Črevné fistuly

črevné fistulyČrevné fistuly sú abnormálne spojky medzi črevom a iným dutým orgánom alebo povrchom tela. Sú to komplikácie niektorých zápalových chorôb tráviaceho traktu a môžu svojmu nositeľovi veľmi výrazne zhoršiť kvalitu života.Všeobecne možno črevné fistuly deliť na vonkajšie (črevo-povrch tela) a vnútorné (črevo-črevo, alebo črevo-iný orgán).

Príčiny vzniku črevných fistúl


Črevné fistuly sú kanáliky, ktoré môžu vznikať pri zápalových procesoch v dutine brušnej. Typické je to najmä pre zápalovú autoimunitnú chorobu známu ako Crohnova choroba a potom tiež pre ťažšie formy divertikulitídy (zápal črevných vydutín).

Črevné fistuly môžu sprevádzať aj niektoré formy rakoviny hrubého čreva a môžu druhotne vzniknúť aj po rozsiahlejších chirurgických zákrokoch v dutine brušnej.

Rovnako tak vznik fistúl niekedy nasleduje po ožarovaní dutiny brušnej pri liečbe nádorových ochorení, fistuly v tomto prípade vznikajú v rámci radiačnej terapie.

Fistula medzi črevom a žalúdkom sa môže objaviť u dlhodobo neliečeného žalúdočného vredu, ktorý prerastie z žalúdka do čreva a tieto orgány prepojí.

Príznaky

Črevné fistuly môžu fungovať ako skratky, ktorými črevný obsah pretečie rýchlejšie akoby mal a to spôsobí narušené vstrebávanie živín, hnačky a niekedy aj dehydratáciu.

Fistuly okrem toho často spôsobujú, že sa črevný obsah (tj. stolica) dostáva tam, kam by nemal. Ide už len o to, kam fistula vyúsťuje.

Pre Crohnovu chorobu sú typické tzv. perianálne fistuly, ktoré vyúsťujú na povrchu kože pri konečníku. Môže dôjsť aj k porušeniu zvierača a vzniku inkontinencie stolice.

Vytekanie stolice značne zhoršuje hygienu a môže spôsobiť hnisavé kožné zápaly. Fistuly však môžu ústiť nielen na povrch tela, ale aj do iných dutých orgánov dutiny brušnej ako je napríklad močový mechúr a pošva.

V takom prípade sa stolica dostáva do močovej sústavy alebo do gynekologického traktu, odkiaľ vyteká a spôsobuje jeho infekcie.

U fistúl spájajúcich črevo so žalúdkom môže zápach stolice idúcej z čreva do žalúdka spôsobiť veľmi nepríjemný zápach z úst.

Diagnostika

Prítomnosť vonkajších fistúl ústiacich na povrch tela môže lekár vidieť na vlastné oči.

Vnútorné fistuly spájajúce črevo s iným orgánom môžeme najlepšie vizualizovať pomocou rôznych kontrastných látok, ktoré aplikujeme do tráviaceho traktu alebo priamo do fistuly (tzv. fistulografia) a následne pomocou zobrazovacích metód (röntgen alebo CT vyšetrenie) vďaka toku týchto látok sledujeme, kadiaľ fistula vedie a kde ústi. V tenkom čreve je veľmi prínosným vyšetrením CT Enteroklýza.

Pomery v hrubom čreve (a eventuálne v žalúdku) si potom môžeme vizualizovať endoskopickými metódami ako je kolonoskopia (a gastroskopia).

Liečba

Liečba fistúl je mnohokrát zložitá a musí byť vždy individuálna.

Všeobecne povedané snažíme sa liečiť príčinu vzniku fistuly, napríklad sa pokúšame tlmiť priebeh Crohnovej choroby. Infekčné komplikácie fistúl liečime antibiotikami a chorým zabezpečujeme dostatok živín.

V niektorých prípadoch môže byť nutné na nejakú dobu nahradiť príjem potravy ústami za parenterálnu výživu (tj. špeciálne výživové roztoky podávané vnútrožilovo), aby sme dovolili črevu si oddýchnuť a uľahčili hojivé procesy.

Za ideálnych okolností sa po určitej dobe fistuly samy vyhoja, v opačnom prípade sa dajú chirurgicky odstrániť buď fistuly alebo priamo postihnuté časti čreva.

Ak pretrváva však chorobný stav, ktorý vznik fistúl spôsobil, je pravdepodobnosť ich znovuobjavenie veľmi vysoká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strevni-pistele

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button