Prejavy a príznaky rakoviny

prejavy a príznaky rakovinyDo tohto článku by som zaradila najčastejšie príznaky rakoviny a najbežnejších zhubných ochorení. Určitý problém je v tom, že neexistujú príznaky, ktoré by boli typické pre nádorové ochorenia. Nádory sa v drvivej väčšine prejavujú ako príznaky mnohých iných (často banálnych) chorôb. Pozor si teda musíme dávať na dobu ich trvania a na súčasný výskyt dvoch a viacerých týchto príznakov.

Príznaky rakoviny a nádorov môžeme rozlíšiť na celkové a miestne. Miestne súvisia skôr s lokálnym postihnutím nejakého tkaniva nádorovým procesom, celkové príznaky sú spojené s generalizáciou nádorového procesu a s tvorbou metastáz. Viac o rakovine a jej príznakoch sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príznaky rakoviny: 

1. Strata na váhe

Nechcený úbytok na váhe je pomerne nebezpečný príznak rakoviny, ktorý sa samozrejme môže vyskytovať aj u rady nenádorových stavov.

Vyšetrený by určite mal byť pacient, ktorý za cca 6 mesiacov stratil cca 10% svojej pôvodnej váhy. Strata váhy je zvyčajne dôsledkom neskorého generalizovaného nádorového procesu. Nádor spotrebúva živiny, ale zásadný problém je v celkovej zápalovej reakcii organizmu na prítomnosť nádoru.

Vytvára sa obrovské množstvo zápalových produktov, ktoré v organizme vedú ku katabolizmu (odbúravanie).

Človek chradne, trpí nechutenstvom, stráca na váhe a tento úbytok nemožno zvrátiť ani tou najlepšou výživou. Dodajme, že okrem tukových zásob dochádza k výraznému úbytku svalovej hmoty jednotlivca.

2. Nočné potenie a dlhodobo zvýšená teplota

Tieto príznaky rakoviny opäť patria medzi varovné,  ktoré v prípade nádorového stavu súvisia s generalizovanou zápalovou odpoveďou nášho organizmu.

Obranné zlúčeniny produkované vo veľkom môžu spôsobiť opakovane vyššiu teplotu (skôr medzi 37-37.9 ° C ako klasickú horúčku) a nočné potenie.

U mladších ľudí sprevádza tento príznak krvné nádorové ochorenia ako sú leukémia a lymfómy

Tieto krvné choroby sú zvyčajne diagnostikované práve v generalizovanom štádiu, napriek tomu sú však mnohokrát aj v tejto fáze dobre liečiteľné.

3. Zväčšené lymfatické uzliny

Bezbolestné zdurenie podkožných lymfatických uzlín je príznak, ktorý je nutné vyšetriť.

Prítomný môže byť v podstate u akéhokoľvek nádoru, ktorý metastázuje do uzlín, veľmi časté je zväčšenie uzlín u krvných nádorov.

4. Únava

Pocit únavy je často prítomný u nádorových ochorení. Je to bohužiaľ tak subjektívny a nešpecifický príznak,takže nie je príliš použiteľný.

Varovný a zaradiť ho medzi príznaky rakoviny môžeme vtedy, ak sa vyskytuje súčasne s inými príznakmi.

5. Kašeľ a chrapot

Vyšetrenie by mal byť pacient s chronickým kašľom, to jest s kašľom trvajúcom dlhšie ako 2-3 týždne. Súčasťou vyšetrenia by mal v takom prípade byť röntgen pľúc (ideálne predozadný a bočný).

Ak je človek fajčiar, je chronický kašeľ varovný. (Problém je v tom, že kašeľ tak nejako patrí k chronickej fajčiarske bronchitíde.

Zaujíma nás tak skôr výraznejšie zhoršenie či zmena charakteru kašľa). S dlhšie trvajúcim chrapotom (2-3 týždne) je to podobné.

Okrem snímky pľúc by mal byť pacient aspoň krátko vyšetrený lekárom ORL.

6. Žltačka

U detí či mladých ľudí sa bude pravdepodobne jednať o vírusovú hepatitídu, žltačka spojená s bolesťou pod pravým rebrom je zase väčšinou spojená so žlčníkovými kameňmi.

