Úvod / Choroby / Tamponáda srdca

Tamponáda srdca

tamponáda srdcaTamponáda srdca je smrteľne nebezpečný stav, ktorý môže viesť k zlyhaniu srdca ako pumpy, hoci samotné srdce je úplne zdravé. 

Srdce sa nachádza vo vaku, ktorý sa volá osrdcovník (perikard). Medzi stenou srdca a srdcovou výstelkou je len malý priestor vyplnený niekoľkými desiatkami mililitrov tekutiny. Osrdcovník je roztiahnutý, tekutiny v ňom je len minimálne množstvo a preto neobmedzuje srdce pri pumpovaní. 

Za istých okolností sa však v priestore medzi srdcovou výstelkou a srdcom môže začať hromadiť väčšie množstvo tekutiny. Táto tekutina svojím tlakom pôsobí na srdce. Ak je tejto tekutiny príliš veľa, dostane sa srdce akoby do "korzetu" a nie je schopné sa roztiahnuť. Tým zlyhá činnosť srdca ako pumpy a dochádza k zlyhaniu kardiovaskulárneho systému.

Príčiny Tamponády srdca:


Tamponáda srdca má množstvo príčin, ktoré spôsobujú hromadenie tekutiny v dutine osrdcovníka. 

1. Perikarditída (zápal osrdcovníka)

Zápal osrdcovníka môže byť sprevádzaný vznikom tekutiny v dutine osrdcovníka. Veľakrát sa jedná o malé množstvo, ktoré nemusí mať žiadne prejavy. V prípade, že sa tekutiny nahromadí príliš veľké množstvo, vzniká tamponáda srdca.

2. Pretrhnutie srdcovej steny 

Srdcová stena môže prasknúť, ak je poškodená rozsiahlejším infarktom. K pretrhnutiu dochádza nejakú dobu po prekonanom infarkte. Nejedná sa o až tak častú komplikáciu, na druhej strane býva smrteľná.

Pretrhnutie steny srdca môže byť spôsobené aj bodným poranením. Tento mechanizmus spôsobil smrť cisárovnej Sissi, ktorej atentátnik prebodol srdce nabrúseným pilníkom. Otvor v osrdcovníku sa po vytiahnutí vražednej zbrane síce uzavrel, malým otvorom v srdcovej stene však do dutiny osrdcovníka začala tiecť krv. 

Samotné bodnutie cisárovná paradoxne vôbec necítila, mala dojem, že do nej len strčil okoloidúci človek a po atentáte pokračovala v prechádzke. Zrútila sa až po niekoľkých desiatkach metrov chôdze, kedy sa rozvinula tamponáda srdca.

Riziko vzniku srdcovej tamponády je pochopiteľné aj u všetkých invazivných medicínskych zákrokov, ktoré sa vykonávajú v hrudníku v blízkosti srdca.

Príznaky:

Tekutina v dutine osrdcovníka sa spočiatku nemusí prejavovať. Ako jej objem narastá, objavia sa prejavy útlaku srdca zvonku. Sčasti sú tieto prejavy typické pre šokové stavy - rýchlejší pulz, pokles krvného tlaku, bledosť. U sily pulzu aj krvného tlaku je v tomto prípade výrazná závislosť na dýchanie - pri nádychu tlak prudko klesne a pulz je zle hmatateľný, pri výdychu krvný tlak vzrastie a pulz je hmatateľný lepšie.

V pokročilom štádiu už môže byť pulz nehmatný úplne. Stlačené srdce nezvláda krv prepumpovať, čo vedie k hromadeniu krvi v žilách pred srdcom. Viditeľným prejavom je rozšírenie žíl na krku. Pri zlyhávaní obehu nakoniec dôjde k poruche prekrvenia mozgu - nasleduje bezvedomie a smrť.

Diagnostika:

Z vyššie uvedených prejavov môže skúsený lekár dostať podozrenie. Definitívne preukaz tekutiny v osrdcovníku preukáže až ultrazvuk srdca (ECHO srdca). V určitých chvíľach však nie je pre akútnosť stavu na jeho vykonanie dostatok času.

Liečba Tamponády srdca:

Tamponáda srdca je závažné ochorenie a preto včasný zákrok je život zachraňujúci, ale pomerne drastický. Teoreticky je to jednoduché - vziať ihlu, cez hrudnú stenu nabodnúť dutinu osrdcovníka a tekutinu odtiaľ jednorazovo odsať, či zaistiť jej odtok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *