Aneuryzma

Čo je to aneuryzma, aké sú príčiny tohto stavu a ako aneuryzmu môžeme diagnostikovať? V jednoduchosti povedané, je to vydutina krvnej tepny. V tomto článku ho budeme chápať ako príznak a vymenujeme si stavy, pri ktorých môžu aneuryzmy častejšie vznikať. Jedná sa o relatívne častý stav, ktorý môže postihovať väčšinu tepien v tele. Klinicky najvýznamnejšie aneuryzmy sa môžu vyskytovať na mozgových cievach (riziko krvácania do mozgu vrátane vážneho subarachnoidálneho krvácania) a veľmi významná je aj aneuryzma brušnej aorty.Ako zaujímavosť spomeňme aj aneuryzmu srdca, ktoré ukazuje, že aneuryzma nevzniká len na krvných cievach, a tzv. Disekujúca aneuryzma aorty, ktorá však nie je skutočnou aneuryzmou, a preto ju už označujeme skôr ako disekciu aorty.
Čo môže spôsobiť vznik aneuryziem a ich častejší výskyt?
Príčiny:
1. Genetické faktory
Viacero rôznych aneuryziem už môže byť vrodených. To je typické pre aneuryzmy mozgových tepien, ktoré má množstvo ľudí už od narodenia.
Našťastie sa u väčšiny ľudí tieto aneuryzmy celý život nijako neprejavia a sú náhodným nálezom pri vykonaní určitých zobrazovacích metód (napríklad CT angiografia mozgových tepien).
2. Vysoký tlak a ateroskleróza
Dlhodobo zvýšený krvný tlak môže klásť vyššie nároky na štruktúru väčších tepien a spôsobovať vyklenutie ich stien.
Spolu s procesom aterosklerózy a fajčením je vysoký tlak nepochybne spoluzodpovedný za vznik celého množstva aneuryziem.
3. Vrodené poruchy spojiva
Niektoré poruchy väziva ohrozujú stabilitu stien krvných tepien a vedú k ich častejším vyklenutiam. Ako príklady vymenujeme Marfanov syndróm a Ehlers-Danlosov syndróm.
Okrem klasických aneuryziem je u týchto ľudí vyššie riziko disekcie aorty.
4. Vaskulitídy
Táto našťastie relatívne vzácne autoimunitné ochorenie znamená zápalové postihnutie krvných ciev.
Existuje ich veľmi veľa druhov a môžu postihnúť prakticky akékoľvek tepny v tele od najmenších až po aortu. Viac nájdete v článku o vaskulitidách.
5. Infekcia a ich komplikácie
Infekčné postihnutie tepien môže narušiť štruktúru ich steny a spôsobiť vznik aneuryziem.
Aneuryzmy sú popisované napríklad u niektorých hubových (plesňových) infekcií a aneuryzma hrudnej aorty bola historicky typická pre pokročilé formy syfilisu.
Diagnostika
Aneuryzmu niektorých tepien vrátane aorty možno u chudých ľudí niekedy vidieť ako pulzujúci útvary pod kožou a inokedy je ju možné aj nahmatať.
Dutina aneuryzmy môže byť zobrazená pomocou ultrazvuku a ďalších zobrazovacích metód (napr. CT vyšetrenie).
Cievy a presná lokalizácia a veľkosť aneuryziem je viditeľná na angiografickom vyšetrení a CT angiografii.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/aneurysmata
Použité zdroje: základné zdroje textu