Trasenie rúk
Tras sa latinský označuje ako tremor. Trasenie rúk sa vyskytuje pomerne často, obzvlášť u starších ľudí. Môže sa jednať o pomerne menej závažný symptóm, ale niekedy ide o prejav vážnych ochorení. Už z týchto dôvodov nie je radno dlho trvajúce trasenie podceňovať. Aké sú príčiny a príznaky tohto stavu? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny trasenia rúk:
1. Reakcia na chlad
Trasenie rúk a vôbec celého tela je v tomto prípade dôsledkom rýchlych svalových sťahov, ktoré majú za úlohu vyrábať tepelnú energiu.
Z podobnej príčiny sa trasieme aj pri zvýšenej teplote, kedy je vychýlené vyhodnocovanie normálnej teploty v regulačnom centre v mozgu.
2. Stres, únava, rozčúlenie
Emócie, únava či stres môžu byť spojené s triaškou horných končatín. Je to úplne bežné a z lekárskeho hľadiska bezvýznamné.
3. Parkinsonova choroba
Veľmi rozšírená choroba medzi starými ľuďmi. V princípe ide o postihnutie hlbokých štruktúr v mozgu (tzv. Bazálnych ganglií), ktoré majú za úlohu podieľať sa na vytváraní pohybových vzorcov. Tras je len jedným z mnohých príznakov tejto choroby.
Parkinsonov tras je protikladom intenčného tremoru pri poškodení mozočku – vidíme ho v pokoji, a keď sa pacient pokúsi niečo urobiť, tak tras mizne.
4. Poškodenie mozočka
Mozoček je časť mozgu, ktorá je zodpovedná za koordináciu pohybov. Narušenie niektorých častí mozočku má za následok vznik tzv. intenčného tremoru (trasu).
Toto trasenie rúk je tak trochu opakom parkinsonovho trasu. Intenčný tras v pokoji prakticky nevidíme, ale pri zámerne cielenom pohybe sa objaví.
Človek siahne po predmete, a pritom sa začne triasť ruka (napr. pri skúške prst -nos). Príčiny poškodenia mozočku sú rôzne – úrazy, krvácanie, mozgové nádory, a pod.
5. Hypoglykémia
Zníženie hladiny krvného cukru sa prejavuje potením, nervozitou, poruchami vedomia, a niekedy aj triaškou a kŕčmi.
Najčastejšie sa objavuje u diabetikov liečených inzulínom alebo PAD (perorálne antidiabetiká), ktorí sa týmito liekmi predávkovali a hladina cukru im poklesla až moc.
prvá pomoc je možné užiť sladký čaj alebo pečivo. Pracovníci záchranky aplikujú glukózu vnútrožilovo.
6. Delírium tremens
Tento stav vzniká u ťažkého alkoholika, ktorému je odobratý prísun alkoholu a ide teda o ťažšiu formu abstinenčných príznakov.
Delírium tremens sa prejavuje poruchou vedomia v zmysle zníženia jeho kvality (zmätenosť, agresivita) a trasom. Podobne sa trasom môžu prejavovať aj abstinenčné príznaky po odobratí iných návykových látok.
7. Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Nadmerná produkcia hormónov štítnej žľazy sa môže prejaviť aj trasením rúk a celého tela.
Najviditeľnejšie je to pri vyplavení veľkého množstva hormónov, čo sa označuje ako „tyreotoxická kríza“.
Liečba sa vykonáva klasicky liekmi tlmiacimi funkciu štítnej žľazy, tyreotoxická kríza je život ohrozujúci stav, ktorý by sa mal riešiť pri hospitalizácii v nemocnici.
8. Zlyhanie pečene
Poškodenie mozgu dusikatými splodinami pri poškodení pečene (typické pri alkoholizme, alebo napr. u Wilsonovej choroby) má za následok viacero prejavov a jedným z nich je aj tras rúk.
Trasenie rúk pri pečeňovom zlyhaní sa odborne označuje ako “ flapping tras „[fleping]. Objavuje sa v situácii, keď má pacient držať ruky v predpažení.
Narušený mozog to úplne nedokáže a dlane opakovane klesajú, pričom ich chorý svojou vôľou vracia do predpaženej polohy. Ruky tak vykonávajú pohyby podobné mávaniu.
9. Esenciálny tremor
Toto je zvláštne samostatné ochorenie. Trasenie rúk má zrejme genetický podklad, hoci presná príčina nie je známa.
Zaujímavý je fakt, že esenciálny tras mizne po požití alkoholu, čo môže dotyčného postupne doviesť k alkoholizmu.
10. Účinky rôznych zlúčenín + otravy
Celé množstvo rozličných toxických zlúčenín môže narušiť funkciu mozgu a spôsobiť trasenie rúk. Tras je napríklad charakteristický pre otravu ortuťou.
Okrem toho sa tras objavuje aj pri príjme nadmerného množstva kofeínu a alkoholu. Nemožno zabudnúť ani účinok množstva liekov.
Niektoré z liekov užívaných pri záchvate astmy alebo psychiatrické lieky (napr. Lithium carbonicum) môžu trasenie rúk vyvolať.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/tres-rukou
Použité zdroje: základné zdroje textu