Úvod / Choroby / Paradentóza

Paradentóza

ParadentózaParadentózu označujeme taktiež ako parodontitídu a väčšina ľudí ju nie celkom správne prekrstila na paradentózu. Paradentóza je zápalové ochorenie závesného aparátu zuba, ktorý pomáha udržať zub v ďasne. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Závesný aparát zuba (tzv. parodont) je pomerne zložitý a tvorí ho ďasno, kosť, zubný cement a väzivové parodontálne väzy. Je to zásluha práve tohto aparátu, že zuby držia pevne v ďasnách.

Paradentóza a jej príčiny:


Najčastejšou príčinou je nedostatočná ústna hygiena a hromadenie baktérií a plaku v dutine ústnej v blízkosti styku zubov s ďasnami. Ďasno býva postihnuté zápalom za vzniku tzv. Gingivitídy a proces sa môže postupne rozšíriť až na parodont.

Vyššie riziko parodontózy majú fajčiari a ľudia s oslabenou imunitou (najmä diabetici).

Prejavy:

Zapálené ďasno v blízkosti zuba je začervenané, opuchnuté a bolestivé, niekedy môže krvácať. Šírenie zápalu môže spôsobiť tvorbu hnisu (zápach z úst) a ak nie je stav riešený, môže dôjsť k nevratnému poškodeniu väzivových a v neskorších fázach aj kostných zložiek parodontu. To môže viesť k rúšaniu zubu a niekedy dokonca k jeho vypadnutiu

Diagnostika:

Diagnózu, jej ťarchu a následnú terapiu u chorého s vyššie spomínanými ťažkosťami väčšinou stanoví zubný lekár na základe vyšetrenia dutiny ústnej pohľadom a s pomocou nástrojov. 

Liečba:

Choroba sa má liečiť čo najskôr, aby sa predišlo komplikáciám. Základom je dostatočná ústna hygiena a pravidelné čistenie zubov vrátane medzizubných priestorov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *