Krvácanie do mozgu

Krvácanie do mozguHoci je tento článok označený ako krvácanie do mozgu, presnejšie by sme mali hovoriť o krvácaní do hlavy. Nie všetky krvácania totiž musia postihovať priamo mozgové tkanivo, čo však neznamená, že by boli menej nebezpečné. Skôr ako si povieme o jednotlivých typoch krvácania, je vhodné vedieť niektoré základné informácie o mozgu, jeho obaloch a krvnom zásobovaní.

Mozog je životne dôležitý orgán, ktorý sa nachádza v kostenej dutine lebečnej.

Cievne zásobenie mozgu zaisťujú celkom štyri tepny, ktoré do mozgu prebiehajú krkom – dve veľké krčné a dve tenké vertebrálne tepny.

Okolo mozgu sa nachádza tri mozgové obaly (mozgové plienky), ktoré chránia mozog a pomáhajú s jeho výživou. Smerom dovnútra je to dura mater (tvrdá plienka), pod ňou je arachnoidea (pavučnica) a najviac hlboko je pia mater (mäkká plienka).

Typy krvácania do mozgu:


1. Subdurálne krvácanie

Toto je pomerne častý typ krvácania, ku ktorému dochádza medzi tvrdou plienku a pavučnicou.

Krvácanie je väčšinou žilové a vedie k vzniku subdurálneho hematómu (ohraničené ložisko krvi). Aspoň drobný subdurálny hematóm sprevádza väčšinu úrazov hlavy, zvyčajne nemá príznaky a čoskoro sa vstrebe.

Väčšia subdurálnych hematómov však môže pretrvávať a spôsobiť niekoľko príznakov (demenciu, poruchy pamäti, poruchy vedomia) napríklad až mesiace po úraze.

Aj zdanlivo stabilizovaný rozmernejší subdurálny hematóm sa môže náhle začať zväčšovať, ak do neho z okolitých ciev opäť začne tiecť krv a v takom prípade je chorý vo veľkom riziku úmrtia kvôli vzniku vnútrolebečného pretlaku.

2. Epidurálne krvácanie

Toto je extrémne nebezpečné krvácanie medzi duru mater a kosť lebky. Väčšinou sa objaví po úraze, kedy je úder do hlavy vedený smerom na spánok.

Krvácanie je tepnové a prakticky nikdy sa samo nezastaví.

Pokiaľ nie je diagnóza včas stanovená, je postihnutý ohrozený na živote rýchlym rozvojom ťažkého vnútrolebečného pretlaku.

3. Subarachnoidálne krvácanie

Tento stav znamená, že sa krv dostane medzi pavučnicu a mäkkú plienku mozgovú.

Obvykle ide o dôsledok prasknutia niektorej z menších tepien mozgu, zdrojom bývajú rozšírené úseky týchto tepien (tzv. aneuryzmy).

Aneuryzmy mozgových tepien sú pomerne často vrodené, k ich prasknutiu môže prispievať dlhodobo neliečený vysoký krvný tlak.

Ťažké formy subarachnoidálneho krvácania spôsobujú prudkú bolesť hlavy a sú smrteľné.

4. Krvácanie do mozgu

Odborne v tomto prípade hovoríme ako o tzv. intracerebrálnom krvácaní, tj. krvácanie do mozgu v užšom slova zmysle.

Stav môžeme označiť aj ako krvácavú mozgovú mŕtvicu. Zdrojom bývajú krvné cievy priamo v mozgovom tkanive a ich prasknutie zvyčajne súvisí s vysokým krvným tlakom.

Táto forma krvácania do mozgu môže však skomplikovať aj pôvodne ischemickú mozgovú mŕtvicu, keď do ischemického ložiska (ložisko bez kyslíka a živín) natečie krv z niektorej susednej tepny.

Diagnostika krvácania do mozgu

U človeka, ktorého máme podozrenie na krvácanie do mozgu (bolesti hlavy, neurologické symptómy, informácie o nedávnom úraze hlavy) by sme mali čo najrýchlejšie zabezpečiť vyšetrenie neurológom a prevedenie CT vyšetrenia mozgu.

Samozrejme je možná aj magnetická rezonancia mozgu, ale CT vyšetrenie je predsa len oveľa dostupnejšie.

Tieto zobrazovacie metódy pomerne kvalitne zobrazia prítomnosť krvi a určia, o ktorý typ krvácania ide.

V prípade, že máme podozrenie na prasknuté aneuryzmy mozgovej tepny, možno vykonať angiografiu mozgových tepien na zistenie jeho presného umiestnenia.

Pri obavách z možného rozvoja vnútrolebečnej hypertenzie je vhodné zabezpečiť sledovanie vnútrolebečného tlaku.

Liečba

Krvácanie do mozgu v rozvíjajúcom sa štádiu je predovšetkým nutné zabrániť vzniku vnútrolebečného pretlaku.

Hlava postihnutého sa obvykle zdvíha do polohy 30 ° nad podložku a podávajú sa lieky proti opuchu mozgového tkaniva (napríklad manitol, alebo niektoré kortikoidy).

Prebiehajúce krvácanie do mozgu sa väčšinou rieši neurochirurgickým zákrokom, ak je to však u konkrétneho pacienta možné.

Špeciálnou problematikou je krvácanie z aneuryzmy mozgových tepien, ktoré sa môžu uzavrieť nielen neurochirurgickým zákrokom, ale aj „zvnútra“ pomocou metód intervenčných rádiológov, či cievnych lekárov. Konkrétnejšie informácie nájdete v príslušných článkoch.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/krvaceni-do-mozku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Po roku od krvacania do mozgu, mozem mat bolesti a moze sa mi tocit hlava? Do teraz som to nemala….

   Dakujem Patakyova

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button