Hypersplenizmus

HypersplenizmusPojem hypersplenizmus znamená výrazne zvýšenú funkciu sleziny. Slezina je orgán, ktorý sa nachádza vľavo pod bránicou v dutine brušnej. Má niekoľko základných funkcií – slúži ako určitý rezervoár krvných buniek a doštičiek a okrem toho pomáha odbúravať prestarnuté červené krvinky. Vďaka vysokému počtu bielych krviniek má veľký význam pre obranyschopnosť organizmu. Hoci sa to nemusí zdať zrejmé aj takto dôležité funkcie sleziny sa môžu stať pri hypersplenizme značne nepríjemnými.

Hypersplenizmus a jeho príčiny


Niekedy nie je príčina jasná a hypersplenizmus vychádza priamo zo sleziny.

V iných prípadoch je však hypersplenizmus dôsledkom iných chorobných stavov, medzi ktoré patria napríklad rôzne chronické infekcie vrátane malárie, niektoré lymfómy, cirhóza pečene a polycytemia vera.

Hypersplenizmus je relatívne často pozorovaný pri niektorých systémových ochorení ako sú napríklad reumatické autoimunitné choroby.

Prejavy

Pri hypersplenizme zvyčajne dochádza k zväčšeniu sleziny a môže sa kvôli tomu objaviť bolesť v ľavom boku. Okrem toho dôjde k poklesu počtu červených krviniek a doštičiek v krvnom riečisku.

O niečo menej často môžeme vidieť aj pokles počtu bielych krviniek. To všetko je čiastočne dané tým, že sú krvné bunky a doštičky vo zvýšenej miere „schované“ v slezine a sčasti priamym rozpadom červených krviniek v tkanive sleziny.

Dôsledkom môžu byť prejavy chudokrvnosti a zníženého zrážanie krvi (tj. napr. anemický syndróm, ľahká tvorba modrín a pod.).

Diagnostika

Vzhľadom k tomu, že u hypersplenizmu je prakticky vždy slezina zväčšená, môžeme ju nahmatať pri vyšetrení brucha (nezväčšenú slezinu nenahmatáme) a zmerať ultrazvukom.

V krvnom obraze potom obvykle nachádzame pokles počtu červených krviniek alebo krvných doštičiek.

Liečba

Ak je známa vyvolávajúca príčina hypersplenizmu, musí byť liečená, ak je to  možné a pri úspešnej terapii hypersplenizmu vymizne.

Pokiaľ nie je liečba možná alebo ak príčina hyperspleniźmu nie je vôbec jasná, potom je jedinou možnosťou prevedenia tzv. Splenektómia, čo je operačné odstránenie sleziny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hypersplenismus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button