Vyliec.sk > Choroby > Infekčná endokarditída

Infekčná endokarditída

infekčná endokarditídaInfekčná endokarditída je postihnutie vnútornej vrstvy srdca infekčným procesom. Táto vrstva (endokard) tvorí ako tenká blana výstelku srdcových predsiení, komôr a chlopní. Infekciu chlopní najčastejšie spôsobujú baktérie, vzácnejšie sa môže jednať aj o ochorenie spôsobené plesňami.  Medzi najčastejšie baktérie spôsobujúce toto ochorenie patria streptokoky a stafylokoky.

Príčiny infekčnej endokarditídy


Dochádza ku kombinácii mnohých rizikových faktorov, ktoré sa vzájomne podporujú a zvyšujú celkové riziko vzniku infekčnej endokarditídy:

1. Prítomnosť baktérií v krvi

Je to logické – aby mohol vzniknúť patologický proces vo výstelke srdcových dutín, musí sa tam infekcia nejako dostať. A ako sa tam dostane? Najľahšie krvou, ktorá srdcom preteká. Musíme sa zbaviť predstavy, že v krvi žiadne baktérie nemôžu byť. Ukázalo sa totiž, že pri mnohých bežných denných činnostiach sa baktérie do krvi dostávajú vo zvýšenej miere (napr. pri čistení zubov, pri odchode stolice a pod.). Rovnako tak je to u mnohých lekárskych výkonov. Náš imunitný systém však týchto nepozvaných hostí v drvivej väčšine pomerne rýchlo zlikviduje, než stačia spôsobiť nejaké škody. Väčšie riziko prieniku baktérií do krvi majú samozrejme ľudia so zníženou imunitou a ľudia, ktorých krvný obeh sa často dostáva do kontaktu s okolitým prostredím. Sú to napr. pacienti so zavedenými žilovými kanylami, dialyzovaní pacienti a najmä vnútrožiloví narkomani. Pri každej injekčnej aplikácii drogy sa zvlášť pri nedokonalej hygiene dostane do krvi pekná nálož baktérií.

2. Narušenie endokardu a ochorenia chlopní

Narušenie endokardu (tj. blana vystieľajúca srdcové dutiny a kryjúca chlopne) má veľa príčin. Môže to byť patologickým prúdením krvi u vrodených srdcových vád, vrodené poruchy chlopní, prítomnosť umelých chlopní po kardiochirurgických zákrokoch apod. V mieste poškodenia endokardu sa môže začať vytvárať nástenná krvná zrazenina tvorená fibrínom a krvnými doštičkami. Táto zrazenina je vhodným miestom pre život baktérií. Keď sa dokopy spojí bod 1. a bod 2., riziko vzniku ochorenia s názvom infekčná endokarditída sa prudko zvyšuje. Baktérie prenikajú do krvi, nájdu baktérie v srdcových dutinách alebo na chlopniach krvnú zrazeninu a kolonizujú ju – takto osídlenej zrazenine sa hovorí infekčná vegetácia. Komplikácie spočívajú čiastočne v tom, že vegetácia môže narastať a zužovať výtokové priestory v srdci alebo môže ľudovo povedané chlopne nahlodať a tieto potom prestanú tesniť. Oboje vedie k často náhlemu zhoršeniu funkcie srdca. Okrem toho sa môžu jednotlivé kusy vegetáciou odlamovať a putovať krvou do vzdialených orgánov, kde upchávajú malé cievy a navyše sa môžu stať zdrojmi ďalších infekcií, týmto infikovaným úlomkom vegetáciou sa hovorí infekčné emboli. Nemyslite si, že vyššie uvedené platí stopercentne. Infekčná endokarditída môže vzniknú aj v predtým úplne zdravom srdci, hoci to nie je tak časté.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Príznaky

