Tamponáda srdca

tamponáda srdcaTamponáda srdca je smrteľne nebezpečný stav, ktorý môže viesť k zlyhaniu srdca ako pumpy, hoci samotné srdce je úplne zdravé. 

Srdce sa nachádza vo vaku, ktorý sa volá osrdcovník (perikard). Medzi stenou srdca a srdcovou výstelkou je len malý priestor vyplnený niekoľkými desiatkami mililitrov tekutiny.

Osrdcovník je roztiahnutý, tekutiny v ňom je len minimálne množstvo a preto neobmedzuje srdce pri pumpovaní.

Za istých okolností sa však v priestore medzi srdcovou výstelkou a srdcom môže začať hromadiť väčšie množstvo tekutiny.

Táto tekutina svojím tlakom pôsobí na srdce. Ak je tejto tekutiny príliš veľa, dostane sa srdce akoby do „korzetu“ a nie je schopné sa roztiahnuť. Tým zlyhá činnosť srdca ako pumpy a dochádza k zlyhaniu kardiovaskulárneho systému.

Príčiny tamponády srdca


Tamponáda srdca má množstvo príčin, ktoré spôsobujú hromadenie tekutiny v dutine osrdcovníka.

1. Perikarditída (zápal osrdcovníka)

Zápal osrdcovníka môže byť sprevádzaný vznikom tekutiny v dutine osrdcovníka. Veľakrát sa jedná o malé množstvo, ktoré nemusí mať žiadne prejavy.

V prípade, že sa tekutiny nahromadí príliš veľké množstvo, vzniká tamponáda srdca.

2. Pretrhnutie srdcovej steny 

Srdcová stena môže prasknúť, ak je poškodená rozsiahlejším infarktom. K pretrhnutiu dochádza nejakú dobu po prekonanom infarkte.

Nejedná sa o až tak častú komplikáciu, na druhej strane býva smrteľná. Pretrhnutie steny srdca môže byť spôsobené aj bodným poranením.

Tento mechanizmus spôsobil smrť cisárovnej Sissi, ktorej atentátnik prebodol srdce nabrúseným pilníkom.

Otvor v osrdcovníku sa po vytiahnutí vražednej zbrane síce uzavrel, malým otvorom v srdcovej stene však do dutiny osrdcovníka začala tiecť krv.

Samotné bodnutie cisárovná paradoxne vôbec necítila, mala dojem, že do nej len strčil okoloidúci človek a po atentáte pokračovala v prechádzke. Zrútila sa až po niekoľkých desiatkach metrov chôdze, kedy sa rozvinula tamponáda srdca.

Riziko vzniku srdcovej tamponády je pochopiteľné aj u všetkých invazivných medicínskych zákrokov, ktoré sa vykonávajú v hrudníku v blízkosti srdca.

Príznaky

Tekutina v dutine osrdcovníka sa spočiatku nemusí prejavovať. Ako jej objem narastá, objavia sa prejavy útlaku srdca zvonku.

Sčasti sú tieto prejavy typické pre šokové stavy – rýchlejší pulz, pokles krvného tlaku, bledosť. U sily pulzu aj krvného tlaku je v tomto prípade výrazná závislosť na dýchanie – pri nádychu tlak prudko klesne a pulz je zle hmatateľný, pri výdychu krvný tlak vzrastie a pulz je hmatateľný lepšie.

V pokročilom štádiu už môže byť pulz nehmatný úplne. Stlačené srdce nezvláda krv prepumpovať, čo vedie k hromadeniu krvi v žilách pred srdcom.

Viditeľným prejavom je rozšírenie žíl na krku. Pri zlyhávaní obehu nakoniec dôjde k poruche prekrvenia mozgu – nasleduje bezvedomie a smrť.

Diagnostika

Z vyššie uvedených prejavov môže skúsený lekár dostať podozrenie. Definitívne preukaz tekutiny v osrdcovníku preukáže až ultrazvuk srdca (ECHO srdca).

V určitých chvíľach však nie je pre akútnosť stavu na jeho vykonanie dostatok času.

Liečba tamponády srdca

Tamponáda srdca je závažné ochorenie a preto včasný zákrok je život zachraňujúci, ale pomerne drastický.

Teoreticky je to jednoduché – vziať ihlu, cez hrudnú stenu nabodnúť dutinu osrdcovníka a tekutinu odtiaľ jednorazovo odsať, či zaistiť jej odtok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tamponada-srdce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button