Anémia (chudokrvnosť)

anémiaAnémia je situácia, keď klesne počet červených krviniek a množstva hemoglobínu v krvnom obehu pod normálnu hranicu. Príčin tohto stavu môže byť pomerne veľa, aj keď najčastejšie je zrejme chudokrvnosť z nedostatku železa. Prejavy anémie sú pestré. Aj nekomplikovaná chudokrvnosť môže výrazne zhoršiť kvalitu života, čo je dobré si uvedomiť. Niekedy je navyše anémia spojená s iným závažným ochorením.

Na úvod je potrebné vedieť niečo o červených krvinkách čiže erytrocytoch. Jedná sa o bezjaderné bunky, ktoré sa tvoria v kostnej dreni. Žijú asi 120 dní a obsahujú pre náš život nepostrádateľnú zlúčeninu – hemoglobín.

Hemoglobín je substancia schopná viazať kyslík a oxid uhličitý. Z toho vyplýva funkcia erytrocytov.

Vďaka hemoglobínu nesú kyslík z pľúcneho riečiska do tkanív. Kyslík sa tam z erytrocytov uvoľní a spotrebováva v metabolizme tkanív.

Z tkanív do pľúc odvádza erytrocyty oxid uhličitý, ktorý pľúcami vydýchame. Význam má fakt, že zásadnou zložkou hemoglobínu je molekula železa.

Príčiny anémie/chudokrvnosti:


1. Anémia zo zníženej tvorby krviniek v kostnej dreni

a) Aplastická anémia

Toto je celá skupina vrodených aj získaných anémií, ktoré majú jeden spoločný rys – v kostnej dreni sa zastaví produkcia erytrocytov, a často aj ostatných krvných elementov.

Chudokrvnosť patrí medzi dôležité príznaky choroby, objavujú sa aj príznaky nedostatku bielych krviniek (oslabená imunita a časté infekcie) a krvných doštičiek (krvácajúce stavy).

b) Anémia z nedostatku železa

Toto je asi najčastejšia príčina chudokrvnosti, vyššiu tendenciu k nej majú bezpochyby ženy (menštruačné krvácanie).

c) Anémia u chronických ochorení

U mnohých chronických chorôb vrátane nádorových ochorení sa objaví chudokrvnosť. Je veľmi podobná anémii z nedostatku železa.

V tomto prípade má síce telo železa dostatok, ale „uzamyká“ ho vo svojich bunkách. Je to preto, aby sa železo nedostalo do nesprávnych rúk.

Takéto chronické infekcie a nádory totiž železo potrebujú k svojmu rastu. Ako vedľajší efekt bude však postihnutá aj tvorba hemoglobínu a tým aj erytrocytov.

d) Anémia z nedostatku vitamínu B12 a kyseliny listovej

Je častá u alkoholikov, ale aj u ľudí, ktorí majú problém so vstrebávaním vitamínu B12 do tela. Ak súvisí s chronickým zápalom žalúdka, označuje sa ako perniciózna anémia.

2. Anémia pri napadnutí kostnej drene inou chorobou

Sem patria klasicky situácie, kedy je kostná dreň napadnutá nádorom. Môže sa jednať o metastázy klasických nádorov (napríklad rakovina pľúc a iné) aj o hematologické nádory (leukémia, lymfómy, mnohopočetný myelóm).

Niekedy vznikne obraz podobný aplastickej anémii, kedy krvné bunky prestanú vznikať.

Hlavne u hematologických nádorov sa naopak krvné bunky začnú vyrábať vo veľkom počte, ale sú zle funkčné, alebo nefunkčné. Opäť sa teda rozvinú príznaky z ich nedostatku.

3. Anémia zo zvýšených strát krviniek

Sem patria všetky situácie, kedy sa krvinky rozpadajú, alebo sa strácajú z nášho tela u chronických strát krvi. Príčin je viacero, uvediem len niektoré.

a) Autoimunitná hemolytická anémia

Radí sa medzi autoimunitné choroby. V našom tele začne náš vlastný imunitný systém tvoriť protilátky, ktoré začnú ničiť naše červené krvinky.

Výsledkom je ich rozpad a vzniká anémia, ak naše telo nedokáže dostatočne rýchlo tieto straty nahradiť tvorbou nových krviniek.

b) Kosáčikovitá anémia

Aj tu dochádza k rozpadu červených krviniek. Je to dané prítomnosťou abnormálneho hemoglobínu v erytrocytoch.

