Nedostatok železa – chudokrvnosť

Nedostatok železa Nedostatok železa je snáď najčastejšou príčinou vzniku anémie. Železo je nepostrádateľnou zložkou krvného farbiva, hemoglobínu. Keď nemáme železo, nebude sa vyrábať hemoglobín a máme problém. Hneď úvodom upozorňujeme, že všeobecný článok o chudokrvnosti čiže anémií nájdete tu. Naše telo obsahuje len cca 6 gramov železa, čo je hmotnosť asi tak jedného klinca. Je to málo, a preto má náš organizmus obrovskú snahu železom šetriť.

Železo je v telových bunkách uložené naviazaním na bielkovinu feritín (zásobáreň) a v krvi sa na miesto potreby transportuje naviazané na bielkovinu transferín (transport).

Nedostatok železa a jeho príčiny


Hlavnými príčinami je nedostatočný prísun železa v potrave, čo súvisí s nevhodným stravovaním.

Ďalšie, a to extrémne dôležitý faktor, sú straty krvi. Najbežnejším dôvodom je pravidelné menštruačné krvácanie žien.

Ak sa vyššie uvedené faktory skombinujú, je riziko vzniku anémie veľké. Podobne môže dochádzať k stratám železa pri dlhodobých stratách krvi do stolice, alebo do moču. Ďalšou možnosťou môže byť porucha vstrebávania železa v čreve.

Príčinou tohto stavu môžu byť hnačky a poruchy vstrebávania živín, ako je neliečená celiakia, či Crohnova choroba.

Prejavy

Chudokrvnosť sa prejavuje niekoľkými základnými príznakmi. Väčšina z nich súvisí so zníženou kapacitou krvi pre dýchacie plyny.

Klasickými príznakmi sú slabosť a únava. Svaly nášho tela nemajú dosť kyslíka, a preto sa rýchlejšie unavia. Aj mozog môže trpieť nedostatkom kyslíka, človek omdlieva alebo sa mu často motá hlava.

Menej červených krviniek a hemoglobínu v cievach sa prejaví bledosťou kože a hlavne slizníc. Zjavné je to hlavne na spojovkách. U normálneho človeka sú ružové, u anemického pacienta budú biele.

Chudokrvný človek sa pri námahe začne zadýchavať a je dýchavičný. Mohlo by sa až zdať, že má nejakú pľúcnu chorobu. Jeho pľúca sú však v poriadku, len sa snažia viac pracovať, aby okysličili krv. Bez dostatočného množstva hemoglobínu v krvi to samozrejme nemá veľký efekt.

Celkovo spomínané príznaky chudokrvnosti zhrňujeme pod pojem anemický syndróm.

Diagnostika

Z krvi zistíme pokles koncentrácie hemoglobínu a počtu erytrocytov a tým stanovíme diagnózu anémie. Nízka koncentrácia železa v krvi bude svedčiť pre jeho nedostatok v organizme.

Podozrenie potvrdí nízka hladina bielkoviny feritínu v krvi, ktorá je v priamej úmere s množstvom zásob železa. Nízky ferritin znamená málo zásob.

Tiež nájdeme vysokú väzbovú kapacitu bielkoviny transferínu pre železo. To jednoducho znamená, že transferín lačný po železe. Chce ho totiž nadviazať a potom transportovať na miesto potreby. Lenže má smolu, železo jednoducho nie je.

Prevencia

Prevenciou je vhodné stravovanie s dostatočným príjmom železa. Veľa železa je v mäse, najmä v pečeni. Aj množstvo neživočišných potravín, ako napríklad hrach a fazuľa, je bohatá na železo.

Železo je aj v špenáte, ale je ho tam menej, než sa všeobecne traduje.

Vzhľadom k faktu, že železo sa z nášho tráviaceho traktu oveľa horšie vstrebáva pri nedostatku vitamínu C, nie je zlé k tomu zahryznúť niečo, čo obsahuje vitamínu C veľa – napríklad zemiaky, alebo citrusové plody (pomaranče, mandarínky).

Nedostatok železa a liečba tohto stavu

Ak máme málo železa, musíme liečiť pacienta železom. Podávajú sa tabletky obsahujúce železo a pravidelne sa kontroluje krvný obraz, či dochádza k nejakému zlepšeniu.

Dovoľujeme si upozorniť, že železo používané v tabletovej forme môže spôsobiť zelenú alebo čiernu farbu stolice a človek si potom mylne myslí, že má krv v stolici.

Ak očakávame minimálne vstrebávanie železa v tráviacom trakte, je lepšie podať špeciálne preparáty železa vnútrožilovo (napr. Ferinject).

Pozn: U choroby zvanej hemochromatóza je problém úplne opačný. Vrodená genetická vada spôsobí, že sa železo v čreve začne nekontrolovane vstrebávať a ukladať v orgánoch, ktoré poškodzuje. Naše šetrivé telo nemá žiadne mechanizmy, ako sa ho zbaviť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-zeleza-chudokrevnost

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button