Vyliec.sk / Choroby / Sepsa – otrava krvi

Sepsa – otrava krvi

SepsaOtrava krvi čiže sepsa je nebezpečný stav, kedy dochádza k zaplaveniu organizmu baktériami. Baktérie sa pri septickom stave dostanú do krvného riečišťa a spolu s krvou sa môžu rozšíriť po celom tele. Náš organizmus na túto krízovú udalosť reaguje pomerne agresívnou obrannou reakciou, ktorá nás v kombinácii so škodlivým pôsobením baktérií môže usmrtiť.

Sepsa a jej príčiny


Príčinou septického stavu je bakteriálna infekcia, ktorá sa začala nekontrolovane šíriť. Teoreticky ju môže spôsobiť akákoľvek baktéria z akéhokoľvek ložiska. Pomerne často vznikajú septické stavy pri infekciách močových ciest, najmä pri bakteriálnej pyelonefritíde.

Vhodné prostredie pre infekciu a následné rozšírenie baktérií predstavuje aj dobre prekrvené pľúcne tkanivo, a preto bakteriálne zápaly pľúc môžu do sepsy prechádzať tiež. Rizikovými faktormi sú aj vek (viac ohrozené sú deti a starí ľudia) a poruchy imunity (AIDS, chorí s cukrovkou).

Pomerne špecifickou príčinou vzniku sepsy sú zavedené žilové katétre, v takom prípade hovoríme o katétrovej sepse.

Prejavy

Prejavy sepsy môžu byť rôzne, zvyčajne sa objaví horúčka s vysokým teplotami a niekedy aj zimnica a triaška. Chorý je unavený a pomotaný, zrýchľuje sa srdcová akcia a dychová frekvencia. Môžu sa objaviť aj príznaky postihnutia jednotlivých orgánov infekciami (kašeľ pri pneumónii, bolesti chrbta pri pyelonefritíde, apod).

Vplyvom septického stavu môže dôjsť k narušeniu pohyblivosti tráviaceho traktu a následné nevoľnosti a zvracanie. Pokročilá sepsa sa môže prejaviť poklesom telesnej teploty pri postupnom prechode do šokového stavu (viď. nižšie)

Sepsa a jej komplikácie

Hlavnou komplikáciou sepsy je tzv. septický šok. Septický šok je stav, kedy bakteriálna infekcia a celková obranná reakcia nášho organizmu spôsobí rozšírenie a zvýšenie priepustnosti ciev v tele, čím dôjde k poklesu krvného tlaku. Srdce na pokles tlaku zareaguje ďalším zrýchlením tepovej frekvencie, aby v cievach udržalo prietok, ale nestačí to. Nakoniec to skončí zlyhaním krvného obehu, tkanivám sa prestane dodávať kyslík a prestanú sa z nich odvádzať splodiny metabolizmu.

Metabolický chaos zvyčajne naruší zrážací systém v našom tele, čo môže viesť k vzniku krvných zrazenín v drobných cievach a naopak k vzniku krvácavých prejavov (diseminovaná intravaskulárna koagulopatia). Človek v tejto fáze choroby bez lekárskej pomoci okamžite nevyhnutne umiera. Klasické baktérie, ktoré vedia takúto sepsu spôsobiť, sú napríklad meningokoky.

Sepsa môže ľahko prejsť do multiorgánového zlyhania s akútnym zlyhaním obličiek a rozvojom tzv. šokových pľúc.

Pozn: Dobrým orientačným postupom je občasná kontrola tlaku a pulzu chorého. Ak začne tlak klesať a pulz stúpať, je to varovné a značí to postupný prechod do septického šoku. Ak sa hodnota pulzu vyrovná s hodnotou systolického (horného) tlaku, je stav vážny.

Diagnostika

Sepsa má niekoľko diagnostických kritérií - je to zvýšenie počtu bielych krviniek (v úvodných fázach sepsy však môžeme nájsť aj ich zníženie), zvýšenie telesnej teploty, zrýchlenie tepu nad 90/minútu a zrýchlenie dychovej frekvencie nad 20/minútu.

Ak máme podozrenie na sepsu, je nutné odstrániť tzv. hemokultúry. To znamená, že sa do niekoľkých skúmaviek naberú vzorky krvi a tie sa pošlú do mikrobiologického laboratória ku kultivácii. Do niekoľkých dní sa zistí prítomnosť baktérií v krvi, ich druh aj ich citlivosť na antibiotiká.

Sepsa a jej liečba

Liečba sa trochu líši podľa tiaže stavu. Základným liečebným prostriedkom sú širokospektrálne antibiotiká. S ich nasadením nečakáme na výsledky mikrobiológie, ale podávame ich čo najskôr. Antibiotiká sú v týchto prípadoch podávané vnútrožilovo, v dostatočných dávkach a pravidelných intervaloch.

Ťažký priebeh sepsy, či septický šok patrí na JIS alebo na ARO, kde možno zabezpečiť trvalé monitorovanie a dostatočné žilové vstupy. Zásadné je zabrániť zlyhaniu obehu - pacientovi sa podávajú infúzie a prípadne lieky stimulujúce činnosť srdca. Pri zlyhaní respiračného systému môže byť nutná umelá pľúcna ventilácia.

Je nutné poznamenať, že septický šok je v mnohých prípadoch smrteľný bez ohľadu na poskytnutú zdravotnú starostlivosť, vek pacienta aj jeho predchádzajúci zdravotný stav.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.