Prejavy choroby sú pestré a dajú sa odvodiť z vyššie uvedených príčin. Bývajú chronické, ale môže dôjsť aj k veľmi závažným prejavom akútnym. Teploty, únava, nechutenstvo a nočné potenie sú klasické neurčité prejavy ochorenia s názvom infekčná endokarditída. Príznaky sú dôsledkom toho, že v krvnom obehu sa dlhodobo nachádzajú baktérie, ktoré imunitný systém nedokáže úplne zničiť. Srdcové zlyhanie pri ochorení s názvom infekčná endokarditída môže vzniknúť pomerne náhle a býva dôsledkom poškodenia chlopní infekčným procesom. Typickým prejavom môže byť náhla dýchavičnosť, zväčšená náplň krčných žíl, bolestivé zväčšenie pečene, poruchy vedomia a niekedy aj smrť. Nemožno zabudnúť ani na príznaky spojené so vznikom a šírením infekčných embolov. Tieto emboli môžu upchávať cievy a rozširovať infekciu do mnohých orgánov. Často sú postihnuté obličky a mozog (u mozgu môže vzniknúť klasická ischemická mozgová mŕtvica). Septické emboli, sa môžu dostať aj do malých cievok na prstoch končatín a tam vytvárajú v nechtových lôžkach tzv. trieskové hemorágia.

Diagnostika

Okrem výskytu vyššie uvedených prejavov možno niekedy pri ochorení s názvom infekčná endokarditída, pri počúvaní fonendoskopom začuť šelest na srdci. Dôležitým vyšetrením je ECHO srdca (ultrazvuk srdca). Ako každý ultrazvuk je aj ECHO úplne nebolestivé, len so sondou natretou chladivým gélom sa prechádza po hrudníku. Na obrazovke uvidí lekár vegetácie, ktoré veľmi často povievajú na pohybujúcich sa srdcových chlopniach. Presnejšou alternatívou je potom pažerákové ECHO, kedy sa ultrazvuková sonda zavádza do pažeráka. Cenné môže byť aj mikrobiologické vyšetrenie vzorky žilovej krvi (tzv. hemokultúra). ECHO nám síce povie, že na srdci sú vegetácie, ale hemokultúra nám môže povedať, o akú baktériu sa jedná a na aké antibiotikum je citlivá.

Prevencia

Prevencia spočíva v preventívnom podaní antibiotík pred lekárskymi výkonmi, ktoré by mohli spôsobiť prienik baktérií do krvného obehu. Najmä sa jedná o zubárske výkony, ale patrí sem aj odstránenie mandlí, cievkovanie močového mechúra a mnoho ďalších. Clona antibiotík pomôže zlikvidovať baktérie skôr ako stihnú vytvoriť infekčné vegetácie. Iste si väčšina z vás všimla, že pred vŕtaním alebo trhaním zubov ste žiadne také antibiotiká nedostali. A je to naozaj tak, prevencia ochorenia s názvom infekčná endokarditída sa vykonáva len u tých ľudí, ktorí majú zvýšené riziko jej vzniku. Patria sem okrem iného:

 • ľudia, ktorí majú vrodené srdcové vady
 • ľudia s niektorými poruchami chlopní
 • ľudia s umelými chlopňami
 • ľudia dialyzovaní
 • ľudia, ktorí už v minulosti ochorenie menom infekčná endokarditída prekonali

Liečba

Infekčná endokarditída je nebezpečné ochorenie a je nutné ju liečiť v nemocnici vysokými dávkami vnútrožilových antibiotík podávaných po niekoľko týždňov. Ak je infekčná vegetácia príliš rozsiahla, či spôsobuje akútne komplikácie, je na mieste kardiochirurgický výkon, ktorý vegetáciu odstráni. Pri ťažkom poškodení chlopní sa niekedy spoločne s vegetáciou odstráni aj napadnutá chlopňa a nahradí sa chlopňou umelou. Úmrtnosť neliečenej infekčnej endokarditídy je pochopiteľne vysoká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/infekcni-endokarditida

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.