Úvod / Príznaky / Krvácanie z ďasien

Krvácanie z ďasien

krvácanie z ďasienKrvácanie z ďasien sa objavuje pomerne často a väčšinou súvisí s ich zápalom, na druhú stranu však môže ísť aj o dôsledok iných systémových ochorení. Aké sú všetky možné príčiny krvácania z ďasien sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny krvácania z ďasien:


1. Zápal ďasien

Ďasná sú začervenané, bolestivé a môžu byť opuchnuté. Krvácanie sa môže objaviť samovoľne alebo pri podráždení ďasien pri čistení zubov. Zápal ďasien môže časom narušiť kotviaci systém zubov a spôsobiť ich predčasné vypadávanie.

Ak chcete predísť predčasnému vypadávaniu zubov, tak ideálnou prevenciou sú pravidelné kontroly u zubného lekára a poctivé dodržiavanie hygieny dutiny ústnej (pravidelné čistenie vrátane používania medzizubnej nite, odstraňovanie medzizubného kameňa, apod.).

2. Hrubé čistenie

Aj relatívne zdravé ďasná môžu krvácať, ak ich čistíme príliš nešetrne a používame príliš tvrdú kefku na zuby. Ideálne je poradiť sa o spôsobe správneho čistenia zubov so svojím zubným lekárom.

3. Nádory v dutine ústnej

Krvácanie z ďasien môže byť spôsobené nádorom rastúcim v ich oblasti, ktorý môže mať podobu vredu. Našťastie ide o vzácnu príčinu krvácania z ďasien, ktorú však nemožno vylúčiť u alkoholikov a ťažkých fajčiarov.

4. Krvácavé stavy

Prakticky všetky krvácavé stavy môžu zvýšiť riziko riziko a spôsobiť krvácanie z ďasien. Z najtypickejších menujme nedostatok vitamínu C a nežiaduci vplyv liekov na riedenie krvi. O ďalších možných príčinách nájdete informácie v príslušnom článku.

5. Žuvanie betelových orieškov

Tento zlozvyk je veľmi rozšírený v Afrike a v Ázii. Plody betelovej palmy majú stimulačné účinky, a preto sú veľmi obľúbené. Pravidelné užívanie však poškodzuje ďasná, spôsobuje ich krvácanie a pľuvanie krvavých slín. U pravidelných užívateľov betelových orechov bol pozorovaný vyšší výskyt rakoviny jazyka a rakoviny ústnej dutiny.

Krvácanie z ďasien
5 (99.29%) 28 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *