Úvod Blog

Krvácanie z nosa (Epistaxis)

krvácanie z nosa a prvá pomocKrvácanie z nosa patrí k jednému z najčastejších krvácavých stavov. Aká je správna prvá pomoc pri krvácaní z nosa  a ako postupovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Krvácanie (všeobecné)

krvácanie všeobecný článokKrvácanie je bez váhania jedným z najvážnejších a najnebezpečnejších poranení, a to hneď z niekoľkých dôvodov, ktoré si preberieme na nasledujúcich riadkoch.

Tlakové body

tlakové body a tepny na tele človekaV tomto článku nájdete opis tlakových bodov na tele, pri ktorých správnom stlačení dôjde k okamžitej zástave krvácania. Tlakové body na tele.

Slovníček pojmov

slovníček pojmovTento článok obsahuje slovníček výrazov, ktoré sú použité na tejto stránke o prvej pomoci.

Ak nejakému výrazu v článkoch nerozumiete, možno, že ho nájdete tu. Slovníček pojmov pri prvej pomoci.

Pri bolesti hlavy

prvá pomoc pri bolesti hlavyAká je odporúčaná, rýchla a účinná prvá pomoc pri bolesti a bolestiach hlavy? Viac podrobnosti, informácií a odporúčaných návodov sa dozviete v tomto článku.

Pri bolesti v krku

prvá pomoc pri bolesti v krkuAká je rýchla a účinná prvá pomoc pri bolesti v krku? Viac informácií a podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Infarkt myokardu (srdcová mŕtvica)

infarkt myokarduAká je prvá pomoc pri jednom z najčastejších ochorení srdcového svalu ? Infarkt myokardu/srdcová mŕtvica – prvá pomoc.

Znalosť resuscitácie by mala byť základná zručností každého človeka

znalosť resuscitácieNedávno som mal krátky, však veľmi zaujímavý rozhovor s priateľom a súčasne kolegom v zdravotníctve (lekárom z odboru ARIP) ktorý mi ústretovo a veľmi detailne rozprával o jednom zo svojich výjazdov pri jednej zo služieb na záchrannej službe. Hovoril veľmi podrobne o prípade, ku ktorému bol povolaný.

Deviatkové pravidlo – popáleniny

Závažnosť popálenín posudzujeme podľa rozsahu a hĺbky popálenia, tieto 2 faktory určujú spôsob liečby. K tomu možno ľahko využiť nasledujúce deviatkové pravidlo.

Náhle stavy pri cukrovke (diabetes mellitus)

náhle stavy pri cukrovke a prvá pomocNáhle stavy pri cukrovke sú spôsobené ako z dôvodu nízkej hladiny cukru v krvi, tak aj z dôvodu že hladina cukru v krvi je vysoká. Ako postupovať pri prvej pomoci pri náhlych stavov pri cukrovke? Poradíme vám v nasledujúcom článku.

Popáleniny a obareniny

popáleninyPopáleniny patria k najťažším úrazom ľudskej traumatológie, často zanechávajúce jazvy nielen fyzické, ale aj psychické. Vyžadujú najkomplikovanejšiu, najdlhšiu a najnákladnejšiu liečbu. Celková závažnosť poškodenia závisí od rozsahu, hĺbke, veku (problémy u detí a starších ľudí), umiestnenia a príčine (priamy kontakt/sálanie) popálenín.

Úpal

úpal a úžehPrehriatie organizmu je jedna z vecí, ktorá nás trápi každé leto. Ako sa úpal prejavuje, aké sú jeho presné príznaky, čo ho spôsobuje a aké je proti úpalu prevencia? Poďme si trochu objasniť ako s tým bojovať.

Poranenie mozgu (otras mozgu, pomliaždenie a stlačenie mozgu)

poranenie mozgu a prvá pomoc pri poraneniach mozguPoranenie mozgu nevzniká len vplyvom pôsobenia vonkajších síl na lebku, ale môže mať aj iné príčiny. O rôznych poraneniach mozgu, ich príznakoch a ako na prvú pomoc, pri takýchto poraneniach sa dočítate v nasledujúcom článku.