Pneumotorax prvá pomoc
Čo je to pneumotorax a ako je prvá pomoc a postup pri tomto závažnom stave? Ide o život ohrozujúci stav, ktorého správne ošetrenie sa zaraďuje medzi život zachraňujúce úkony.
Trochu teórie o fungovaní pľúc:
V ľudskom tele, teda v hrudnej dutine je za normálnych okolností podtlak. Ten pľúcam nekladie tak silný odpor a je tak pre ne jednoduchšie „nafúknu“ sa. Tento hlavný orgán dýchania totiž funguje ako akási špongia vyžadujúca vzduch.
Samotné pľúca žiadne svalstvo neobsahujú, preto dýchanie závisí na kostrovom, priečne pruhovanom svalstve (najmä na medzirebrových a prsných svaloch).
Tie pri nádychu zväčšia objem hrudnej dutiny a pľúca majú miesto, aby sa roztiahli a prostredníctvom horných dýchacích ciest nasali vzduch z vonkajšieho prostredia.
Uvoľnením svalstva sa hrudník vráti do pôvodnej polohy, pľúca sa zmrštia a dôjde k výdychu.
Čo sa deje vo vnútri organizmu pri pneumotoraxe
Pri pneumotoraxe dochádza k prieniku vzduchu do hrudnej dutiny. Vyrovnáva sa tak tlak v hrudnej dutine s tlakom atmosférickým. Pri nádychu, do hrudnej dutiny vniká vzduch, ktorý utláča najbližšiu časť pľúca, to spôsobuje jej dysfunkciu.
Pri výdychu síce tento vzduch z hrudnej dutiny opäť uniká, ale nie všetok, preto je rýchle ošetrenie veľmi dôležité. Bez pomoci totiž nahromadený vzduch čoskoro začína utláčať aj zvyšok pľúc a srdce.
Ide o poranenie priamo ohrozujúce život, preto je jeho rýchle správne ošetrenie veľmi dôležité.
Čo sa deje zvonku pri pneumotoraxe
Pneumotoraxov je viacero druhov. V teréne sa zrejme stretneme len s tzv. otvoreným pneumotoraxom, ktorý býva častou komplikáciou otvorenej zlomeniny rebra.
Na prvý pohľad bude mať postihnutá osoba respiračné ťažkosti, môže byť prítomná cyanóza alebo bledosť. Po dôkladnejšom pátraní nájdeme v oblasti hrudného koša ranu, z ktorej môže vytekať sýto červená (okysličená), spenená krv.
Výnimkou nemusí byť ani zvuk vnikajúceho alebo unikajúceho vzduchu z hrudnej dutiny (syčanie, pišťanie).
Pozn.: Postihnutý bude dostatočne dýchať aj s jedným funkčným pľucom.
Prvá pomoc pri pneumotoraxe
Po nájdení rany ju musíme okamžite hermeticky uzavrieť, napríklad aj dlaňou svojej ruky (netreba zabudnúť na latexové rukavice) a postihnutého uložíme do Fowlerovej polohy v polosede (tým zmiernime bolesť a vytvoríme si priestor na ošetrenie).
Správne ošetrenie pneumotoraxu spočíva v zhotovení polopriedušného obväzu (ide o improvizovaný jednostranný ventil) tvoreného tromi vrstvami:
- sterilné krytie (náplasť alebo sterilný „štvorček“)
- nepriedušná vrstva(napr. igelit, ktorý je zo zákona v autolékarničke)
- náplasťová fixácia z troch strán (4. strana sa nezalepuje, je to vždy tá spodná, aby mohla vytekať krv a unikať vzduch z hrudnej dutiny)
Bohužiaľ zhotoviť správne fungujúci polopriednušný obväz je pomerne veľmi náročné a laickej verejnosti sa preto odporúča zhotovovať nepriedušný obväz, ktorý spočíva v zalepení aj 4. strany nepriedušného krytia.
Pozn.: Pri otvorenej zlomenine rebra sa zhotovuje len nepriedušný obväz.
Ak je postihnutý v bezvedomí, a nejaví známky šoku, uložíme ho do stabilizovanej polohy na stranu na ktorej má ranu – dôjde k čiastočnej fixácií a zmierneniu bolesti.
Pravdepodobnejšie je, ale naopak rozvoj šoku, v tom prípade zmeníme doterajšiu Fowlerovú polohu na polohu protišokovú.
Zhrnutie článku:
Príznaky pneumotoraxu
- respiračné ťažkosti
- najčastejšie bodná, strelná, trhovo pomliaždená rana v stene hrudníka z ktorej vyteká jasne červená, spenená krv,
- bledosť, cyanóza
- možnosť rozvoja šoku
- zvuk vnikajúceho alebo unikajúceho vzduchu
Prvá pomoc a postup pri pneumotoraxe
- Fowlerová poloha
- polopriedušný alebo nepriedušný obväz
- polohovanie: pri vedomí – ponecháme Fowlerovú polohu, v bezvedomí – stabilizovaná poloha, pri rozvoji šoku – protišoková poloha