Roztrúsená skleróza (skleróza multiplex)

Roztrúsená skleróza Roztrúsená skleróza je medzi ľuďmi dosť známe autoimunitné ochorenie. Autoimunitné ochorenia vznikajú tým spôsobom, že náš imunitný systém začne vytvárať protilátky proti niektorým tkanivám nášho tela – podobným spôsobom vzniká cukrovka 1. typu, myasthenia gravis, Bechterevova choroba, lupienka a mnoho iných chorôb. Roztrúsená skleróza sa častejšie vyskytuje u žien (čo je pre väčšinu autoimunitných chorôb typické), postihnutí však môžu byť aj muži. 

Príčiny roztrúsenej sklerózy


V prípade roztrúsenej sklerózy sú cieľom agresívnych imunitných reakcií vlákna centrálneho nervového systému (mozog a miecha).

Dochádza k poškodzovaniu vlákien a najmä k strate ich obalov (tieto obaly sú tvorené tzv. myelínom a proces sa teda nazýva demyelinizácia).

Otázkou zostáva, prečo sa imunitný systém proti nášmu telu vôbec obráti. To dodnes nie je jasné, ale zdá sa, že ho môže takto vyprovokovať nejaká vírusová infekcia.

Priebeh

V priebehu ochorenia sa najčastejšie strieda obdobie atakov (náhleho zhoršenia stavu) s obdobím pokoja alebo dokonca obdobím mierneho zlepšenia.

Býva to preto, že obaly nervových vlákien poškodené počas ataku sa môžu v kľudovom období mierne regenerovať.

Existujú bohužiaľ aj formy s neustálym pomalým alebo aj rýchlym zhoršovaním až na postupnú invalidizáciu.

Choroba sa môže veľa zhoršiť pri inom nezávisle prebiehajúcom ochorení, napr. pri infekcii.

Prejavy

Roztrúsená skleróza sa prejavuje veľmi pestro. Jedným z prvých príznakov, často u mladých ľudí, je zápal očného nervu.

Ten sa prejaví bolestivosťou oka pri pohyboch, mihaním, rozmazaným videním alebo poruchou farbocitu. Tento stav sa väčšinou sám upraví.

Postupné poškodzovanie nervových vlákien a strata ich myelínových obalov spôsobujú poruchy prenosu signálov medzi jednotlivými centrami v mozgu a medzi mozgom a zvyškom tela.

Postupne preto vznikajú poruchy hybnosti (znižovanie schopnosti pohybovať končatinami, poruchy chôdze, tras), citlivosti (zníženie citlivosti v rôznych častiach tela, pocity brnenia v končatinách a i.),

Poruchy sexuálneho charakteru (poruchy erekcie u mužov, suchosť vaginálnej sliznice u žien) a relatívne často aj inkontinencia moču.

Roztrúsenú sklerózu sprevádza silná únava a môžu byť prítomné psychické zmeny. Vyššie uvedené faktory znižujú výkonnosť človeka a môžu ho aj úplne invalidizovať.

Diagnostika

Roztrúsená skleróza je choroba mnohých tvárí – jej diagnostikovanie nie je je

dnoduché, a aj po stanovení diagnózy je neraz ťažké určiť, čo je príznakom ochorenia, a čo nie. Rôznorodosť prvých príznakov je jednou z príčin, prečo je diagnostikovanie tohto ochorenia zložité.

Ťažkosti, ako tŕpnutie rúk, porucha rovnováhy, únava, vyjsť do schodov, alebo nezvyčajné zmeny nálad, totiž môžu naznačovať množstvo ochorení.

Podozrenie na sklerózu multiplex môžeme získať z klinických príznakov postihnutého a rozhodne by sme mali odporučiť vyšetrenie neurológom.

Okrem fyzikálneho neurologického vyšetrenia sa zvyčajne vykonáva magnetická rezonancia mozgu a prípadne aj vyšetrenie mozgovomiechového moku získaného lumbálneou punkciou, kde môžu byť nájdené charakteristické zmeny.

Na EMG vyšetrení sa môže objaviť spomalenie vedenia signálu nervovými vláknami.

Liečba

Liečbu určuje neurológ. V akútnych fázach choroby sa môžu podávať vyššie dávky kortikoidov. To sú silné protizápalové lieky, ktoré majú bohužiaľ pri dlhodobejšom užívaní veľa vedľajších účinkov. pri dlhodobej terapii sa zvyčajne podávajú imunosupresíva a prípadne aj preparáty biologickej terapie.

Prognóza sa u jednotlivých pacientok (pacientov) dosť líši, závisí na individuálnom priebehu choroby.

Pomaly postupujúce ochorenie, pri ktorom sú navyše prítomné obobia pokoja má prognózu oveľa lepšiu ako nejaká rýchlo prebiehajúce forma.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/roztrousena-skleroza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button