Ak vznikne však žltačka u staršieho človeka, ktorá je nebolestivá (tj. bez bolesti pod pravým rebrom), je to zlý a smutný príznak.

Príčinou je často nádor, ktorý svojím rastom utlačil žlčovod. A pretože skoro všetky nádory v tejto lokalizácii sú smrteľne nebezpečné, nebýva prognóza dobrá.

7. Chudokrvnosť

Nedostatok červených krviniek môže sprevádzať prakticky akýkoľvek nádor.

Naše telo sa bráni nádoru aj tým, že pred ním schováva železo (to nemajú nádory rady, pretože ho potrebujú pre svoj rast).

Železo je však potrebné aj pre vývoj červených krviniek. Niektoré nádory môžu spôsobiť chudokrvnosť tým, že spôsobujú postupné krvácanie – typické je to pre rakovinu hrubého čreva a môže byť prítomne aj u rakoviny obličiek.

8. Krvácanie

Nález krvácania z nejasnej príčiny by mal byť spojený s detailnejším vyšetrením.

Hovorím teraz najmä o náleze krvi v stolici, krvi v moči, vykašliavať krv, gynekologické krvácanie, a pod. krvácanie patrí medzi časté prejavy a príznaky rakoviny.

9. Bolesti hlavy a epileptický záchvat

Tieto prejavy a príznaky rakoviny sa môžu objaviť u nádorov mozgu. Mozgové nádory sú síce v drvivej väčšine nezhubné, zahubiť chorého však môžu iba svojim rastom kvôli útlaku mozgového tkaniva pri vzniku vnútrolebečného pretlaku.

Z toho dôvodu je nutné ich sledovať a v prípade potreby riešiť – postupuje sa tu individuálne.

Platí, že človek s trvajúcimi bolesťami hlavy by mal byť vyšetrený neurológom, pri obrovskom počte ľudí trpiacich bolesťami hlavy z iných príčin (stres, krčná chrbtica, migréna a mnoho ďalších) to však nie je vždy možné.

Epileptický záchvat je už niečo iné a každý novo zachytený záchvat by mal byť zhodnotený neurológom a eventuálne vyšetrený pomocou CT vyšetrenia, či magnetickej rezonancie mozgu.

10. Hrčka v prsníku

Tento príznak rakoviny je okrem iného. Typický pre rakovinu prsníka.

Väčšinou sa jedná o nenádorové ložisko, rozhodne však nie je vhodné nález nejasného ložiská podceniť.

Liečba rakoviny prsníka je v dnešnej dobe na veľmi dobrej úrovni, predsa len však platí, že čím skôr je choroba odhalená, tým úspešnejšie sa lieči.

11. Striedanie hnačky a zápchy

Toto je typické pre ľavostranné formy rakoviny hrubého čreva.

12. Abnormality materských znamienok

Objavenie sa nových či zmeny starých znamienok môžu byť spojené s relatívne častým a veľmi nebezpečným kožným nádorom melanómom.

Varovné sú nepravidelnosti tvaru, rýchly rast, čierna farba, krvácanie zo znamienka pod. Vyšetrenie kožným lekárom je v takom prípade dobrým nápadom.

13. Patologické zlomeniny

Medzi prejavy a príznaky rakoviny patria aj patologické zlomeniny. Ide o zlomeniny vzniknuté pri neadekvátne malej záťaži kostí.

Najčastejšie sú z nádorových chorôb spôsobené kostnými metastázami iných nádorov, vzácnejšie potom primárnou rakovinou kostí.

(Všeobecne možno doplniť, že príznaky rakoviny a rakovina sama o sebe ako taká väčšinou nebolí.

Bolesti sa však niekedy vyskytovať môžu, napríklad pri prerastaní nádorových hmôt do nervových pletív.

Nepríjemné bolesti sa môžu vyskytovať pri napadnutí chrbtice a miestnych nervov. Typické je to napríklad pre kostné metastázy rôznych nádorov.)

Zdroj: https://www.stefajir.cz/projevy-priznaky-rakoviny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button