Poruchy vstrebávania živín

poruchy vstrebávania živínPoruchy vstrebávania živín patria medzi veľmi nepríjemné stavy, ktoré sú spojené najmä s chorobami tráviaceho traktu. Vstrebávanie väčšiny živín prebieha v sliznici tenkého čreva, sú k nemu však nutné aj tráviace enzýmy pankreasu a žlč. Porucha ktorejkoľvek z týchto zložiek vyústi v nedostatočný prísun živín. Vymenujeme si tie klinicky najvýznamnejšie a najčastejšie z nich.

Porucha vstrebávania živín a jej príčiny:


1. Celiakia

Celiakia je veľmi častým autoimunitným ochorením, pri ktorom dochádza ku skríženej reakcii protilátok nášho tela proti zložkám lepku (zlúčenina vyskytujúca sa v obilninách a vo viacerých bežných potravinách) a črevnej sliznici.

Dôsledkom je zápal sliznice tenkého čreva a poruchy vstrebávania živín rôzneho rozsahu.

2. Intolerancia laktózy

Tento stav je vyvolaný vrodenými alebo získanými poruchami laktázy, enzýmu črevnej sliznice, ktorý nám umožňuje štiepiť mliečny cukor (laktózu).

Bez laktázy nie sme schopní správne tráviť mliečne výrobky a to vedie k vzniku chronických hnačiek a poruche vstrebávania živín.

3. Crohnova choroba

Typická forma tejto autoimunitné choroby napáda tenké črevo a tým môže viac či menej narušiť vstrebávanie živín.

Je samozrejme dôležitý rozsah postihnutého čreva a prípadná prítomnosť ďalších komplikácií ako je napríklad tvorba fistúl.

4. Infekcia tráviaceho traktu

Pri klasických črevných chrípkach, ktoré trvajú maximálne niekoľko dní, nemôžeme hovoriť o poruche vstrebávania živín, hoci aj ony môžu spôsobiť vážnu dehydratáciu.

Poruchy vstrebávania živín sú spojené skôr s infekčnými procesmi, ktoré vyvolávajú chronické hnačky. Patrí k nim napríklad veľmi vzácna Whippleho choroba.

K zníženému vstrebávania živín dochádza aj u viacerých črevných parazitných infekcií (napr. pásomnica).

5. Syndróm krátkeho čreva

Tu spadajú stavy, pri ktorých dochádza k zníženiu absorpčnej plochy tenkého čreva, cez ktorú sa môžu živiny vstrebávať. Typicky sa jedná o stavy po chirurgických zákrokoch, pri ktorých je časť tenkého čreva operačne odstránená.

Dodajme len, že úplné odstránenie tenkého čreva by bol zákrok nezlučiteľný so životom. Ku skráteniu čreva môže dôjsť aj pri vzniku abnormálnych spojok medzi časťami tráviacej trubice (tzv. črevne fistuly). Tie sú bežné u niektorých foriem Crohnovej choroby.

6. Syndróm slepej kľučky

Ide o stav, kedy sa do tenkého čreva dostávajú baktérie. Za normálnych okolností je výskyt baktérií v tenkom čreve minimálny, na rozdiel od čreva hrubého.

Baktérie pôsobia v tenkom čreve svojím metabolizmom rušivo, blokujú vstrebávanie vitamínu B12 a narušujú správnu funkciu žlče.

7. Ožiarenie tenkého čreva

Tento problém v súčasných podmienkach nastáva pri ožarovaní zhubných nádorov v dutine brušnej.

Bunky sliznice tenkého čreva sú na ožiarenie veľmi citlivé a ich poškodeniu potom spôsobí hnačky a poruchy vstrebávania živín.

8. Amyloidóza čreva

Amyloidóza je systémové ochorenie, pri ktorom sa v rade orgánov ukladá zlúčenina zvaná amyloid.

Tieto orgány potom strácajú svoju funkciu, u tráviacej trubice ide o funkciu trávenia a vstrebávania potravy.

9. Choroby pankreasu

Choroby pankreasu, ktoré spôsobia zníženie tvorby jej tráviacich enzýmov vyvolávajú poruchy vstrebávania živín.

Nedostatočne natrávené zložky potravy nemôže ani zdravá črevná sliznica správne absorbovať. Medzi klasické choroby spôsobujúce poruchu funkcie pankreasu patrí chronický zápal slinivky brušnej, cystická fibróza a rozsiahlejšie formy rakoviny pankreasu.

10. Celkové príčiny

Aj niektoré ochorenia iných telesných sústav mimo tráviaci trakt sa môžu prejaviť poruchou vstrebávania živín.

Je to typické pre neliečenú zvýšenú funkciu štítnej žľazy a pre chronickú cukrovku.

Prejavy poruchy vstrebávania živín

Príznaky závisia na konkrétnom ochorení, ktoré poruchu vstrebávania živín spôsobuje a na tom, akých živín a vitamínov je najväčší nedostatok.

Uspokojme sa s tvrdením, že sa bude vyskytovať kombinácia  spomínaných prejavov.

Vo všeobecnosti dochádza zvyčajne k podvýžive, k nechcenému úbytku na váhe, neprospievanie, v prípade deti k nedostatočnému telesnému rastu a u žien k vymiznutiu menštruácie.

Nedostatok bielkovín v tele môže spôsobiť vznik opuchov a úbytok svalovej hmoty. Nevstrebané živiny potom odchádzajú so stolicou a to býva spojené s hnačkami.

Straty nevstrebaných tukov do stolice spôsobujú jej nažltlé zafarbenie, mastný vzhľad a nepríjemný zápach.

Pomerne závažné dôsledky má porucha vstrebávania železa, pri ktorej vzniká chudokrvnosť z nedostatku železa.

Nedostatok vitamínov je ďalším problémom. Nedostatok vitamínov skupiny B môže spôsobiť napríklad nepríjemnú zhubnú anémiu (nedostatok vitamínu B12). Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť odvápňovanie kostí a teda osteoporózu.

Pokiaľ by stav viedol k výraznému nedostatku vitamínu K, ktorý je nutný pre správnu funkciu zrážania krvi, mohli by vzniknúť najrôznejšie krvácavé komplikácie (napr. ľahká tvorba modrín, a pod.).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/poruchy-vstrebavani-zivin

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button