Vyliec.sk > Choroby > Sepsa – otrava krvi

Sepsa – otrava krvi

SepsaOtrava krvi čiže sepsa je nebezpečný stav, kedy dochádza k zaplaveniu organizmu baktériami. Baktérie sa pri septickom stave dostanú do krvného riečišťa a spolu s krvou sa môžu rozšíriť po celom tele. Náš organizmus na túto krízovú udalosť reaguje pomerne agresívnou obrannou reakciou, ktorá nás v kombinácii so škodlivým pôsobením baktérií môže usmrtiť.

Sepsa a jej príčiny


Príčinou septického stavu je bakteriálna infekcia, ktorá sa začala nekontrolovane šíriť. Teoreticky ju môže spôsobiť akákoľvek baktéria z akéhokoľvek ložiska. Pomerne často vznikajú septické stavy pri infekciách močových ciest, najmä pri bakteriálnej pyelonefritíde. Vhodné prostredie pre infekciu a následné rozšírenie baktérií predstavuje aj dobre prekrvené pľúcne tkanivo, a preto bakteriálne zápaly pľúc môžu do sepsy prechádzať tiež. Rizikovými faktormi sú aj vek (viac ohrozené sú deti a starí ľudia) a poruchy imunity (AIDS, chorí s cukrovkou). Pomerne špecifickou príčinou vzniku sepsy sú zavedené žilové katétre, v takom prípade hovoríme o katétrovej sepse.

Prejavy

Prejavy sepsy môžu byť rôzne, zvyčajne sa objaví horúčka s vysokým teplotami a niekedy aj zimnica a triaška. Chorý je unavený a pomotaný, zrýchľuje sa srdcová akcia a dychová frekvencia. Môžu sa objaviť aj príznaky postihnutia jednotlivých orgánov infekciami (kašeľ pri pneumónii, bolesti chrbta pri pyelonefritíde, apod).

Vplyvom septického stavu môže dôjsť k narušeniu pohyblivosti tráviaceho traktu a následné nevoľnosti a zvracanie. Pokročilá sepsa sa môže prejaviť poklesom telesnej teploty pri postupnom prechode do šokového stavu (viď. nižšie)

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Sepsa a jej komplikácie

Hlavnou komplikáciou sepsy je tzv. septický šok. Septický šok je stav, kedy bakteriálna infekcia a celková obranná reakcia nášho organizmu spôsobí rozšírenie a zvýšenie priepustnosti ciev v tele, čím dôjde k poklesu krvného tlaku. Srdce na pokles tlaku zareaguje ďalším zrýchlením tepovej frekvencie, aby v cievach udržalo prietok, ale nestačí to. Nakoniec to skončí zlyhaním krvného obehu, tkanivám sa prestane dodávať kyslík a prestanú sa z nich odvádzať splodiny metabolizmu.

Metabolický chaos zvyčajne naruší zrážací systém v našom tele, čo môže viesť k vzniku krvných zrazenín v drobných cievach a naopak k vzniku krvácavých prejavov (diseminovaná intravaskulárna koagulopatia). Človek v tejto fáze choroby bez lekárskej pomoci okamžite nevyhnutne umiera. Klasické baktérie, ktoré vedia takúto sepsu spôsobiť, sú napríklad meningokoky. Sepsa môže ľahko prejsť do multiorgánového zlyhania s akútnym zlyhaním obličiek a rozvojom tzv. šokových pľúc.

Pozn: Dobrým orientačným postupom je občasná kontrola tlaku a pulzu chorého. Ak začne tlak klesať a pulz stúpať, je to varovné a značí to postupný prechod do septického šoku. Ak sa hodnota pulzu vyrovná s hodnotou systolického (horného) tlaku, je stav vážny.

Diagnostika

Sepsa má niekoľko diagnostických kritérií – je to zvýšenie počtu bielych krviniek (v úvodných fázach sepsy však môžeme nájsť aj ich zníženie), zvýšenie telesnej teploty, zrýchlenie tepu nad 90/minútu a zrýchlenie dychovej frekvencie nad 20/minútu. Ak máme podozrenie na sepsu, je nutné odstrániť tzv. hemokultúry. To znamená, že sa do niekoľkých skúmaviek naberú vzorky krvi a tie sa pošlú do mikrobiologického laboratória ku kultivácii. Do niekoľkých dní sa zistí prítomnosť baktérií v krvi, ich druh aj ich citlivosť na antibiotiká.

Sepsa a jej liečba

Liečba sa trochu líši podľa tiaže stavu. Základným liečebným prostriedkom sú širokospektrálne antibiotiká. S ich nasadením nečakáme na výsledky mikrobiológie, ale podávame ich čo najskôr. Antibiotiká sú v týchto prípadoch podávané vnútrožilovo, v dostatočných dávkach a pravidelných intervaloch.

Ťažký priebeh sepsy, či septický šok patrí na JIS alebo na ARO, kde možno zabezpečiť trvalé monitorovanie a dostatočné žilové vstupy. Zásadné je zabrániť zlyhaniu obehu – pacientovi sa podávajú infúzie a prípadne lieky stimulujúce činnosť srdca. Pri zlyhaní respiračného systému môže byť nutná umelá pľúcna ventilácia. Je nutné poznamenať, že septický šok je v mnohých prípadoch smrteľný bez ohľadu na poskytnutú zdravotnú starostlivosť, vek pacienta aj jeho predchádzajúci zdravotný stav.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sepse-otrava-krve

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.