Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Ochrnutie svalov

ochrnutie svalovOchrnutie svalov je väčšinou veľmi závažný príznak, ktorý znamená narušenie nervovej alebo svalovej sústavy.

K pochopeniu príčin ochrnutia svalov si musíme v krátkosti povedať viac o riadení vôľou ovládaných pohybov. Celý proces začína v mozgovej kôre, odtiaľ sa signál cez mozog šíri do miechy a z miechy sa pomocou nervov vystupujúcich z chrbtice šíri nervový signál do príslušných svalových vlákien.

Prenos informácie z nervu na sval sa deje na tzv. nervosvalovej platničke. Podráždenie svalu potom vedie k jeho stiahnutiu a tým vzniká vlastný pohyb.

Zjednodušene je schéma toto: mozog => miecha => nervy => nervosvalová platnička => sval. Poškodenie v ktorejkoľvek časti tejto dráhy potom vedie k poruche prenosu signálu z mozgu na sval, čo vnímame ako ochrnutie svalov, alebo ochrnutie určitej časti tela.

Ochrnutie svalov a jeho príčiny:


1. Poškodenie mozgu

Poškodenie mozgového tkaniva prakticky akýmkoľvek procesom môže viesť k narušeniu hybnosti.

Patria sem najmä cievne mozgové príhody, poškodenie mozgu úrazom, infekčné mozgové zápaly (napríklad kliešťová encefalitída), mozgové metastázy, mozgové nádory a samozrejme roztrúsená skleróza. Vrodená porucha hybnosti z mozgovej príčiny býva prítomná u detskej mozgovej obrny.

Okrem toho existuje aj infekčná detská obrna (poliomyelitída), ktorú však môžeme zaradiť aj do časti „poškodenia miechy“, pretože poškodená býva aj ona.

K určitému narušeniu prenosu nervových vzruchov dôležitých pre hybnosť môže dôjsť aj pri epileptickom záchvate, po ktorom môže vzniknúť krátkodobá dočasná porucha hybnosti niektorých svalových skupín známa ako Toddová obrna.

2. Poškodenie miechy

Opäť sa uplatňujú úrazy, roztrúsená skleróza (ktorá poškodzuje neuróny mozgu a miechy), vyhrez platničky, miechové nádory, rázštep chrbtice a pod.

Pomerne vzácnou, ale smrtiacou príčinou je choroba známa ako amyotrofická laterálna skleróza, pri ktorej odumierajú neuróny miechy a mozgu.

3. Poškodenie nervov

Nervy môžu byť priamo poškodené úrazom alebo pri lekárskom zákroku – to je typické pre nervy ovládajúce hlasivky pri operáciách krku.

Choroby nervov najčastejšie patria do skupiny polyneuropatie. Polyneuropatie väčšinou nevedú k výrazným poruchám hybnosti, skôr sú spojené s nepríjemnými pocitmi brnenia, pálenia či bolesti okrajových častí tela.

Vzácnejšie sú niektoré choroby nervov spojené s ochrnutím, typická je tým Guillainov-Barrého syndróm.

Pozn: Najbežnejšou a našťastie len dočasnou príčinou ochrnutia je obyčajný útlak nervu končatiny (zvyčajne ruky), ku ktorému najčastejšie dochádza v spánku. Po prebudení potom človek nemôže pohnúť postihnutou končatinou, stav sa našťastie veľmi rýchlo upraví. Každý z nás to už určite niekoľkokrát zažil.

4. Poškodenie nervosvalovej platničky

Nervosvalová platnička je narušená napr. u myasthenia gravis alebo u Lambert-Eatonovho syndrómu.

Účinok na tento citlivý úsek dráhy neuromuskulárneho prenosu má aj viacero prírodných toxínov (hadie jedy, botulotoxín a pod.)

Ochrnutie svalov a jeho prejavy

Pod pojmom ochrnutie si asi každý predstaví to, že niekto nemôže hýbať nohami alebo rukami. To sú samozrejme najbežnejšie prejavy ochrnutia tejto nechcenej poruchy.

Ochrnúť môžu končatiny, časť tváre, ale aj celé telo. Postihnutý človek stratí dočasne alebo trvalo schopnosť ovládať svaly a zväčša aj cit v postihnutej oblasti.

Odborné termíny užívajú prípony -paréza (pre neúplné ochrnutie s čiastočne zachovanou hybnosťou) a -plegia (pre úplnú stratu hybnosti).

Hovoríme o paraplégii/paraparéze (ochrnutie dolných končatín), hemiplégii/hemiparéze (ochrnutie ľavej alebo pravej polovice tela) a kvadruplegii/kvadruparéze (ochrnutie horných aj dolných končatín). Existujú však aj iné možné prejavy.

Ochrnutie svalov oka má za následok dvojité videnie, ochrnutie svalov hlasiviek spôsobí chrapot (pri poškodení oboch hlasiviek dýchavičnosť) a ochrnutie dýchacích svalov ťažkú dýchavičnosť.

Diagnostika ochrnutia svalov

Ak sa objaví ochrnutie svalov, je základom neurologické vyšetrenie. To väčšinou na základe vyšetrenia hybnosti a citlivosti jednotlivých častí tela a svalových reflexov pomerne dosť presne určí typ a miesto poškodenia nervosvalovej dráhy.

Zo zobrazovacích metód má potom najväčšie využitie CT vyšetrenie mozgu, z menej dostupných vyšetrení magnetická rezonancia.

Vedenie signálu periférnymi nervami a jeho prenos nervosvalovou platničkou na sval sa vyšetruje pomocou EMG vyšetrenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ochrnuti

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button