Fajčenie

Fajčenie Fajčenie tabakových výrobkov je problém moderného veku. Fajčenie nie je nič iné ako drogová závislosť (v tomto prípade na nikotíne), bohužiaľ na rozdiel od závislostí iných poškodzuje fajčenie aj zdravie ostatných ľudí. Nikotín z cigaretového dymu sa inhaluje, vstrebáva v pľúcach a krvou dostáva do mozgu. To by zdravotne až tak veľmi nevadilo. Problémom je, že spolu s nikotínom obsahujú cigarety asi tak 100 rakovinotvorných látok a to už je oveľa závažnejšie. Len tak pre zaujímavosť, cigarety odstránili v minulom storočí vyše 100 miliónov ľudí, toľko horko-ťažko zvládli Hitler, Stalin a Mao dohromady.

Komplikácie fajčenia


Fajčenie spôsobuje veľa komplikácií.

Patrí medzi ne vznik škodlivých kyslíkových radikálov a tým pádom zvýšený oxidačný stres, ateroskleróza a všetky jej kardiovaskulárne komplikácie, urýchlenie vzniku demencie (cievnej demencie), rakovina úst, rakovina jazyka, rakovina pľúc, rakovina hrtana, rakovina pažeráka, rakovina pankreasu, rakovina močového mechúra, rakovina krčka maternice a mnoho ďalších nádorových ochorení, postihnutie dýchacích ciest so zhrubnutím hlasu, vznikom CHOCHP a jej komplikácií, ďalej potom žalúdočné vredy, zhoršené hojenie rán, starnutie kože, zubné kazy, u mužov poruchy erekcie, u žien skorší nástup prechodu, možný podiel na syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa a mnohé ďalšie.

Dodajme, že pri naozaj masívnom fajčení je teoreticky možné sa priotráviť nikotínom, aj keď tieto otravy sú skôr typické pri jeho požití ústami alebo kožou (nikotínové náplaste).

Prevencia

Je to jednoduché – nefajčiť a pokiaľ možno moc často nezdržiavať sa v zafajčených priestoroch. Zase nie je nutné robiť proti fajčiarom nejaké fanatické križiacke ťaženie.

Raz za čas pár cigariet nie je žiadny hrozný problém (ak však fajčiar nevydychuje na ľudí, ktorým to vadí).

Rozhodne je nutné vidieť rozdiel medzi niekoľkými cigaretami za mesiac a krabičkou denne.

Liečba

Nie je ľahká, je tomu tak u každej závislosti. Hlavná je spolupráca pacienta a ochota sa vyliečiť, bez vôle to jednoducho nejde. Závislosť na fajčení sa skladá z 2 častí a obe je nutné liečiť.

I: Je tu sociálno psychická závislosť na cigarete ako takej, človek je jednoducho zvyknutý pri niektorých situáciách fajčiť, napr. v reštaurácii, pri čítaní novín apod. Tu je riešením rituálne vyfajčenie cigarety nahradiť rituálom iným, napríklad pitie kávy, čaju a pod.

II: Je to klasická drogová fyzická závislosť na nikotíne. Pri vysadení cigariet potom vedie k abstinenčným príznakom ako sú podráždenosť, bolesti hlavy, zvýšená chuť do jedla (človek môže spočiatku pár kíl pribrať) a silná túžba po cigarete.

Tu pomáhajú nikotínové žuvačky a náplasti.

Tieto prostriedky obsahujú nikotín, potláčajú abstinenčné príznaky a tak sú vhodným spôsobom, ako dostávať postupne nižšiu a nižšiu dávku drogy bez nutnosti ju fajčiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/koureni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button