Disekcia aorty

Disekcia aortyDisekcia aorty je smrteľne nebezpečný stav, pri ktorom dochádza k natrhnutiu steny tepny zvnútra. Tento stav je nočnou morou internistov, pretože je ťažko určiť správnu diagnózu a úmrtnosť na disekciu aorty je veľmi vysoká.

Disekcia aorty a jej príčiny

V niektorých prípadoch nemusí byť príčina disekcie zrejmá.

Pomerne často hrá úlohu výrazne zvýšený krvný tlak, ktorý spôsobí nadmerné namáhanie steny aorty, riziko je vyššie u ľudí s oslabenou stenou ciev ako sú chorí s poruchami spojiva (Marfanov syndróm, Ehlers-Danlosov syndróm).

Veľmi zriedkavo môže byť príčinou vaskulitída, ktorá napadne aortu, pokročilé štádium postihujúce aortu.

Prejavy

Na čo vlastne dôjde? V určitom mieste hrudnej aorty sa natrhne zvnútra jej stena a krv natečie dovnútra steny. To je zvyčajne sprevádzané bolesťou na hrudi, ktorá môže niekedy postupne cestovať smerom do brucha.

Prúd krvi si vnútrom steny razí cestu buď smerom k srdcu alebo od srdca.

Nakoniec sa krv môže prebúrať späť do aorty (čo je lepšia varianta) alebo do niektorej okolitej telesnej dutiny (horšia varianta spôsobujúca rýchle vnútorné vykrvácanie).

Úplne smrtiacou variantou je situácia, keď sa krv prebúra do osrdcovníka (vak okolo srdca), čím zvonku stlačí srdcový sval za vzniku srdcovej tamponády so zástavou obehu.

Ďalším problémom je, že krv raziaca si cestu môže utlačiť tepny odstupujúce z aorty a spôsobiť ich akútny uzáver s dramatickými prejavmi (akútne uzávery tepien končatín môžu spôsobiť ich nedokrvenie a ohroziť život končatín, akútny uzáver tepien obličiek môže spôsobiť ich akútne zlyhanie, uzáver tepien zásobujúcich mozog môže vyvolať akútnu ischemickú mozgovú mŕtvicu, uzáver vencovitých srdcových tepien môže spôsobiť akútny infarkt myokardu).

Ak sa disekcia aorty šíri k srdcu, môže poškodiť aortálnu chlopňu oddeľujúcu aortu od ľavej komory a spôsobiť jej nedomykavosť.

Táto náhle vzniknutá chlopňová vada môže spôsobiť akútne zlyhanie srdca.

Diagnostika

Určiť diagnózu na základe anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia je ťažké. Silná bolesť na hrudi je vždy podozrivá, obzvlášť ak je spojená s príznakmi uzáveru niektorej z vyššie spomenutých tepien – časté je najmä vymiznutie pulzu na niektorej z končatín.

Ideálne vyšetrenie na určenie správnej diagnózy je CT angiografia aorty, ktorá presne ukáže rozsah a typ rozrábky. Veľmi presná je v diagnostike echokardiografia.

V krvných odberoch nájdeme zvýšené D-diméry, tie však neodlíšia disekciu od mnohokrát podobne vyzerajúcej pľúcnej embólie.

Liečba

Záleží na presnom type disekcie. Nebudem zabiehať do podrobnosti. Stačí vedieť, že niektoré typy sa liečia skôr konzervatívne za použitia liekov (najmä antihypertenzíva na zníženie vysokého krvného tlaku), iné typy sa riešia chirurgicky.

Chirurgické riešenie buď „len“ operácia aorty, alebo operácia aorty s operáciou postihnutej aortálnej chlopne. Zákroky sú pomerne rozsiahle a je u nich nezanedbateľná úmrtnosť.

Veľa pacientov má po disekcii aj pri úplne včasnej diagnostike a akútnej terapii vážne celoživotné následky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/disekce-aorty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button