Hnačka

hnačkaHnačka je veľmi častým problémom a každý z nás ho určite v živote už mnohokrát zažil. Zvyčajne sa jedná o banálnu infekciu tráviaceho traktu, ktorá do niekoľkých dní odznie. Chronické hnačky sú už však varovnejším príznakom a po ich príčine by sa malo ďalej pátrať. Práve najčastejším príčinám hnačky je určený tento článok.

Viac o príčinách samotnej hnačky, jej liečbe a diagnostike sa dočítate v nasledujúcom článku . 

Príčiny hnačky: 


Vyvolávajúce faktory hnačky sú veľmi pestré a preto z nich vyberieme len tie, ktoré považujeme za najvýznamnejšie.

1. Infekčné zápaly čriev

Infekčné zápaly tráviaceho traktu sú asi najčastejšou príčinou akútnej hnačky. Bežná je otrava toxínom stafylokoka, ktorý veľmi ľahko napáda naše potraviny.

Vtip je v tom, že pri tepelnej úprave stafylokoky zomrú, ale ich toxín je voči teplote odolný. Niekoľko hodín po požití tejto potravy nastúpia dobre známe príznaky – nevoľnosť, vracanie a hnačka.

V priebehu niekoľkých dní sa však stav sám upraví. Aj „črevnú chrípku“ spôsobujú početné vírusy, najmä rotavirus a norovirus u detí.

Tieto vírusy sa veľmi ľahko šíria, a preto sú pravidelnou príčinou epidémií v detských kolektívoch.

Viac závažný a menej častý vyvolávatelia infekčnej hnačky sú baktérie ako sú salmonely (salmonellosis), campylobacter (kampylobakteriová infekcia), shigella (úplavica), a dnes máme prakticky vymiznuté vibrio cholerae (cholera).

Tieto hnačky sú už ťažšie, často je tu prítomnosť krvi a hlienu v stolici. Výnimkou je hnačka v cholery, keď človek prichádza prakticky len farebné vody.

2. Autoimunitné ochorenie hrubého čreva

Do tejto skupiny by som zaradila najmä Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu. Príčina ich vzniku nie je úplne jasná. Aj keď sa tieto dve ochorenia líšia v mnohých smeroch, majú jednu vec spoločnústena čreva je z nejakého dôvodu napadnutá našim imunitným systémom.

Ochorenia majú chronický priebeh,obdobie relatívneho pokoja striedajú obdobia zhoršenia, kedy sa vyskytujú  bolesti a kŕče v bruchu, hnačka a strata chuti do jedla.

Hnačka môže byť veľmi nepríjemná, v stolici sme často našli krv, hlien a niekedy hnis.

Zvláštnou chorobou tejto skupiny, ktorá sa prejavuje vodnou hnačkou je aj menej známa mikroskopická kolitída.

3. Celiakia

Toto je v podstate tiež imunitné a zápalové ochorenia čreva. Podstatou je imunitná reakcia na lepok, ktorý je obsiahnutý v obilninách a v širokej škále potravín. Protilátky proti gluténu bohužiaľ napádajú  aj steny čreva, a to spôsobuje najviac problémov.

Hnačka sa prejavuje viac u mladších ľudí, inak sa  môžu mať veľkú škálu prejavov, vrátane neplodnosti.

Neliečená celiakia má vyššie riziko vzniku niektorých nádorov, ako lymfóm čreva. Vzhľadom k tomu, že u mnohých ľudí je celiakia relatívne nenápadná alebo sa neprejavuje vôbec, na veľa prípadov sa nikdy nepríde. Odhaduje sa, že jeho frekvencia môže byť u 1 osoby zo 100.

4. Rakovina hrubého čreva

Niektoré nádory čreva, najmä tie, v jeho ľavej časti sa prejavujú tým, že sa strieda hnačka a zápcha. Preto by tento príznak nemal byť zanedbaný.

5. Vychýlenie koncentrácie iónov

Kolísanie hladiny draslíka (vysoký podiel draslíka) a vápnika (naopak, nízky príjem vápnika), môže mať ako jeden z mnohých príznakov aj hnačku.

6. Zvýšená funkcia štítnej žľazy

Jeden z mnohých prejavov vyššej koncentrácie hormónov štítnej žľazy je hnačka.

7. Poruchy odtoku žlče do čreva a chronicky zápal pankreasu

Ak sa do čreva nedostáva žlč alebo šťavy z pankreasu, zhorší sa trávenie a vstrebávanie živín. Veľké objemy stolice sa následne prejavia ako hnačka.

