Vyliec.sk > Choroby > Črevné fistuly

Črevné fistuly

črevné fistulyČrevné fistuly sú abnormálne spojky medzi črevom a iným dutým orgánom alebo povrchom tela. Sú to komplikácie niektorých zápalových chorôb tráviaceho traktu a môžu svojmu nositeľovi veľmi výrazne zhoršiť kvalitu života.

Všeobecne možno črevné fistuly deliť na vonkajšie (črevo-povrch tela) a vnútorné (črevo-črevo, alebo črevo-iný orgán).

Príčiny vzniku črevných fistúl


Črevné fistuly sú kanáliky, ktoré môžu vznikať pri zápalových procesoch v dutine brušnej. Typické je to najmä pre zápalovú autoimunitnú chorobu známu ako Crohnova choroba a potom tiež pre ťažšie formy divertikulitídy (zápal črevných vydutín).  Črevné fistuly môžu sprevádzať aj niektoré formy rakoviny hrubého čreva a môžu druhotne vzniknúť aj po rozsiahlejších chirurgických zákrokoch v dutine brušnej. Rovnako tak vznik fistúl niekedy nasleduje po ožarovaní dutiny brušnej pri liečbe nádorových ochorení, fistuly v tomto prípade vznikajú v rámci radiačnej terapie.

Fistula medzi črevom a žalúdkom sa môže objaviť u dlhodobo neliečeného žalúdočného vredu, ktorý prerastie z žalúdka do čreva a tieto orgány prepojí.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Príznaky

Črevné fistuly môžu fungovať ako skratky, ktorými črevný obsah pretečie rýchlejšie akoby mal a to spôsobí narušené vstrebávanie živín, hnačky a niekedy aj dehydratáciu. Fistuly okrem toho často spôsobujú, že sa črevný obsah (tj. stolica) dostáva tam, kam by nemal. Ide už len o to, kam fistula vyúsťuje.

Pre Crohnovu chorobu sú typické tzv. perianálne fistuly, ktoré vyúsťujú na povrchu kože pri konečníku. Môže dôjsť aj k porušeniu zvierača a vzniku inkontinencie stolice. Vytekanie stolice značne zhoršuje hygienu a môže spôsobiť hnisavé kožné zápaly. Fistuly však môžu ústiť nielen na povrch tela, ale aj do iných dutých orgánov dutiny brušnej ako je napríklad močový mechúr a pošva. V takom prípade sa stolica dostáva do močovej sústavy alebo do gynekologického traktu, odkiaľ vyteká a spôsobuje jeho infekcie.

U fistúl spájajúcich črevo so žalúdkom môže zápach stolice idúcej z čreva do žalúdka spôsobiť veľmi nepríjemný zápach z úst.

Diagnostika

Prítomnosť vonkajších fistúl ústiacich na povrch tela môže lekár vidieť na vlastné oči. Vnútorné fistuly spájajúce črevo s iným orgánom môžeme najlepšie vizualizovať pomocou rôznych kontrastných látok, ktoré aplikujeme do tráviaceho traktu alebo priamo do fistuly (tzv. fistulografia) a následne pomocou zobrazovacích metód (röntgen alebo CT vyšetrenie) vďaka toku týchto látok sledujeme, kadiaľ fistula vedie a kde ústi. V tenkom čreve je veľmi prínosným vyšetrením CT Enteroklýza.

Pomery v hrubom čreve (a eventuálne v žalúdku) si potom môžeme vizualizovať endoskopickými metódami ako je kolonoskopia (a gastroskopia).

Liečba

Liečba fistúl je mnohokrát zložitá a musí byť vždy individuálna. Všeobecne povedané snažíme sa liečiť príčinu vzniku fistuly, napríklad sa pokúšame tlmiť priebeh Crohnovej choroby. Infekčné komplikácie fistúl liečime antibiotikami a chorým zabezpečujeme dostatok živín.

V niektorých prípadoch môže byť nutné na nejakú dobu nahradiť príjem potravy ústami za parenterálnu výživu (tj. špeciálne výživové roztoky podávané vnútrožilovo), aby sme dovolili črevu si oddýchnuť a uľahčili hojivé procesy.

Za ideálnych okolností sa po určitej dobe fistuly samy vyhoja, v opačnom prípade sa dajú chirurgicky odstrániť buď fistuly alebo priamo postihnuté časti čreva. Ak pretrváva však chorobný stav, ktorý vznik fistúl spôsobil, je pravdepodobnosť ich znovuobjavenie veľmi vysoká.

Črevné fistuly

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.