžku, monitorovanie krvného tlaku a zabránenie jeho výkyvy (vadí aj príliš vysoký, aj príliš nízky tlak).

Z liekov je ďalej možné podávať prípravky proti opuchu mozgu. Ak je zdrojom krvácajúca aneuryzma, je možné zastaviť krvácanie endovaskulárnym alebo neurochirurgickým zákrokom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mozkova-mrtvice-neboli-cevni-mozkova-prihoda-cmp

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button