Najmä absencia žlčových kyselín v čreve sa prejaví lepkavou, mastnou, bledou, páchnucou stolicou, ktorá obsahuje veľké množstvo tukov.

8. Hnačka po antibiotikách

Antibiotiká odstránia črevnú mikroflóru a to trochu narúša tráviace schopnosti.

V niektorých prípadoch sa v takto „vyčistenom“ teréne môžu premnožiť odolné baktérie zo skupiny clostridií, ktoré spôsobujú závažné zápalové, hnačkové ochorenie známe ako pseudomembranózna kolitída.

9. Potravinová alergia

Hnačka je jedným z možných foriem alergickej reakcie, najmä ak je alergén (t. j. zlúčeniny spôsobujúce alergie) požitý.

Takéto potravinové alergie môže vzniknúť na akúkoľvek potravinu.

10. Funkčné poruchy tráviaceho traktu

Jedná sa o všetky druhy porúch tráviaceho systému,  pri ktorých sa však nedá zistiť hmatateľná príčina ich vzniku.

Veľakrát pôsobí práve činnosť psychologický faktorov. Hnačka je najviac spojená s funkčným ochorením známym ako dráždivé črevo.

Rozpoznávacie znamenie týchto ťažkosti je možné určiť do veľkej miery už počas pohovoru s pacientom.

U funkčných je totiž nedostatok varovných príznakov – nie je prítomná krv v stolici, problémy zmiznú v noci v spánku, nie je prítomné nechcené chudnutie, atď.

11. Diétne príčiny

Mnohé potraviny majú laxatívne účinky. Sú to hlavne potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Vláknina je zdravé, ale jej nadbytok niekedy môže spôsobiť hančku.

K príčinám zaraďujeme de facto aj relatívne častú neznášanlivosť na laktózu (laktózova intolerancia).

Tento stav je v skutočnosti dôsledkom toho, že u veľkej časti ľudí nie je prítomný črevný enzým, ktorý vie štiepiť mliečny cukor (laktózu).

Ak takáto osoba vypije mlieko, mliečny cukor sa neštiepi a zostane v čreve a nakoniec spôsoby hnačku.

12. Syndróm krátkeho čreva

O tejto poruche hovoríme, ak je podstatná časť čreva odstránená počas chirurgického zákroku a jeho zostávajúca časti nie je schopná úplne zabezpečiť absorpciu vody a živín.

Diagnostika

Základom je komplexné vyšetrenie stolice. Význam má už rozhovor s pacientom. Je dôležité rozlišovať akútnu hnačku.

U dlhodobej hnačky treba hľadať vyššie uvedené varovné príznaky – prítomnosť krvi v stolici, chudnutie, nočné potenie, anémia, horúčky, poruchy trávenia, atď. Význam môže mať aj farba stolice (normálna, žltkastá, mastná, svetlá, zelená a čierna farba, atď.).

 Laboratórne vyšetrenie krvi je v prvom rade nevyhnutné na vyhodnotenie krvného obrazu (vylúčenie  chudokrvnosti) a je tiež dobré, vyšetrenie koncentrácie CRP (zistiť zápalové procesy v tele).

Vzorku stolice je vhodné poslať na mikrobiológiu a krv v stolici môžme nájsť pomocou testu na okultné krvácanie.

Základné zobrazovacie metódy tráviaceho traktu sú gastroskopia a kolonoskopia. Lekár si pri nich môže pozrieť tráviaci trakt na vlastné oči a môže odobrať vzorky pre histologiu.

Liečba hnačky

Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny. Akútna hnačka je upravená v pokoji na lôžku pri odpočinku, tlmením horúčky (ak je prítomná) a najmä dostatočný príjem tekutín. Pomerne často používaný prostriedok je živočíšne uhlie.

Názor, že ak človek nebude piť tak hnačka zmizne je nezmysel, ktorý môže starého človeka (alebo dieťa) ľahko stať život. Veľmi nepríjemná je situácia, keď hnačka je sprevádzaná vracaním.

To môže príjem tekutín  prakticky znemožniť a spôsobiť dehydratáciu, ktorá sa vyžiada hospitalizáciu v nemocnici s podaním infúzie.

U mnohých ľudí sú chronické hnačky, u ktorých lekári nevedia presne určiť príčinu. V takom prípade sú jedinou možnosťou režimové zmeny spojené so zmenou stravy a pravidelné stravovanie.Tiež môžu  pomôcť lieky, ktoré spomaľujú pohyblivosť čriev, ako Imodium a Reasec.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/prujem-priciny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button