Aplastická anémia
Aplastická anémia by sa dala do slovenčiny preložiť ako „chudokrvnosť z nevyrobí“. Je to trochu nepresný názov pre stav, keď sa v kostnej dreni prestanú vyrábať krvné bunky. Nepresný je preto, že v drvivej väčšine nejde len o zástavu tvorby červených krviniek, ale aj bielych krviniek a krvných doštičiek. Kostná dreň pri aplastickej anémii neprodukuje nič. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa Aplastická anémia prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny aplastickej anémie:
Aplastická anémia má množstvo príčin vzniku, ale my si povieme zoznam iba tých najzákladnejších.
1. Toxické látky
Kontakt s niektorými zlúčeninami, ako je benzén a jemu podobné látky, môžu spôsobiť poškodenie krvotvorby v kostnej dreni.
2. Niektoré lieky
Vie sa, že útlm kostnej drene môžu spôsobiť niektoré preparáty obsahujúce zlato. Notoricky známym je v tomto ohľade aj antibiotikum zvané Chloramfenikol.
Dodávam, že riziko pri užití chloramfenikolu bolo nízke, ale tu a tam k útlmu kostnej drene naozaj došlo, niekedy aj so smrteľnými následkami.
3. Chemoterapia
Vysoké dávky protinádorových chemoterapeutík vie kostná dreň utlmiť vcelku spoľahlivo.
Našťastie sú dávkované tak, aby nebola kostná dreň zničená úplne, ale aby sa po čase obnovila.
4. Niektoré infekcie
Je zaujímavé, že niektoré infekcie (obzvlášť vírusové) sú akýmsi spôsobom schopné utlmiť krvotvorbu v kostnej dreni. Ide najmä o infekcie týmito vírusmi: cytomegalovírus, vírus Epstein-Barrovej (ten býva oi. aj príčinou infekčnej mononukleózy), parvovírus B19 a iné.
5. Neznáma príčina
U mnohých prípadov útlmu kostnej drene príčinu pomocou dostupných vyšetrení nezistíme.
Prejavy
Aplastická anémia sa prejavuje troma základnými prejavmi – prejavy z nedostatku červených krviniek, z nedostatku bielych krviniek a z nedostatku krvných doštičiek
Nedostatok červených krviniek
Prejavuje sa ako klasická chudokrvnosť s príznakmi anemického syndrómu. Väčšina z nich súvisí so zníženou kapacitou krvi pre dýchacie plyny.
Klasickými príznakmi sú svalová slabosť a únava. Svaly nášho tela nemajú dosť kyslíka, a preto sa rýchlejšie unavia. Aj mozog môže trpieť nedostatkom kyslíka, človek omdlieva alebo sa mu často motá hlava.
Menej červených krviniek a hemoglobínu v cievach sa prejaví bledosťou kože a hlavne slizníc. Zjavné je to hlavne na spojovkách. U normálneho človeka sú ružové, u anemického pacienta budú biele.
Chudokrvný človek sa pri námahe začne zadýchavať a je dýchavičný. Mohlo by sa až zdať, že má nejakú pľúcnu chorobu. Jeho pľúca sú však v poriadku, len sa snažia viac pracovať, aby okysličili krv.
Bez dostatočného množstva hemoglobínu v krvi to samozrejme nemá veľký efekt.
Nedostatok bielych krviniek
Biele krvinky sú obrancovia nášho tela proti všetkým nepriateľom, najmä proti infekciám a proti nádorom.
Preto je nedostatok bielych krviniek sprevádzaný poklesom imunity, častými a ťažko prebiehajúcimi infekciami.
Z dlhodobého hľadiska by snáď mohlo dôjsť aj k častejšiemu vzniku nádorov, ale toho sa väčšina postihnutých ani nedožije, pretože zomrú na infekciu.
Nedostatok krvných doštičiek
Krvné doštičky hrajú nezastupiteľnú úlohu pri zástave krvácania. Pri akomkoľvek narušení celistvosti cievnej steny na toto miesto doputujú a vytvoria zátku, ktorá bráni úniku krvi z ciev.
Nedostatok krvných doštičiek sa preto prejaví zvýšenou krvácavosťou.
Dochádza klasicky ku krvácaniu do kože a zo slizníc, pacient môže mať petéchie a rozsiahle modriny na koži, bude dlho krvácať aj po malých poraneniach, môže nájsť krv v stolici, krv v moči a môže mu tiecť krv z nosa.
Diagnostika
Aplastická anémia sa diagnostikuje hlavne z prejavov ktorými pacient trpí. Lekár vezme pacientovi krv a v nej zistí nedostatok červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek.
Potom možno urobiť vyšetrenie kostnej drene (vzorka sa odoberá špeciálnou ihlou tzv. sternálna punkcia), kde sa zistí jej útlm. Presnejšie informácie o kostnej dreni zistíme pomocou trepanobiopsie.
Ďalej sa už pátra po vyvolávajúcej príčine, aj keď sa pomerne často žiadna nenájde.
Liečba
Aplastická anémia patrí do rúk skúsených hematológov. Všeobecne povedané však platí, že ak kostná dreň prestane z akéhokoľvek dôvodu pracovať a stav sa nezlepšuje, je nutná jej transplantácia.
Používajú sa s vcelku dobrým efektom aj niektoré lieky, ako napríklad kortikoidy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/aplasticka-anemie
Použité zdroje: základné zdroje textu