Úvod / Vyšetrenia / ECHO – echokardiografia

ECHO – echokardiografia

vyšetrenie ECHO – echokardiografiaEchokardiografia čiže skrátene ECHO je bežné vyšetrenie srdca, ktoré môže odhaliť viacero anatomických aj funkčných odchýlok od normy a pomôže diagnostikovať celý množstvo srdcových chorôb. Aký je princíp echokardiografie, ako sa na toto vyšetrenie pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Princíp echokardiografie:


Klasické ECHO vyšetrenie funguje na princípe ultrazvuku. Lekár prechádza ultrazvukovou sondou po hrudníku a pozoruje srdcové oddiely v rôznych rovinách. Môže si znázorniť smery toku krvi a merať veľkosti srdcových predsiení aj komôr.

Presnejším vyšetrením je tzv. pažerákové ECHO, kedy sa pacientovi do ústnej dutiny nastrieka znecitlivujúca látka a následne sa mu zavedie do pažeráka tenká hadička (v podstate je to proces tak trochu podobný gastroskopii) obsahujúca na konci malú sondu. Táto sonda sníma srdce zvnútra – vyšetrenie je presnejšie a výrazne lepšie pre diagnostiku infekčnej endokarditídy.

Príprava pred vyšetrením:

Na vyšetrenie sa netreba nijako špeciálne pripravovať, len na pažerákové ECHO by mal ísť človek nalačno. Ak pacient znáša pažerákové ECHO zle, môže dostať upokojujúcu injekciu, po ktorej si vyšetrenie ani nemusí pamätať.

Význam echokardiografie:

ECHO vyšetrenie informuje o anatomických aj funkčných pomeroch v srdci – veľkosť srdcových oddielov, anatómia a funkcie srdcových chlopní, umožní určiť pumpovaciu schopnosť srdca a zobrazí aj osrdcovník.

Echokardiografia je dôležitá pre zhodnotenie funkčných zmien pri podozrení na ischemickú chorobu srdca a nevyhnutná pre diagnózu srdcového zlyhania, vád chlopní a iných srdcových vád (napr. Fallotova tetralógia), infekčnej endokarditídy, tekutiny v osrdcovníku a pod. ECHO je jednoducho povedané jedným zo základných diagnostických pilierov kardiológie.

Problémy pri echokardiografii:

Obézni pacienti sú pri klasickom ECHO vyšetrení zvyčajne horšie vyšetriteľní. Pažerákové ECHO môže byť pre niektorých pacientov nepríjemné. Síce vôbec nebolí, ale môže vyvolať dávivý reflex.

Niekoľko hodín po pažerákovom ECHO vyšetrení by pacient nemal nič jesť ani piť, pretože znecitlivujúca látka v ústnej dutine môže narušiť proces prehĺtania a môže zapríčiniť aj vdýchnutie sústa.

Výhody:

ECHO srdca je dostupné a jednoduché vyšetrenie, vďaka ktorému získame množstvo cenných informácií.

Vyšetrenie je nebolestivé a vyšetrovaný človek nie je zaťažený žiadnym škodlivým röntgenovým žiarením.

ECHO – echokardiografia
5 (99%) 40 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *