Aneuryzma

aneuryzmaČo je to aneuryzma, aké sú príčiny tohto stavu a ako aneuryzmu môžeme diagnostikovať? V jednoduchosti povedané, je to vydutina krvnej tepny. V tomto článku ho budeme chápať ako príznak a vymenujeme si stavy, pri ktorých môžu aneuryzmy častejšie vznikať. Jedná sa o relatívne častý stav, ktorý môže postihovať väčšinu tepien v tele. Klinicky najvýznamnejšie aneuryzmy sa môžu vyskytovať na mozgových cievach (riziko krvácania do mozgu vrátane vážneho subarachnoidálneho krvácania) a veľmi významná je aj aneuryzma brušnej aorty.Ako zaujímavosť spomeňme aj aneuryzmu srdca, ktoré ukazuje, že aneuryzma nevzniká len na krvných cievach, a tzv. Disekujúca aneuryzma aorty, ktorá však nie je skutočnou aneuryzmou, a preto ju už označujeme skôr ako disekciu aorty.

Čo môže spôsobiť vznik aneuryziem a ich častejší výskyt?

Príčiny:


1. Genetické faktory

Viacero rôznych aneuryziem už môže byť vrodených. To je typické pre aneuryzmy mozgových tepien, ktoré má množstvo ľudí už od narodenia.

Našťastie sa u väčšiny ľudí tieto aneuryzmy celý život nijako neprejavia a sú náhodným nálezom pri vykonaní určitých zobrazovacích metód (napríklad CT angiografia mozgových tepien).

2. Vysoký tlak a ateroskleróza

Dlhodobo zvýšený krvný tlak môže klásť vyššie nároky na štruktúru väčších tepien a spôsobovať vyklenutie ich stien.

Spolu s procesom aterosklerózy a fajčením je vysoký tlak nepochybne spoluzodpovedný za vznik celého množstva aneuryziem.

3. Vrodené poruchy spojiva

Niektoré poruchy väziva ohrozujú stabilitu stien krvných tepien a vedú k ich častejším vyklenutiam. Ako príklady vymenujeme Marfanov syndróm a Ehlers-Danlosov syndróm.

Okrem klasických aneuryziem je u týchto ľudí vyššie riziko disekcie aorty.

4. Vaskulitídy

Táto našťastie relatívne vzácne autoimunitné ochorenie znamená zápalové postihnutie krvných ciev.

Existuje ich veľmi veľa druhov a môžu postihnúť prakticky akékoľvek tepny v tele od najmenších až po aortu. Viac nájdete v článku o vaskulitidách.

5. Infekcia a ich komplikácie

Infekčné postihnutie tepien môže narušiť štruktúru ich steny a spôsobiť vznik aneuryziem.

Aneuryzmy sú popisované napríklad u niektorých hubových (plesňových) infekcií a aneuryzma hrudnej aorty bola historicky typická pre pokročilé formy syfilisu.

Diagnostika

Aneuryzmu niektorých tepien vrátane aorty možno u chudých ľudí niekedy vidieť ako pulzujúci útvary pod kožou a inokedy je ju možné aj nahmatať.

Dutina aneuryzmy môže byť zobrazená pomocou ultrazvuku a ďalších zobrazovacích metód (napr. CT vyšetrenie).

Cievy a presná lokalizácia a veľkosť aneuryziem je viditeľná na angiografickom vyšetrení a CT angiografii.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/aneurysmata

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button