Zápach z úst

zápach z ústZápach z úst (odborne halitóza) je veľmi nepríjemný príznak, ktorým trpí pomerne veľké množstvo ľudí. Väčšinou je len obťažujúci, ale zriedkavo môže byť aj príznakom vážnych chorôb a stavov. Viac o zápachu z úst a o tom aké môžu byť jeho príčiny sa dozviete nasledujúcom článku.

Príčiny zápachu z úst: 


1. Fajčenie

Cigaretový dym je zmes mnohých agresívnych chemických zlúčenín, ktoré nepríjemne zapáchajú. Fajčiari tak majú prirodzene časté ťažkosti so zápachom z úst.

Okrem toho dym vysušuje ústnu dutinu, čo k zápachu tiež prispieva.

2. Sucho v ústach

Sliny pomáhajú čistiť ústnu dutinu od nečistôt, a preto je vysychanie dutiny ústnej bez ohľadu na jeho príčinu priamo spojené s nepríjemným zápachom.

Vysychanie môže byť spôsobené dehydratáciou, fajčením, niektorými imunitnými chorobami a pod.

3. Potrava

Množstvo potravín a vypitých nápojov ovplyvňuje zápach vydychovaneho vzduchu.

Typické sú aromatické pochutiny ako napríklad cesnak, z tekutín je to najmä alkohol.

4. Zlá hygiena ústnej dutiny

Toto je pomerne častá príčina zápachu z úst. Najviac sa na nej podieľa nedostatočné čistenie zubov.

Ak sú prítomné aj zubné kazy, problémy sa zhoršujú. Za zápach sú zodpovedné baktérie, ktoré sú súčasťou zubného povlaku a vytvárajú mnoho zapáchajúcich zlúčenín.

5. Infekcie

Infekcia ústnej dutiny a priľahlých oblastí môže byť spojená so zápachom z úst.

Môže ísť o zápaly ďasien, paradentóza (zápal, ktorý postihuje ďasno, kostné lôžko, v ktorom je zub uložený a väzy), zubné kazy, hnisavé angíny, zápaly dutín a pod. To isté platí aj pre zápaly dolných dýchacích ciest.

6. Refluxná choroba

Vracajúca sa žalúdočná šťava do pažeráka môže spôsobovať nepríjemný zápach z úst.

Typické to bude najmä hneď ráno, pretože návrat štiav je častejší v noci, keď človek leží v horizontálnej polohe.

7. Gastroparéza

Nepríjemný zápach z úst spôsobuje aj gastroparéza alebo porucha vyprázdňovania žalúdka, táto choroba má mnoho príčin.

Pomerne často sa s ňou stretávame ako s komplikáciou u pacientov ktorých už roky trápi cukrovka. Cukrovka narušuje okrem iného aj nervy ovplyvňujúce pohyblivosť tráviaceho traktu a to vedie k hromadeniu potravy v žalúdku.

Ako riešenie zvyčajne podávame lieky na zrýchlenie pohybu tráviaceho traktu (prokinetiká).

Pozn.: Pokiaľ ide o zápach z tráviaceho traktu, stretávajú sa gastroenterológovia vzácne aj so zápachom spôsobeným chronickým žalúdočným vredom. Neliečený vred môže niekedy prerásť zo žalúdočnej steny do niektorého blízko uloženého orgánu. U niektorých pacientov došlo k prerastaniu vredu do hrubého čreva a následné prepojenie dutiny žalúdka s dutinou hrubého čreva novo vzniknutú fistúl (infekčné dutiny). To malo za následok stratu na váhe, pretože veľká časť potravy sa bez vstrebanie v tenkom čreve dostala fistulou priamo do hrubého čreva a odporný zápach z úst, ktorý vychádzal z hrubého čreva (de facto zápach stolice).

8. Zlyhávanie pečene

Tento stav sa môže vyznačovať okrem iného aj zvláštnym zápachom z úst, ktorý sa nazýva ako foetor hepaticus [fétor hepatikus].

Je ťažké ho popísať, ale verte mi, že nie je vôbec príjemný. Prirovnal by som ho ku sladkému zápachu, v ktorom sú cítiť výkaly.

9. Cukrovka 1. typu

Neliečená cukrovka 1. typu je spojená s nedostatkom inzulínu a zvýšenou hladinou krvného cukru. Pri prílišnom zvýšení hladiny cukru a rozvratu vnútorného prostredia človek upadá do bezvedomia, ktoré sa označuje ako hyperglykemická kóma.

Nedostatok inzulínu vedie v organizme k tvorbe zlúčenín známych ako ketolátky, ktoré slúžia namiesto cukru ako náhradný zdroj energie. Jednou z týchto ketolátok je aj plynný acetón, ktorý je chorými vydýchávaný.

Vydychovaný acetón spôsobuje charakteristický zápach, ktorý je nanešťastie dosť podobný alkoholu. Diabetik 1. typu v hyperglykemickej kóme ležiaci na ulici môže byť tak zamenený s opitým človekom a ponechaný bez pomoci, čo môže mať tragické následky.

10. Zlyhanie obličiek

Zlyhávanie obličiek (akútne alebo pokročilé chronické) – v tomto prípade dochádza k hromadeniu dusíkatých splodín v tele vrátane amoniaku, čo spôsobí charakteristický zápach z úst.

11. Nádory

Akékoľvek nádory v oblasti ústnej dutiny , či hornej časti dýchacieho či tráviaceho traktu môžu spôsobiť nepríjemný zápach z úst.

Pozn: Body 1-5 sú bežné. Body 6-9 sú vzácnejšie a pre lekárov zároveň aj podstatne zaujímavejšie.

Liečba zápachu z úst

Základnou prevenciou je dostatočná zubná hygiena – pravidelné čistenie zubov, používanie medzizubných nití a pod. Dôležité je to najmä ráno, eventuálne po jedle.

Vhodný je aj pravidelný pitný režim, pomáha aj žuvanie žuvačiek – podporuje tvorbu slín a zvlhčenie ústnej dutiny.

Samozrejmosťou je nefajčiť, fajčiar bude mať so zápachom z úst vždy problémy. Pokiaľ ide o zápach z úst spôsobený internými chorobami, je nutné liečiť predovšetkým tie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zapach-z-ust

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button