Tieto erytrocyty majú kosákovitý tvar, nie sú tak pružné a pri priechode malými cievami sa poškodzujú a rýchlejšie rozpadajú.

Problém je na rozdiel od autoimunitnej hemolytickej anémie priamo v červených krvinkách.

c) Talasémia

Ide o skupinu chorôb, ktoré sú geneticky podmienené.

V ich dôsledku sa tvorí menšie množstvo niektorej zo zložiek krvného farbiva hemoglobínu a v dôsledku toho sa zhoršuje prežívanie červených krviniek a zvyšuje sa ich rozpad.

d) Dedičná sférocytóza

Toto je zriedkavé vrodené geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa prejavuje deformáciami červených krviniek, ktoré sa ľahšie rozpadajú.

e) Anémia z chronických strát krvi

Ak dlhodobo strácame červené krvinky v množstve, ktoré naše telo nestíha nahradiť, povedie to prirodzene k postupnej anemizácii chorého.

Klasickým príkladom je rakovina hrubého čreva, ktorá sa často prejavuje krvácaním do čreva a príznakmi chudokrvnosti.

Podobne je tomu aj u nadmerného menštruačného krvácania. Vzhľadom na to, že naše telo je schopné tvorbu krviniek dosť vybičovať, stane sa hlavným problémom nedostatok železa, ktoré spolu s krvinkami strácame.

Preto môžeme túto skupinu anémie zaraďovať aj do skupiny anémií z nedostatku železa.

Prejavy chudokrvnosti

Chudokrvnosť sa prejavuje niekoľkými základnými príznakmi. Väčšina súvisí so zníženou kapacitou krvi pre dýchacie plyny.

Klasickými príznakmi sú slabosť a únava. Svaly nášho tela nemajú dosť kyslíka, a preto sa rýchlejšie unavia. Aj mozog môže trpieť nedostatkom kyslíka, človek omdlieva alebo sa mu často motá hlava.

Menej červených krviniek a hemoglobínu v cievach sa prejaví bledosťou kože a hlavne slizníc. Zjavné je to hlavne na spojovkách.

U normálneho človeka sú ružové, u anemického pacienta budú biele. Chudokrvný človek sa pri námahe začne zadýchavať. Mohlo by sa až zdať, že má nejakú pľúcnu chorobu. Jeho pľúca sú však v poriadku, len sa snaží rýchlejšie dýchať, aby okysličil krv. Bez dostatočného množstva hemoglobínu v krvi to samozrejme nemá žiadúci efekt.

Chudokrvnému človeku tiež častejšie búši srdce, pretože sa snaží prečerpať väčší objem krvi. Chudokrvní ľudia bývajú tiež častejšie zimomraví.

Celkovo súbor vyššie spomínaných príznakov u chudokrvnosti zhrňujeme pod pojmom anemický syndróm.

Diagnostika

U všetkých anémií sa vykoná odber krvi a jej vyšetrenie. Zisťujú počet červených krviniek a množstva hemoglobínu vo vzorke. Tým vlastne môžeme stanoviť alebo vylúčiť anémiu.

Okrem toho zisťujeme koncentráciu železa, proteínu feritínu (určuje množstvo zásobného železa v bunkách) a nasýtenie proteínu transferínu železom.

Transferín totiž vie železo prenášať v krvi. Konkrétne postupy si prečítajte v článkoch o jednotlivých typoch anémií.

Zdôrazniť by som chcel len to, že okrem samotného dôkazu anémie musíme zistiť aj jej príčinu, a to môže byť vykonané pomocou rôznych metód od sternálnej punkcie cez trepanobiopsiu až po endoskopické vyšetrenie tráviaceho traktu (gastroskopia, kolonoskopia). Pochopiteľne sa v ich výbere riadime diagnostickou rozvahou.

Liečba

Liečba samozrejme závisí na vyvolávajúcej príčine. Niekedy dodáme železo, niekedy liečime nádor, niekedy tlmíme imunitu a tak podobne.

Pre všetky typy anémie je spoločné, že ťažkú chudokrvnosť, ktorá človeka ohrozuje na živote, môžeme liečiť transfúziou krvi.

Keď človek nemá vlastné krvinky s hemoglobínom, dodáme mu ich v transfúzii.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chudokrevnost-anemie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button