Vyliec.sk > Choroby > Ateroskleróza

Ateroskleróza

AterosklerózaAteroskleróza je zložitý dej, ktorý sa dá pri veľkom zjednodušení opísať ako poškodzovanie ciev spojené s postupným ukladaním tuku do ich stien. Na vzniku tukových aterosklerotických plátov sa významne podieľa aj imunitný systém. Tento proces prebieha dlhodobo u všetkých ľudí s väčšou alebo menšou závažnosťou a je spojený s mnohými komplikáciami. Hlavným dôsledkom je postupné zužovanie alebo náhle upchatie cievy. Postihnuté cievy sa v istom mieste začínajú zužovať, zhoršuje sa tak prietok krvi a určité orgány môžu byť ohrozené nedostatkom kyslíka (ischémiou). Veľmi vážnou komplikáciou aterosklerózy je situácia, kedy v mieste aterosklerotického zúženia cievy dôjde náhle k prasknutiu narušenej cievnej steny a k vytvoreniu krvnej zrazeniny (trombu), ktorá naraz cievu úplne upchá. Potom môže dôjsť k veľmi vážnemu a nečakanému poškodeniu daného orgánu nedostatkom kyslíka.

Ateroskleróza a jej príčiny


Príčin aterosklerózy je veľa. Patrí k nim rastúci vek (čím dlhšie žijeme, tým viac sa steny ciev opotrebovávajú), mužské pohlavie (ženy sú proti civilizačným chorobám chránené až do prechodu svojimi hormónmi) a genetické predpoklady. U zmienke o pohlaví je vhodné spomenúť, že po prechode sú ženy ohrozené kardiovaskulárnymi ochoreniami viac ako muži. Okrem vyššie uvedených existuje veľmi veľa príčin, ktoré môžeme úspešne liečiť a tým riziko aterosklerózy a jej komplikácií znižovať. 1. Vysoká hodnota cholesterolu 2. Vysoký krvný tlak 3. Obezita 4. Cukrovka 1. typu aj cukrovka 2. typu 5. Fajčenie cigariet

Komplikácie a prejavy aterosklerózy

Ako už bolo uvedené vyššie, komplikácie aterosklerózy súvisia so zužovaním alebo náhlym uzáverom ciev a miestom, kde sa to deje. Tieto komplikácie sú súčasne aj klinickými prejavmi aterosklerózy.

Najčastejšie postihnuté sú tieto cievy:

1. Koronárne tepny vyživujúce srdce

Dlhodobým zužovaním vzniká ischemická choroba srdca, ktorá sa môže prejavovať angínou pectoris. Pri náhlom uzávere srdcovej tepny vzniká infarkt myokardu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

2. Krkavice (krčné tepny)

Dlhodobo sa pri ich zužovaní zdanlivo nedeje nič, pretože mozog vyživujú štyri cievy a zásobenie kyslíkom s prehľadom zvládnu. Pri náhlom uzávere krkavice zrazeninou, prípadne vmrštením tejto zrazeniny do mozgu však vznikne klasická ischemická cievna mozgová príhoda mnohokrát s doživotnými následkami (ochrnutie, strata citlivosti časti tela, porucha reči …). Dlhodobé zužovanie krkavíc a menších mozgových tepien môže tiež spôsobiť vznik demencie.

3. Tepny obličkové

Zúženie obličkových tepien dlhodobo dráždi obličku zníženým prítokom krvi a podráždená oblička potom spôsobí zvýšenie krvného tlaku, ktorý ďalej zhoršuje aterosklerózu. Jedná sa o klasický bludný kruh.

4. Tepny na dolných končatinách

Vzniká ischemická choroba dolných končatín. Dlhodobé zužovanie cievy spôsobí bolestivosť v končatine pri chôdzi. Táto bolesť je spôsobená nedostatkom kyslíka a pri zastavení rýchlo mizne. Pri náhlom uzávere existuje riziko smrti končatiny a bez včasnej lekárskej pomoci aj riziko následnej amputácie.

5. Aorta

Na aorte môže ateroskleróza spolu s vysokým tlakom spôsobiť oslabenie jej steny a vznik vydutiny čiže aneuryzmy aorty.

6. Očné cievy

Proces aterosklerózy poškodzuje cievy sietnice a zvyšuje riziko vzniku degenerácie žltej škvrny.

7. Menšie mozgové cievy

Poškodenie týchto ciev narušuje okysličenie mozgu a môže spôsobiť pozvoľný rozvoj vaskulárnej demencie.

8. Cievy zásobujúce črevá

Zužovaniu týchto ciev odstupujúcich z brušnej aorty spôsobuje záchvaty brušnej anginybolesti brucha pri prekrvení čriev krátko po jedle.

Ateroskleróza a jej diagnostika

Aterosklerózu lekár bude predpokladať u pacienta s prejavmi aterosklerotických komplikácií a u ktorého zistia nakopenie rizikových faktorov pomocou rôznych vyšetrení. K týmto vyšetreniam možno zaradiť napr. zmeranie krvného tlaku, zistenie koncentrácie cholesterolu a cukru v krvi, zistenie percenta telesného tuku, vypočítanie Body Mass Indexu a pod. Klasickým vyšetrením, ktoré priamo aterosklerózu potvrdí je ultrazvuk tepien. Ten veľmi dobre ukáže miesta tepien zúžené aterosklerotickými plátmi.

Prevencia a liečba

Prevencia a liečba aterosklerózy vychádza z jej príčin. Týmto príčinám musíme brániť, prípadne ich liečiť, prevencia a liečba je uvedená v príslušných článkoch. Je nutné zaistiť terapiu a prevenciu vzniku týchto ochorení: obezita, zvýšený cholesterol, cukrovka 1. typu a cukrovka 2. typu, vysoký krvný tlak, fajčenie cigariet. Základom je dostatok pohybu a zdravá výživa, z liekov vedia proces aterosklerózy brzdiť najmä statíny. Preventívny účinok proti ateroskleróze môžu mať aj prírodné liečivá pôsobiace na imunitný systém.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ateroskleroza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.