Artróza

ArtrózaArtróza je chronické a veľmi časté ochorenie kĺbov, ktoré súvisí s dlhodobým poškodzovaním ich chrupavky. Postihuje totiž najmä seniorov a ľudí v dôchodkovom veku, čiže starších ako 65 rokov. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny artrózy


Artróza je zapríčinená mnohými faktormi. Jedným z nich je vek. Čím dlhšie dochádza k poškodzovaniu kĺbov, tým je proces pokročilejší.

Ďalším dôvodom je nadmerná fyzická záťaž. Zaťažované kĺby sú napr. bedrové a kolenné , ktoré bývajú aj artrózou postihnuté najčastejšie.

Najmä u kĺbov dolných končatín je za záťaž zodpovedná nadmerná váha a obezita. A ako vždy, aj pri artróze existujú isté genetické predpoklady.

Prevencia

Najvhodnjším riešením prevencie artrózy je nezaťažovanie kĺbov. Nesmieme tiež zabudnúť, že zaťažovanie kĺbov nespôsobuje len nadmerné športovanie alebo ťažká práca rukami.

Devastujúcu záťaž bedrových a kolenných kĺbov môže predstavovať aj obezita.

Priebeh

Artróza začína jednoducho. Kĺbová chrupavka pokrýva kĺbové plochy kostí a chráni ich. U artrózy sa vrstva tejto chrupavky začne stenčovať, praskať a prestane chrániť kosti.

Pri pohyboch v kĺbe tak začnú kosti trieť o seba. Ich povrch sa poškodzuje, kúsky z nich sa môžu mechanicky a vpadnúť do kĺbovej štrbiny ako tzv. „myšky“.

Dráždením tiež začnú z kosti vyrastať výbežkami a tie ďalej zhoršujú stav kĺbovej štrbiny.

Prejavy

Postihnuté kĺby bývajú opuchnuté, stuhnuté a bolestivé. Pohyblivosť v kĺbe býva znížená. Keď sa snažíme bolesť a stuhnutosť prekonať pohybom, nepomáha to a bolesť kĺbu sa zhoršuje.

Pacient sa zvyčajne sťažuje na bolesti kostí v okolí kĺbov.

Najviac sa prejavujú  bolesti bedrovej kosti a bolesti kolena. Dlhodobo neliečená artróza môže spôsobiť deformácie kĺbov.

Liečba

Zahŕňa 3 možnosti:

1. Pacient sa spolupodieľa na liečbe. Schudne, ak je to potrebné, prestane preťažovať svoje kĺby ťažkou prácou alebo športom.

So športom nie je potreba končiť. Existujú totiž druhy športu, ktoré nevedú k preťažovaniu kĺbov- napr. plávanie alebo jazda na bicykli.

2. Pacient dostane lieky. Dobre pôsobia protizápalové látky typu aspirínu, paracetamolu a pod. Istým problémom môže byť, že tieto lieky neliečia príčinu, ale „len“ tlmia bolesť.

Môže to viesť k tomu, že človek bez varovnej bolesti si bude kĺb preťažovať ďalej a ešte viac. U dlhodobého užívania týchto protizápalových liekov hrozí aj vznik žalúdočných vredov.

3. Pacient musí podstúpiť operáciu na ortopédii (totálna endoprotéza) a dostáva umelý kĺb.

Toto je v podstate konečné riešenie problému, ak opomenieme obmedzenú životnosť umelých kĺbov. Tiež sa nesmie zabudnúť na to, že ortopedická operácia so sebou rovnako ako akákoľvek iná operácia nesie mnoho rizík.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/artroza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Mam dg osteoartrozu zatial malych klbov prstov ruk. Doteray som bola v star. rematologicky, avsak tvrdize kedze je to ochorenie nezapalove, ze ma nemusi liecit, s msm idt ms ortop. Naposledy mi predpisalaarttec forte, avasak je momentalne vypaduty s a tak som bey lieku 3 mes. Mam uz neznesitelne bolesti prstov, akobz som ich mala zlomene. Som fruatrovana, ubolena a neviem co by mi mohlo pomoct.Liek mast, uz by som uyila aj neviem co, len keby to pomohlo,Neyohnem prostrednikyna oboch rukach a uyaj lavy malicek a ten je zhrub. a strasne boli.
      Prosim kde sa ma delaj obratit a co podstupit.
      Dakujem,

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button