CRP

vyšetrenie CRPCRP čiže C-reaktívny proteín je zlúčenina, ktorá má značný význam v diagnostike mnohých chorôb. Tiež je významným indikátorom, ktorý nám napovie, či u infekcie treba použiť, alebo nepoužiť antibiotiká. Pomerne jednoduché meranie CRP umožňuje jeho využitie aj v ordináciách praktických lekárov. Čo to teda ten C-reaktívny protein presne je?

C-reaktívny proteín


Tento proteín je bielkovina tvorená v pečeni, ktorá sa radí do skupiny tzv. bielkovíny akútnej fázy.

Koncentrácia týchto bielkovín začne v rôznej miere stúpať, keď sa v našom tele objaví zápalový proces.

Vzhľadom na to, že zápalovým procesom reaguje náš organizmus prakticky na čokoľvek, sú zvýšené bielkoviny akútnej fázy (a teda aj CRP) pomerne častým nálezom. K ich zvýšeniu dochádza u infekcií akéhokoľvek pôvodu, u nádorových ochorení aj u autoimunitných chorôb.

Výhodou C-reaktívneho proteínu je vysoká citlivosť. Jeho hladina v krvi je totiž u zdravého človeka veľmi nízka – menej ako 6 miligramov na liter [mg/l].

U významnejšieho zápalového procesu vystúpi hladina tohto proteínu na oveľa vyššie hodnoty, ktoré sa často počítajú v desiatkach či stovkách mg/l.

Vysoká je aj rýchlosť nárastu C-reaktívneho proteinu, významne zvýšených hodnôt CRP dosiahne už niekoľko hodín po začiatku zápalovej reakcie.

Veľký význam má to, že u infekčných procesov:

 • hodnota CRP 6-40 mgl zodpovedá skôr vírusovej infekcii
 • hodnota CRP väčšia ako 40 mg/l sa vyskytuje častejšie u bakteriálnych infekcií

A v tom práve spočíva základný význam CRP v ordinácii praktického lekára. Ak prichádza pacient s horúčkou, zaujíma nás obvykle, či je potrebné mu predpísať antibiotiká.

Často sa antibiotiká predpisujú a užívajú bezdôvodne u vírusových infekcií, čo môže byť dlhodobo nebezpečné.

Baktérie si totiž na zbytočne podávané antibiotiká začnú vytvárať rezistenciu, tj. antibiotiká na ne prestanú účinkovať. Vyšetrenie CRP je riešením tohto problému.

Chorému sa vezme malá vzorka krvi a priamo v ordinácii dá do hodnotiaceho prístroja. Výsledok je hotový za niekoľko minút.

Ak je objem C-reaktívneho proteínu krvi vyšší ako 40 mg/l, je vysoká pravdepodobnosť bakteriálnej infekcie a je to dôvodom na nasadenie antibiotík.

Pokiaľ u nejakého stavu nasadíme antibiotiká, môžeme opakovaným meraním CRP merať ich účinok. Čím lepšie budú bakteriálnu infekciu zvládať, tým viac a rýchlejšie CRP poklesne.

Množstvo tohto proteinu sa samozrejme zisťuje aj v laboratóriách a je súčasťou celkového vyšetrenia krvi, kedy môže byť varovným znakom akéhokoľvek patologického procesu v tele.

Ak vyjde obsah proteínu vyšší ako 6 a človek nemá príznaky vírusovej infekcie, môže to viesť k podozreniu na autoimunitné choroby a nádory, a niekedy nie je zlé po dôvode zvýšenia CRP pátrať pomocou ďalších vyšetrení.

Iná metóda zistenia pôvodcu infekcie

Existuje aj iný proteín akútnej fázy, ktorý možno využiť. Volá sa prokalcitonin, jeho koncentrácia rastie rýchlejšie a výraznejšie ako C-reaktívny proteín a navyše dokáže oveľa lepšie odlíšiť bakteriálne infekcie od iných zápalov.

Zistenie presného množstva prokalcitoninu v krvi je však výrazne drahšie, a preto sa nevykonáva tak často ako vyšetrenie množstva CRP v krvi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/crp

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button