Krvácavé stavy
Existuje veľké množstvo stavov, ktorých hlavným príznakom je zvýšená tendencia ku krvácaniu. Niektoré krvácavé stavy sú vrodené a iné sú získané. Dodajme, že výraznú väčšinu tvoria práve tie získané. Než sa dostaneme k vlastným príčinám krvácavých stavov, musíme však poznať niektoré základné informácie o zrážaní krvi.
Zrážanie krvi je veľmi zložitý proces, na ktorého konci je krvná zrazenina (trombus). Tento proces musí byť v našom organizme v dynamickej rovnováhe s rozpúšťaním krvných zrazenín.
Táto rovnováha musí zaručiť, že v prípade potreby sa vytvárajú krvné zrazeniny, ktoré bránia krvácaniu, na druhú stranu však nesmú vznikať nadbytočné zrazeniny, ktoré by upchávali krvné cievy.
Proces vzniku krvnej zrazeniny pri nechcenom krvácaní zahŕňa tri základné faktory. Prvým faktorom je reakcia poranenej cievnej steny, ktorá sa kontrahuje a tým zmenšuje existujúcu ranu.
Druhým faktorom je správna funkcia krvných doštičiek, ktoré sa zložitým procesom začnú zhlukovať a vytvoria primárnu zátku. Tretím faktorom je tzv. koagulačná kaskáda, čo je súbor radu proteínov cirkulujúcich v krvi.
Pri poranení sa tieto proteíny (označované ako koagulačné faktory) začnú postupne aktivovať a na konci tejto kaskády je zlúčenina fibrín, ktorá sa viaže na krvné doštičky a pomáha stabilizovať krvnú zrazeninu – vzniká definitívny trombus.
Krvácavé stavy a ich príčiny:
Z vyššie uvedeného pomerne logicky vyplýva, že krvácavé stavy sú spôsobené poruchami cievnej steny, poruchami doštičiek, alebo poruchami v koagulačnej kaskáde.
I. Poruchy cievnej steny
Do tejto skupiny patria niektoré vrodené poruchy spojiva, kedy sú cievne steny abnormálne krehké a môžu častejšie praskať a spôsobovať krvácavé stavy (napr. Ehlers-Danlosov syndróm).
Zo získaných porúch ide najmä o nedostatok vitamínu C, ktorý je nutný pre správnu štruktúru cievnych stien.
Ďalšími získanými poruchami cievnej steny sú zápalové ochorenia známe ako vaskulitídy. U vaskulitídy je integrita ciev (väčšinou tepien) narušená chronickým zápalovým procesom.
II. Choroby krvných doštičiek a krvácavé stavy
Pre choroby krvných doštičiek môžu byť krvácavé stavy vyvolané ich zníženým počtom, alebo poruchou ich funkcie.
Znížený počet krvných doštičiek sprevádza cirhózu pečene, hemolyticko-uremický syndróm a hematologické krvné ochorenia vrátane aplastickej anémie, myelodysplastický syndróm, myelofibrózu, leukémiu, niektoré lymfómy a mnoho ďalších.
Musíme myslieť aj na rozpad krvných doštičiek spôsobený niektorými liekmi (napríklad heparínom).
Abnormálna funkcia krvných doštičiek sa objavuje napríklad u Von Willebrandovej choroby, kedy sa doštičky nesprávne zhlukujú.
Bezkonkurenčne najčastejšou poruchu funkcie krvných doštičiek však celkom zámerne vyvolávame podávaním špeciálnej skupiny liekov na riedenie krvi.
Táto skupina liekov sa označuje ako protidoštičkové (antiagregačné) lieky a patria medzi ne zlúčeniny ako je kyselina acetylsalicylová, klopidogrel a ďalšie.
III. Poruchy koagulačnej kaskády
1. Vrodené poruchy koagulačných faktorov
Existuje väčšie množstvo vrodených porúch jednotlivých koagulačných faktorov, ktoré narúšajú koagulačnú kaskádu a zvyšujú krvácavé komplikácie, následné tým spôsobujú krvácavé stavy.
Klasickým príkladom je hemofília (porucha koagulačného faktora VIII alebo IX).
2. Ochorenie a zlyhanie pečene
Pečeňová tkanivo je dôležité pre tvorbu radu koagulačných faktorov a choroby tkaniva pečene spojené s narušením ich funkcie preto vedie k zvýšeniu tendencie ku krvácaniu.
Krvácanie sa môže objaviť u akútneho zlyhania pečene alebo chronického zhoršovania jej funkcie u cirhózy pečene.
3. Nedostatok vitamínu K
Vitamín K je nutný pre tvorbu niektorých koagulačných faktorov a jeho nedostatok je preto spojený s vyšším rizikom krvácania.
4. Diseminovaná intravaskulárna koagulopatia
Túto poruchu označujeme ako DIC a býva prítomná u závažných stavov, kedy dochádza k rozvratu vnútorného prostredia a koagulačného systému.
Nadmerná aktivita koagulačnej kaskády vedie k vzniku nežiadúcich krvných zrazenín v malých cievach a k vyčerpaniu koagulačných faktorov, čo je nasledované nadmerným krvácaním. DIC je nutné považovať za život ohrozujúci stav.
5. Lieky
Existuje veľa rozličných liekov proti zrážaniu krvi, ktoré sa zameriavajú na rôzne miesta koagulačnej kaskády. Všetky tieto lieky môžu spôsobiť krvácavé komplikácie.
Príkladom sú zlúčeniny ako je warfarín, heparín, nízkomolekulárne heparíny, dabigatran, rivaroxaban, apixabán a mnohé ďalšie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/krvacive-stavy
Použité zdroje: základné zdroje textu