Vyliec.sk > Choroby > Tamponáda srdca

Tamponáda srdca

tamponáda srdcaTamponáda srdca je smrteľne nebezpečný stav, ktorý môže viesť k zlyhaniu srdca ako pumpy, hoci samotné srdce je úplne zdravé. 

Srdce sa nachádza vo vaku, ktorý sa volá osrdcovník (perikard). Medzi stenou srdca a srdcovou výstelkou je len malý priestor vyplnený niekoľkými desiatkami mililitrov tekutiny. Osrdcovník je roztiahnutý, tekutiny v ňom je len minimálne množstvo a preto neobmedzuje srdce pri pumpovaní.

Za istých okolností sa však v priestore medzi srdcovou výstelkou a srdcom môže začať hromadiť väčšie množstvo tekutiny. Táto tekutina svojím tlakom pôsobí na srdce. Ak je tejto tekutiny príliš veľa, dostane sa srdce akoby do "korzetu" a nie je schopné sa roztiahnuť. Tým zlyhá činnosť srdca ako pumpy a dochádza k zlyhaniu kardiovaskulárneho systému.

Príčiny tamponády srdca


Tamponáda srdca má množstvo príčin, ktoré spôsobujú hromadenie tekutiny v dutine osrdcovníka.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

1. Perikarditída (zápal osrdcovníka)

Zápal osrdcovníka môže byť sprevádzaný vznikom tekutiny v dutine osrdcovníka. Veľakrát sa jedná o malé množstvo, ktoré nemusí mať žiadne prejavy. V prípade, že sa tekutiny nahromadí príliš veľké množstvo, vzniká tamponáda srdca.

2. Pretrhnutie srdcovej steny 

Srdcová stena môže prasknúť, ak je poškodená rozsiahlejším infarktom. K pretrhnutiu dochádza nejakú dobu po prekonanom infarkte. Nejedná sa o až tak častú komplikáciu, na druhej strane býva smrteľná.

Pretrhnutie steny srdca môže byť spôsobené aj bodným poranením. Tento mechanizmus spôsobil smrť cisárovnej Sissi, ktorej atentátnik prebodol srdce nabrúseným pilníkom. Otvor v osrdcovníku sa po vytiahnutí vražednej zbrane síce uzavrel, malým otvorom v srdcovej stene však do dutiny osrdcovníka začala tiecť krv.

Samotné bodnutie cisárovná paradoxne vôbec necítila, mala dojem, že do nej len strčil okoloidúci človek a po atentáte pokračovala v prechádzke. Zrútila sa až po niekoľkých desiatkach metrov chôdze, kedy sa rozvinula tamponáda srdca.

Riziko vzniku srdcovej tamponády je pochopiteľné aj u všetkých invazivných medicínskych zákrokov, ktoré sa vykonávajú v hrudníku v blízkosti srdca.

Príznaky

Tekutina v dutine osrdcovníka sa spočiatku nemusí prejavovať. Ako jej objem narastá, objavia sa prejavy útlaku srdca zvonku. Sčasti sú tieto prejavy typické pre šokové stavy - rýchlejší pulz, pokles krvného tlaku, bledosť. U sily pulzu aj krvného tlaku je v tomto prípade výrazná závislosť na dýchanie - pri nádychu tlak prudko klesne a pulz je zle hmatateľný, pri výdychu krvný tlak vzrastie a pulz je hmatateľný lepšie.

V pokročilom štádiu už môže byť pulz nehmatný úplne. Stlačené srdce nezvláda krv prepumpovať, čo vedie k hromadeniu krvi v žilách pred srdcom. Viditeľným prejavom je rozšírenie žíl na krku. Pri zlyhávaní obehu nakoniec dôjde k poruche prekrvenia mozgu - nasleduje bezvedomie a smrť.

Diagnostika

Z vyššie uvedených prejavov môže skúsený lekár dostať podozrenie. Definitívne preukaz tekutiny v osrdcovníku preukáže až ultrazvuk srdca (ECHO srdca). V určitých chvíľach však nie je pre akútnosť stavu na jeho vykonanie dostatok času.

Liečba tamponády srdca

Tamponáda srdca je závažné ochorenie a preto včasný zákrok je život zachraňujúci, ale pomerne drastický. Teoreticky je to jednoduché - vziať ihlu, cez hrudnú stenu nabodnúť dutinu osrdcovníka a tekutinu odtiaľ jednorazovo odsať, či zaistiť jej odtok.

Tamponáda srdca

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.