Vyliec.sk > Choroby > Hyperkalcémia (zvýšená koncentrácia vápnika)

Hyperkalcémia (zvýšená koncentrácia vápnika)

HyperkalcémiaHyperkalcémia čiže zvýšená koncentrácia vápnika v krvi môže byť veľmi závažný stav s možnými komplikáciami. Pred výpočtom príčin tohto stavu je nutné si povedať niečo o vápniku a udržiavaní jeho koncentrácia v krvi.

Vápnik má zásadný význam pre stavbu tela a pre biochemické pochody. Vápnik v kostiach tvorí oporu tela, ďalej sa podieľa na prenosoch nervových vzruchov, na funkciu svalov a na procese krvného zrážania.

Vápnik sa v krvi nachádza v koncentrácii 2.2 až 2.6 milimólov na liter, pričom asi polovica tohto množstva je voľná a druhá polovica je viazaná na bielkoviny. Najväčšie množstvo vápnika sa však nenachádza v krvi, ale v kostiach. Kosti sú tak najväčšou zásobárňou vápnika v tele. Za kriticky vysokú hodnotu sa všeobecne považuje hladina vápnika v krvi vyššia ako 3.75 milimólov na liter.

Koncentrácia vápnika v krvi je pomerne zložito riadená a existuje veľa faktorov, ktoré sa tohto konania zúčastňujú. Hladinu vápnika v krvi dokáže zvýšiť hormón parathormón a vitamín D, znižuje ju hormón kalcitonín. Parathormón sa vytvára v prištítnych telieskach, čo sú štyri malé guľôčky v štítnej žľaze. Parathormón vie zvýšiť hladinu vápnika tým, že začne odvápňovať kosti a tým, že zvýši tvorbu vitamínu D v tele.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Vitamín D prijímame v potrave, ale oveľa väčšie množstvo si ho vytvárame v našom tele. Proces účinnej formy je zložitý a prebieha v obličkách, pečeni a koži. Pre celý proces má veľký význam slnečné žiarenie. Vitamín D zvyšuje vstrebávanie vápnika črevnou sliznicou a trochu tlmí jeho vylučovanie obličkami.

Kalcitonín je tiež tvorený v prištítnych telieskach. Dokáže znížiť hladinu vápnika v krvi a je tak v podstate hormónom opačným (antagonistický) k parathormónu.

Hladina vápnika však závisí aj na funkcií obličiek (vylučovanie vápnika do moču) a na hladine krvných fosfátov. Pre vápnik a fosfáty platí v krvi pevná rovnováha - súčin ich koncentrácií je konštantný. Ak stúpne hladina krvných fosfátov, klesne hladina vápnika a naopak.

Hyperkalcémia a jej príčiny:


Uvádzame len niektoré z príčin a to pochopiteľne tie, ktoré považujeme za najčastejšie a najvýznamnejšie.

1. Kostné metastázy

Hyperkalcémia je smutným sprievodom generalizovaných nádorových ochorení, kedy sa metastázy tumoru dostali do kostí. Výrazne viditeľné je to najmä u tzv. osteoklastických tumorov, ktorých metastázy postihnutú kosť s obľubou odbúravajú. Osteoklastické správanie nachádzame typicky u metastáz rakoviny prsníka.

2. Imobilizácia

Dlhodobé znehybnenie pacienta na lôžku a nečinnosť pohybovej sústavy začne po čase viesť k odvápňovaniu kostí.

3. Mnohopočetný myelóm

V tomto prípade sa jedná o zvláštne nádorové ochorenie vychádzajúce z bielych krviniek, ktoré vedia tvoriť protilátky (B-lymfocyty). Nádorové bunky s obľubou napádajú kosti ako sú rebrá, či lebečné kosti.

4. Hyperparatyreóza

Tento stav je spojený so zvýšenou produkciou parathormónu prištítnými telieskami vplyvom ich ochorenia. Dochádza k odvápňovaniu kostí a zvyšovanie hladiny vápnika v krvi. Príčinou je obvykle nezhubný nádor príštitného telieska, vzácnejšie aj nádor zhubný.

5. Predávkovanie vitamínom D

V prípade nadmerného príjmu tohto vitamínu môže dôjsť k zvýšeniu hladiny vápnika v krvi so všetkými negatívnymi dôsledkami. Riziková je dávka nad 100 mikrogramov denne. Podobný efekt môže mať aj predávkovanie vitamínom A, ktorý v nadbytku do metabolizmu vápnika zasahuje tiež.

Pozn: Do tejto skupiny môžeme okrajovo zaradiť aj stavy, kedy sa v tele začnú tvoriť látky účinkujúce podobne ako vitamín D. Takéto zlúčeniny vznikajú v organizme napríklad pri sarkoidóze, ale aj pri mnohých zhubných ochoreniach.

