Úvod / Choroby / Otrava nikotínom

Otrava nikotínom

otrava nikotínomAko sa otrava nikotínom prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju diagnostikovať a liečiť? Zlúčenina nikotín je všeobecne známa, pretože sa nachádza v cigaretách a je významným dôvodom vzniku závislosti na tabakových výrobkoch. Určite by veľa ľudom nenapadlo, že nikotínom sa dá regulárne otráviť a to dokonca so smrteľnými následkami.

Otrava nikotínom a jej príčiny:


Z cigaretového dymu sa do tela dostane veľmi malé množstvo nikotínu, rizikom je skôr prehltnutie tabakových výrobkov ako nehoda u malých detí. Príznaky otravy sa môžu objaviť už po požití desiatok miligramov nikotínu, čo je obsah niekoľkých priemerne silných cigariet.

 K otrave môže samozrejme dôjsť aj pri extrémne silnom fajčení tabakových výrobkov, ale to je skôr rarita. V rámci odvykania od fajčenia môže spôsobiť závažnú otravu použitie príliš mnohých "odvykacích" kožných náplastí, ktoré do organizmu uvoľňujú nikotín cez kožu.

Prejavy:

U otráveného jedinca sa najprv prejavuje stimulačný efekt nikotínu, ktorý zahŕňa nepokoj, nervozitu, úzkosť, trasenie končatín, zvýšený krvný tlak, bledosť, bolesti hlavy a búšenie srdca.

Objaviť sa môžu epileptické záchvaty a tráviace ťažkosti ako je zvýšené slinenie, nevoľnosť, zvracanie a hnačka. Pri vážnej otrave nikotínom postupne dôjde k celkovému útlmu, poruche vedomia a niekedy až k smrti.

Diagnostika:

K diagnóze musíme mať najmä podozrenie, tj. informácie o náhodnom alebo úmyselnom požití produktov obsahujúcich nikotín. Okrem prítomnosti klinických príznakov si potom podozrenie možno overiť zistením koncentrácie nikotínu v krvi alebo v moči. Tieto vyšetrenia sa však vykonávajú len v špecializovaných biochemických laboratóriách.

Otrava nikotínom a jej liečba:

Neexistuje efektívna liečba. Pri otrave nikotínom možno vypláchnuť žalúdok a podať živočíšne uhlie. Očistenie krvi dialýzou bohužiaľ v tomto prípade nefunguje a nikotín z tela neodstráni. Z toho dôvodu je inak liečba symptomatická a má za cieľ udržať chorého nažive, kým príznaky nepominú. Niekedy je nutné podávanie antiepileptík a zabezpečenie dočasnej umelej pľúcnej ventilácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *