Nedostatok krvných doštičiek

Nedostatok krvných doštičiek sa odborne nazýva ako trombocytopénia. Môžeme ho chápať ako príznak mnohých ochorení, ktorý má však svoje vlastné prejavy a komplikácie.
Nedostatok krvných doštičiek môžeme považovať za krvácajúci stav, pretože je narušené krvné zrážanie.
Záleží na závažnosti poklese počtu krvných doštičiek. Do určitej miery môže byť pokles doštičiek bezpríznakový, u vyššieho poklesu sa prejavujú príznaky ako je vyššia tvorba modrín, tvorba petechií, krvácanie z nosa, objavenie sa krvi v stolici, krvi v moči, a pod.
Najzávažnejšia komplikácia je vnútorné krvácanie.
Príčiny nedostatku krvných doštičiek:
Podľa príčiny môžeme nedostatok krvných doštičiek rozdeliť do štyroch základných okruhov – buď sa doštičky menej tvoria v kostnej dreni alebo sú vo zvýšenej miere spotrebovávané, alebo sú vychytávané z krvného obehu slezinou, alebo sa dokonca z určitého dôvodu rozpadajú.
I. Znížená tvorba
1. Infekčné choroby
Kostná dreň môže byť narušená pri rôznych infekciách, najmä vírusových.
Dočasný útlm tvorby krvných buniek a krvných doštičiek je popisovaný napríklad u rubeoly, ovčích kiahňach, infekcie EBV vírusom, vírusovej infekčnej hepatitídy a HIV infekcie.
2. Postihnutie kostnej drene nádormi
Môže sa stať, že nádorové bunky sa dostanú do kostnej drene a svojim množením v nej utlačujú tvorbu krvných buniek a doštičiek.
Typickým príkladom sú leukémia a menej často niektoré formy lymfómov.
3. Chemoterapia
Chemoterapia používaná v liečbe mnohých typov zhubných nádorov môže svojim účinkom poškodiť kostnú dreň a spôsobiť jej zníženú funkciu.
To vedie k nedostatku krvných buniek aj doštičiek. Po ukončení chemoterapie sa našťastie krvný obraz väčšinou vracia do normálu.
4. Aplastická anémia
Toto ochorenie je typické pre nedostatok krvných doštičiek, tvorbu červených a bielych krviniek v kostnej dreni.
Príčina je niekedy nejasná, inokedy môžu byť príčinou lieky (typicky antibiotikum známe ako chloramfenikol) alebo vírusové infekcie.
Stav môže byť vrodený a potom hovoríme o tzv. Fanconiho anémii.
5. Alkoholizmus
Dlhodobý alkoholizmus poškodzuje kostnú dreň toxickým účinkom alkoholu.
Dôsledkom je typický nález nedostatku krvných doštičiek u alkoholikov.
II. Zvýšený rozpad
1. Lieky
Existuje viacero rozličných liekov, ktoré môžu spôsobiť vznik abnormálnej imunitnej odpovede proti krvným doštičkám.
Tento efekt bol pozorovaný u niektorých antiepileptík, antibiotík a najmä u heparínu vrátane nízkomolekulárnych heparínov.
V takýchto prípadoch hovoríme o heparínom indukovanej (vyvolanej) trombocytopénii.
2. Autoimunitné procesy
Autoimunitné ochorenie priamo postihujúce krvné doštičky je známe ako idiopatická trombocytopenická purpura.
V organizme vznikajú protilátky napádajúce krvné doštičky, čo vyvolá ich rozpad.
Podobná situácia môže však vzniknúť aj u iných autoimunitných ochorení (napr. systémový lupus erythematosus).
III. Zvýšená spotreba
1. Septické stavy
Septický stav alebo „otrava krvi“ sa objavuje u bakteriálnych infekcií, kedy sa baktérie alebo ich produkty dostanú do krvného obehu.
Základnou podstatou tohto stavu je zápalový proces, ktorý zvyšuje tendenciu krvi k zrážaniu a môže spôsobiť spotrebu a pokles krvných doštičiek.
2. Hemolyticko-uremický syndróm (HUS)
Tento syndróm sa vyskytuje najmä u detí a predpokladá sa, že je vyvolaný určitými kmeňmi baktérie Escherichia coli.
Vyvolávajúce kmene vylučujú zvláštny toxín, ktorý v krvi spôsobuje zhlukovanie krvných doštičiek a vznik drobných zrazenín.
Dôsledkom je pokles počtu doštičiek v krvi s krvácavými komplikáciami a poškodenie drobných ciev obličiek vznikom spomínaných zrazenín.
3. Trombotická trombocytopenická purpura
Toto vzácne ochorenie je relatívne vážne a môže byť vrodené (vrodená porucha niektorých enzýmov) alebo získané.
Prejavuje sa spotrebou krvných doštičiek pri vzniku početných drobných zrazenín a poškodzovaním červených krviniek, ktoré musia okolo týchto zrazenín prechádzať. Tieto poškodenia spôsobujú rozpad červených krviniek (hemolýzu).
4. HELLP syndróm
Tento našťastie vzácnejší syndróm vzniká u žien v tehotenstve a zahŕňa rozpad červených krviniek, zvýšenie pečeňových testov a zníženie počtu krvných doštičiek vplyvom nadmerného zrážania krvi.
Stav je nutné chápať ako život ohrozujúci a v mnohých prípadoch vedie k nutnosti okamžitého ukončenia tehotenstva. Príčina vzniku syndrómu nie je jasná.
5. Diseminovaná intravaskulárna koagulopatia (DIC)
Táto porucha sprevádza rad závažných stavov, kedy dôjde k narušeniu vnútorného prostredia organizmu, na čo telo reaguje zvýšeným zrážaním krvi za vzniku drobných krvných zrazenín a súčasne vyčerpaním počtu doštičiek aj zrážacích (koagulačných) faktorov.
6. Vaskulitídy
Toto zápalové ochorenia autoimunitnej povahy nepostihuje primárne krvné doštičky, ale krvné cievy. Týmto spôsobom vaskulitída spôsobí zápal stien krvných ciev, čo vedie k aktivácii krvných doštičiek a vzniku krvných zrazenín s poklesom počtu voľných doštičiek v krvnom obehu.
IV. Zvýšené vychytávanie doštičiek slezinou
Slezina je orgán, ktorý slúži ako rezervoár krvných buniek aj doštičiek a okrem toho je schopná vychytávať červené krvinky a doštičky a rozkladať staré a nefunkčné krvné bunky.
Väčšina stavov, ktoré spôsobia zväčšenie sleziny, vedie súčasne k zvýšeniu schopnosti tohto vychytávania krvných buniek a doštičiek (tzv. hypersplenizmu) a spôsobí ich nedostatok v krvi.
Zrejme najčastejšou príčinou je cirhóza pečene a portálny pretlak, o ďalších si prečítajte v článku o zväčšení sleziny a o hypersplenizme.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-krevnich-desticek
Použité zdroje: základné zdroje textu