Vyliec.sk > Príznaky > Svalová slabosť

Svalová slabosť

Svalová slabosťSvalová slabosť je pomerne všeobecný príznak, ktorý môže byť spojený s celým množstvom rozličných chorobných stavov. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo všetko môže spôsobovať svalovú slabosť a ako tento stav diagnostikovať.

Svalová slabosť a jej príčiny:


1. Obyčajná únava

Únava po fyzickej námahe spojená s bolesťami svalov pri ich natiahnutí je zrejme najčastejšou príčinou pocitu svalovej slabosti. Po odpočinku a spánku ťažkosti ustávajú.

2. Infekcia

Infekčné procesy, najmä virózy, sú spojené s bolesťami a slabosťou svalových skupín a bolesťami kĺbov. Po ústupe infekcie ťažkosti vymiznú.

3. Znížená funkcia štítnej žľazy

Hypofunkcia štítnej žľazy môže mať okrem ďalších prejavov ako je zimomravosť, celkovú spomalenosť a nevýkonnosť za následok aj svalovú slabosť a únavu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

4. Nádorové ochorenia

Svalová slabosť môže byť dôsledkom generalizovanej zápalovej reakcie, ktorá v organizme vzniká ako odpoveď na nádorové ochorenie. Špeciálným prípadom je tzv. Lambert-Eatonov syndróm, kedy pri nádorovom procese začnú v tele vznikať protilátky narušujúce nervovosvalový prenos.

5. Myasthenia gravis

Toto autoimunitné ochorenie vedie k narušeniu nervovosvalového prenosu a prejavuje sa rýchlo vznikajúcov svalovou únavou aj pri minimálnej námahe. Odpočinok vedie k relatívne rýchlej úľave. Choroba výrazne zhoršuje kvalitu života a pri ochabnutí dýchacích svalov môže človeka ohroziť aj na živote.

6. Výchylky sérových iónov

Najmä odchýlky koncentrácie iónov Ca2 + a K + v krvi môžu byť spojené so svalovou slabosťou – na mysli máme najmä hypokaliéhymiu (nízky draslík) a hyperkalcémiu (vysoký vápnik). Už som videl pacientku s ťažkou hypokalémiou, ktorá bola privezená záchrankou práve pre svalovú slabosť a neschopnosť zdvihnúť ruky (príčinou bola relatívne vzácna renálna tubulárna acidóza). Okrem toho je svalová slabosť popisovaná kvôli ťažkému nedostatku horčíka.

7. Polymyozitída

Toto autoimunitné ochorenie je spojené s poškodením svalov, čo vedie k ich slabosti a niekedy aj bolestiam. V krvi býva zvýšená zlúčenina kreatínkináza (CK), ktorá sa uvoľňuje z poškodených svalov. Dôležitý je fakt, že polymyozitída je často (ale nie vždy) spojená s prítomnosťou nejakého nádorového ochorenia. Podobným ochorením je tzv. dermatomyozitída.

8. Vrodené choroby svalov

Známym zástupcom tejto skupiny chorôb je Duchennova svalová dystrofia. Toto vrodené ochorenie vedie k postupnej atrofii a zhoršujúcej sa slabosti svalov. Liečba neexistuje, chorý postupne stráca schopnosť chodiť a umiera okolo veku 20 rokov. O niečo menej závažná je podobná choroba známa ako Beckerova choroba.

9. Porušenie periférnych nervov

Poškodenie nervov riadiacich svalovú činnosť (alebo ich riadiacich neurónov) pochopiteľne vedie k narušeniu funkcie inervovaných svalov a vzniku svalovej slabosti až ochrnutia. Narušenie svalovej sily môže byť prítomné u ťažkých štádií polyneuropatie. Vzácnou, ale smrteľnú neurologickou chorobou, ktorá sa takto prejavuje, je napr. amyotrofická laterálna skleróza.

10. Chudokrvnosť (anémia)

Svaly nášho tela nemajú pri zníženom počte červených krviniek dostatok kyslíka, a preto sa rýchlejšie unavia. Celková svalová slabosť a vyčerpanosť patrí medzi bežné príznaky anemického syndrómu.

11. Toddová obrna

Táto pomerne vzácna porucha sprevádza u niektorých ľudí epileptické záchvaty a spôsobuje svalovú slabosť. Po záchvate sa objaví dočasná epizóda svalovej slabosti alebo ochrnutie niektorej z končatín. Stav sa sám upravuje.

12. Kataplexia

Jedná sa o náhlu stratu svalového napätia, ktorá vyústi vo svalovú slabosť a zvyčajne v pád na zem. Záchvaty kataplexie sa často vyskytujú dohromady spolu s narkolepsiou (porucha spánku).

13. Spánková obrna

Opäť často sprevádza narkolepsiu a prejavuje sa epizódami ťažkej svalovej slabosti spôsobujúce dočasné ochrnutie pri zaspávaní alebo pri prebúdzaní. Spánková obrna sa považuje za druh spánkovej poruchy.

Svalová slabosť a jej diagnostika

Základom je anamnéza a fyzikálne vyšetrenie lekárom. Pacient by mal byť vyšetrený neurológom, ktorý môže zhodnotiť svalovú silu a prítomnosť reflexov. V krvných odberoch nás zaujímajú najmä hladiny minerálov, hormónov štítnej žľazy a kreatínkinázy (CK).

Nervovosvalový prenos možno pomerne dobre vyšetriť pri EMG vyšetrení. Pri podozrení na autoimunitný proces sa dovyšetruje prítomnosť rôznych autoprotilátok, to sú však už pomerne drahé a zložitejšie vyšetrenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/svalova-slabost

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.