Vyliec.sk / Choroby / Nedostatok železa – chudokrvnosť

Nedostatok železa – chudokrvnosť

Nedostatok železa

Nedostatok železa je snáď najčastejšou príčinou vzniku anémie. Železo je nepostrádateľnou zložkou krvného farbiva, hemoglobínu. Keď nemáme železo, nebude sa vyrábať hemoglobín a máme problém.

Hneď úvodom upozorňujeme, že všeobecný článok o chudokrvnosti čiže anémií nájdete tu.

Naše telo obsahuje len cca 6 gramov železa, čo je hmotnosť asi tak jedného klinca. Je to málo, a preto má náš organizmus obrovskú snahu železom šetriť. Železo je v telových bunkách uložené naviazaním na bielkovinu feritín (zásobáreň) a v krvi sa na miesto potreby transportuje naviazané na bielkovinu transferín (transport).

Nedostatok železa a jeho príčiny


Hlavnými príčinami je nedostatočný prísun železa v potrave, čo súvisí s nevhodným stravovaním. Ďalšie, a to extrémne dôležitý faktor, sú straty krvi. Najbežnejším dôvodom je pravidelné menštruačné krvácanie žien. Ak sa vyššie uvedené faktory skombinujú, je riziko vzniku anémie veľké.

Podobne môže dochádzať k stratám železa pri dlhodobých stratách krvi do stolice, alebo do moču. Ďalšou možnosťou môže byť porucha vstrebávania železa v čreve. Príčinou tohto stavu môžu byť hnačky a poruchy vstrebávania živín, ako je neliečená celiakia, či Crohnova choroba.

Prejavy

Chudokrvnosť sa prejavuje niekoľkými základnými príznakmi. Väčšina z nich súvisí so zníženou kapacitou krvi pre dýchacie plyny. Klasickými príznakmi sú slabosť a únava. Svaly nášho tela nemajú dosť kyslíka, a preto sa rýchlejšie unavia. Aj mozog môže trpieť nedostatkom kyslíka, človek omdlieva alebo sa mu často motá hlava. Menej červených krviniek a hemoglobínu v cievach sa prejaví bledosťou kože a hlavne slizníc. Zjavné je to hlavne na spojovkách.

U normálneho človeka sú ružové, u anemického pacienta budú biele. Chudokrvný človek sa pri námahe začne zadýchavať a je dýchavičný. Mohlo by sa až zdať, že má nejakú pľúcnu chorobu. Jeho pľúca sú však v poriadku, len sa snažia viac pracovať, aby okysličili krv.

Bez dostatočného množstva hemoglobínu v krvi to samozrejme nemá veľký efekt. Celkovo spomínané príznaky chudokrvnosti zhrňujeme pod pojem anemický syndróm.

Diagnostika

Z krvi zistíme pokles koncentrácie hemoglobínu a počtu erytrocytov a tým stanovíme diagnózu anémie. Nízka koncentrácia železa v krvi bude svedčiť pre jeho nedostatok v organizme.

Podozrenie potvrdí nízka hladina bielkoviny feritínu v krvi, ktorá je v priamej úmere s množstvom zásob železa. Nízky ferritin znamená málo zásob. Tiež nájdeme vysokú väzbovú kapacitu bielkoviny transferínu pre železo. To jednoducho znamená, že transferín lačný po železe. Chce ho totiž nadviazať a potom transportovať na miesto potreby. Lenže má smolu, železo jednoducho nie je.

Prevencia

Prevenciou je vhodné stravovanie s dostatočným príjmom železa. Veľa železa je v mäse, najmä v pečeni. Aj množstvo neživočišných potravín, ako napríklad hrach a fazuľa, je bohatá na železo. Železo je aj v špenáte, ale je ho tam menej, než sa všeobecne traduje.

Vzhľadom k faktu, že železo sa z nášho tráviaceho traktu oveľa horšie vstrebáva pri nedostatku vitamínu C, nie je zlé k tomu zahryznúť niečo, čo obsahuje vitamínu C veľa - napríklad zemiaky, alebo citrusové plody (pomaranče, mandarínky).

Nedostatok železa a liečba tohto stavu

Ak máme málo železa, musíme liečiť pacienta železom. Podávajú sa tabletky obsahujúce železo a pravidelne sa kontroluje krvný obraz, či dochádza k nejakému zlepšeniu. Dovoľujeme si upozorniť, že železo používané v tabletovej forme môže spôsobiť zelenú alebo čiernu farbu stolice a človek si potom mylne myslí, že má krv v stolici. Ak očakávame minimálne vstrebávanie železa v tráviacom trakte, je lepšie podať špeciálne preparáty železa vnútrožilovo (napr. Ferinject).

Pozn: U choroby zvanej hemochromatóza je problém úplne opačný. Vrodená genetická vada spôsobí, že sa železo v čreve začne nekontrolovane vstrebávať a ukladať v orgánoch, ktoré poškodzuje. Naše šetrivé telo nemá žiadne mechanizmy, ako sa ho zbaviť.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.