Akútne interné stavy

Infarkt myokardu (srdcová mŕtvica) prvá pomoc

infarkt myokarduAká je prvá pomoc pri jednom z najčastejších ochorení srdcového svalu ? Infarkt myokardu/srdcová mŕtvica – prvá pomoc.

Čo je to infarkt myokardu


Infarkt myokardu je následok upchatia vencovitých tepien, ktoré vyživujú srdce (to môže byť spôsobené napr. ich kôrnatením, náhlym prasknutím tukového plátu, náhlym kŕčovým stiahnutím ….).

Časť srdca sa nedokysličuje, čím dochádza k poruche jeho činnosti. Infarkt sa vyskytuje najmä sa vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov.

Príznaky infarktu:

Prvá pomoc pri infarkte myokardu

  1. Cieľ – znížiť srdcovú námahu na minimum a neodkladne zabezpečiť zdravotnícku pomoc
  2. Postihnutého (pri vedomí) šetrne umiestniť do polosedu s podloženou hlavou a ramenami, pokrčené kolená, zaistíme pokoj
  3. Uvoľniť tesniaciečasti odevu pri krku, na hrudníku a v páse
  4. ,Sledovanie dychovej a tepovej frekvencie a úrovne schopnosti reagovať
  5. Ak stratí postihnutý vedomie, zabezpečiť priechodnosť dýchacích ciest; pokiaľ je to nutné, resuscitovať a uložiť do stabilizovanej polohy
  6. Zaistenie zdravotníckej pomoci

Poznámky k prvej pomoci

Treba zabrániť zbytočnému pohybu postihnutého a teda zvyšovať nároky na srdcovú činnosť. Postihnutého treba prenášať na nosidlách a udržiavať ho vo vhodnej polohe.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button