Bolesti kostí
Bolesti kostí sú pomerne častým príznakom. Kosť je, hoci sa to nezdá, metabolicky veľmi aktívnym orgánom, v ktorom neustále prebieha prestavba. Odbúravanie a novotvorba kostí je dynamický proces, ktorý reaguje na záťaž skeletu. Okrem toho sú kosti dôležitým miestom krvotvorby (kostná dreň). Z toho už akosi vyplýva, že ochorení kostí, ktoré sú spojené s bolesťou, je mnoho. Aké sú všetky možné príčiny bolesti kostí a ako túto bolesť diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny bolestí kostí:
1. Artróza
Udávajú ju na prvom mieste, hoci u nej ide primárne o bolesť kĺbov. Ide asi o najčastejšiu príčinu sťažností na bolesti v kostiach u starých ľudí, u obéznych a u ľudí ťažko manuálne pracujúcich.
Prvotný problém však spočíva v postupnej deštrukcii kĺbu a dráždenie koncov kostí vzniká až druhotne.
2. Osteoporóza
Odvápňovanie kostí pri tejto poruche znižuje ich pevnosť a pri fyzickej námahe sa môže objaviť bolesť.
Osteoporóza je bežné ochorenie starých ľudí, najmä žien po prechode, keď sa kombinuje pokročilejší vek s poklesom hladiny ženských pohlavných hormónov.
3. Pagetova choroba
Po osteoporóze ide o druhú najčastejšiu metabolickú chorobu a príčinu bolesti kostí. Príčina jej vzniku nie je celkom jasná.
Choroba sa vyskytuje u mnohých ľudí, ale prejavuje sa len u niektorých.
Ťažké formy choroby sú bez zodpovedajúcej liečby invalidizujúce. Detailnejšie informácie nájdete v príslušnom článku.
4. Zápaly kostí
Napadnutie kostného tkaniva infekciou je zvyčajne spojené s bolesťou a horúčkou. Môže sa jednať o komplikáciu ortopedických zákrokov alebo septických stavov.
5. Úrazy
Narazenie kostí alebo ich zlomeniny pochopiteľne bolia. Pre internistu to nie je až tak zaujímavá problematika, pokiaľ však nejde o patologické zlomeniny, tj. zlomeniny vzniknuté aj pri neúmerne slabej vonkajšej sile.
O príčinách tohto javu si prečítajte v článku, ktorý som tejto problematike venoval. Iste si všimnete, že príčiny patologických zlomenín sú do značnej miery zhodné s príčinami bolesťou kostí.
6. Leukémia
Tieto nádorové ochorenia krvi sa môžu prejavovať bolesťami dlhých kostí, typicky kostí dolných končatín.
Súvisí to s napadnutím kostnej drene nádorovými bunkami. Ako časté bolesti kostí sa udávajú pri CML a ALL.
7. Rastové bolesti
Rastové bolesti kostí sa objavujú u detí a u dospievajúcich. Sú dôsledkom obdobia zrýchleného rastu kostí pri normálnom vývoji jedinca.
Bolesti sa objavujú v dolných končatinách a klasicky večer a v noci, tj. vo chvíľach pokoja. Je tu istá podobnosť s bolesťami kostí u leukémie, preto je nutné vziať do úvahy, že rastové bolesti by nemali byť sprevádzané žiadnymi ďalšími príznakmi, najmä nie zvýšenou teplotou.
Rovnako tak akékoľvek opuchy, začervenanie alebo deformácie častí tela nepodporujú diagnózu rastových bolestí.
8. Rakovina kostí
Rôzne formy zhubných nádorov vychádzajúcich z kosti a okolitej chrupavky (a pomerne zvláštny typ nádoru označovaný ako Ewingov sarkóm) sú spojené s bolesťami.
Táto skupina nádorov je typická skôr pre jedincov do 20 rokov.
9. Metastázy
Celé množstvo rozličných nádorov sa šíri aj do kostí, z najčastejších spomeňme napríklad rakovinu prostaty, rakovinu prsníka, rakovinu obličky a rakovinu pľúc.
Tieto kostné metastázy potom môžu bolieť (typicky v oblasti chrbtice) a niekedy spôsobujú vznik patologických zlomenín.
Pomerne dobrý analgetický efekt má väčšinou ožiarenie postihnutých kostí.
10. Mnohopočetný meylom
Mnohopočetný meylom spôsobuje výrazne bolesti kostí.
Tento zhubný nádor vychádza z lymfocytov tvoriacich protilátky.
Postihuje veľmi často kosti panvy, lebky a rebrá. Podrobnejšie informácie nájdete v príšlušnom článku.
Diagnostika bolestí kostí
Pri ťažkostiach je základom vyšetrenie lekárom, najčastejšie ortopédom alebo neurológom. Dôležité sú informácie o charaktere bolesti, dobe trvania bolesti, situáciách, kedy sa bolesť objavuje, apod.
Pacient by mal lekára informovať o akýchkoľvek iných chorobách, význam má najmä to, či sa v minulosti liečil s nádorovým ochorením.
Pri fyzikálnom vyšetrení má význam pozorovanie a pohmat v mieste udávaných ťažkostí.
Pri bolesti kostí sú akékoľvek začervenanie, opuchy, hmatateľné rezistencie alebo deformácie veľmi podstatným nálezom. Krvné odbery majú význam najmä u metabolických chorôb kostí a krvných nádorových ochorení. Zistiť z nich totiž môžeme zvýšenie koncentrácie látok vznikajúcich pri odbúravaní kostí, alebo zmeny v počtoch krviniek.
Zo zobrazovacích metód je základom röntgenový snímok, v prípade zistených abnormalít možno doplniť CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu.
Celý skelet a jeho metabolickú aktivitu vyšetrujeme pomerne elegantným vyšetrením známym ako scintigrafia skeletu. Kostnú hustotu meriame pomocou denzitometera.
Ďalšie špeciálnejšie vyšetrenia už väčšinou cielime podľa výsledkov týchto diagnostických metód.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolesti-kosti
Použité zdroje: základné zdroje textu