Hemokultúra

vyšetrenie hemokultúraČo je to vyšetrenie hemokultúra, aký je jeho princíp a význam? Aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Hemokultúra je dôležitým mikrobiologickým vyšetrením, ktoré vykonávame pri podozrení na vážnejšie infekčné ochorenia, pri ktorých sa baktérie dostávajú do krvi.

Princíp hemokultúry


Hemokultúra znamená odber žilovej krvi. Miesto odberu sa dezinfikuje a potom sa odoberie vzorka niekoľkých mililitrov krvi do špeciálnej kultivačnej fľaštičky.

Pre väčšiu presnosť sa odber s časovým odstupom opakuje. Fľašky sa potom umiestňujú do špeciálnych kultivačných prístrojov, v ktorých sa vytvára vhodné prostredie pre rast baktérií.

Do 3-5 dní zistíme, či a aké baktérie sú v krvi prítomné.

U zistených baktérií sa následne testuje citlivosť na rôzne používané antibiotiká.

Význam

O odbere hemokultúry uvažujeme vtedy, ak máme podozrenie na sepsu čiže otravu krvi. To je stav, pri ktorom sa baktérie z nejakého infekčného ložiska dostali do krvného riečišťa a tadiaľ sa môžu šíriť po celom tele.

Zdroj infekcie môže byť prakticky kdekoľvek (zápaly pľúc, močové infekcie, kožné infekcie, bakteriálne zápaly mozgových blán, bakteriálna endokarditída).

Hemokultúra nám umožní nielen potvrdiť naše podozrenie na výskyt baktérií v krvi, ale zistí aj o aký presný typ baktérie sa jedná a voči akým antibiotikám je táto baktéria citlivá.

Nevýhody

Odber hemokultúry je prakticky bez komplikácií, pozor si však musíme dať na správnu dezinfekciu kože okolo miesta odberu, pretože kontaminácia vzorky kožnými baktériami by mohla dať falošne pozitívny výsledok.

Naopak falošne negatívny výsledok získame, ak hemokultúru odoberáme po podaní antibiotika pacientovi.

Antibiotikum totiž môže zabrániť kultivácii bakteriálnych kolónií v odobratej vzorke, preto by hemokultúry mali byť odobraté a vyšetrené ešte pred nasadením antibiotickej terapie.

Výhody

Odber hemokultúry je jednoduchý a pre pacienta nezaťažujúci spôsob vyšetrenia, ktorý nám však pomôže potvrdiť diagnózu sepsy a umožní nasadiť správnu antibiotickú terapiu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hemokultura

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button