6. Chronické zlyhanie obličiek

Tu je to trochu zložitejšie. Zlyhávajúca obličky sa nedokážu dobre zbavovať fosfátov a ich koncentrácia v krvi stúpa. Ako sme už písali vyššie, tak súčin koncentrácie fosfátov a vápnika je konštantný, a preto ak dôjde k poklesu krvného vápnika - vniká hypokalcémia. V snahe zvýšiť hladinu vápnika začne naše telo tvoriť v prištítnych telieskach viac parathormónu (označujeme to ako sekundárna hyperparatyreóza), odvápňovať kosti a hladinu vápnika zvyšovať.

Hladina vápnika v krvi u zlyhávania obličiek preto môže byť aj normálna alebo v prípade prehnanej reakcie aj vysoká. Odborne označujeme postihnutia kostí a vápnikového metabolizmu pri zlyhávaní obličiek ako renálna osteodystrofia.

Hyperkalcémia a jej prejavy

Príznaky hyperkalcémie môžu byť spočiatku pomerne nenápadné. Chorý si môže sťažovať na únavu, svalovú slabosť, vyčerpanosť, býva apatický a bez záujmu. Pri nadbytku vápnika sa spomaľuje pohyblivosť tráviaceho traktu. Objavuje sa sklon k zápche, niekedy nevoľnosť a zvracanie.

Ak súvisí nadbytok vápnika v krvi s odvápňovaním kostí, môže chorý pociťovať ich bolesť a objavujú sa zlomeniny vznikajúce pri minimálnych úrazoch (odborne sa označujú ako patologické fraktúry). Nadbytok vápnika v krvi býva spojený s ukladaním vápenatých solí v rôznych orgánoch tela. Dobre je to vidieť v obličkách, kde sa môžu vytvárať vápenné močové kamene, ktoré potom spôsobia obličkovú koliku.

Asi najzásadnejší je vplyv vápnika na srdcový sval. Zvýšená koncentrácia vápnika môže viesť k vážnym poruchám srdcového rytmu, ktoré môžu spôsobiť zástavu srdca a smrť postihnutého.

Vyššia koncentrácia vápnika zvyšuje riziko vzniku žalúdočných vredov a častejšie sa objavujú prípady akútneho zápalu pankreasu.

Vhodné je poznamenať, že tolerancia vysokej hladiny vápnika je pomerne individuálna. Pri rýchlom zvýšení môže byť už krvná koncentrácia nad 3 milimoly na liter spojená s výraznými príznakmi, pri pomalom zvyšovaní môže byť pozoruhodne tolerovaná aj koncentrácia vyššia. Je to zrejme dané prispôsobivosťou nášho organizmu. (hyperkalcémia)

Hyperkalcémia a jej diagnostika

Samotná diagnostika je pomerne jednoduchá - hladinu vápnika zistíme z krvného náberu. Vzhľadom k tomu, že za hlavné ióny sú považované najmä sodík, draslík a chlór, môže však byť zistenie hladiny vápnika niekedy opomenuté. Po náleze a prípadnom rýchlom preliečení je potom nutné pátrať po príčine hyperkalcémie.

Je nutné zistiť funkciu obličiek, hladinu fosfátov v krvi a užitočné je zistenie koncentrácie sérového parathormónu. Prištítne telieska a ich prípadné nádory si možno prezrieť pomocou ultrazvuku krku. Prítomnosť kostných metastáz najlepšie zistíme scintigrafickým vyšetrením skeletu, ktoré dokáže celotelovo zistiť zmeny kostného metabolizmu. Táto a ďalšie vyšetrenia pochopiteľne vykonávame podľa toho, na akú príčinu máme podozrenie.

Liečba

V prvom rade je nutné riešiť samotnú hyperkalcémiu a potom na druhom mieste liečiť vlastnú vyvolávajúcu príčinu.

Vysokú hladinu vápnika liečime zavodňováním pacienta a podávaním diuretík. Ideálne sú silnejšie diuretiká ako je zlúčenina furosemid. Z dlhodobejšieho hľadiska sa môžu podávať bisfosfonáty (lieky tlmiace odbúravanie kostí) a využiť možno aj podávanie hormónu kalcitonínu.

Za predpokladu, že okrem vysokej hladiny vápnika je prítomné zlyhanie obličiek, ktoré je spojené s neschopnosťou vápnik vylúčiť, je najvhodnejším liečebným postupom dialýza. Tá je ideálna aj v prípade, že pomocou liekov sa hladinu vápnika nedarí znížiť.

Hyperkalcémia (zvýšená koncentrácia vápnika)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.